„Życie słodkie jak Paryż” – 10 miast w tytułach rapowych numerów

To co, pozwiedzamy wspólnie?

Ostatnim razem zabraliśmy Was w podróż po lokalach, jakimi raperzy zatytułowali swoje utwory. Okazuje się, że również miasta na całym świecie mogą dostarczyć inspiracji do stworzenia ciekawych numerów. Pozwiedzajcie, więc razem z nami: oto 10 utworów nazwanych na cześć miejsc rozrzuconych po całym świecie.

Kliknij i promuj swój rap w naszych mediach!

PRO8L3M – Rotterdam

Sny snują się po mieście jak… Ci, którzy bywają na koncertach Oskara i Steeza dobrze znają ten wałek z albumu „Widmo”, bo panowie lubią zacząć lub zakończyć nim koncert. Refren „Rotterdamu” nawiązuje do numeru „Dwa Trzynaście” z debiutanckiego „C30-C39”.

  • Dwa trzynaście, a ja z tym jak zawsze cisnę. Strzelam jak w tarczę, zdrowie wasze czystej – słowa rapowane blisko dekadę temu zmieniły się w: – Dwa dziewiętnaście, ja nie walczę już z tym, nie wiem, nie widziałem, co, gdzie, jak i z kim.

Możemy się jedynie domyślać, że opisywany przez Oskara styl życia mógł być powiązany z wizytą w Holandii. Kontrastuje to z czasami parę lat wcześniej, gdy duet nie mógł sobie pozwolić na podobne luksusy co po wybuchu popularności.

Taco Hemingway feat. Kizo – TIJUANA

Tijuana to jeden z tych przypadków, który posłużył za inspirację dla polskiego rapu więcej niż raz. Miastem w północno-zachodnim Meksyku zainteresował się nie tylko Taco Hemingway na spółę z Kizo. Wcześniej swój numer zatytułował tak duet Rasmentalism, stawiając na fonetyczny zapis „TICHUANA”.

Taco postanowił zestawić temperaturę panującą podczas lata w Warszawie z upałami obecnymi w Meksyku, czemu poświęcił wersy w refrenie: „trzydzieści dwa stopnie, znów pogoda nie traktuje zbyt łagodnie”.

PUSHER x OSKA030 x POLSKI BANDYTA – MARRAKESH

Tym razem wędrujemy do afrykańskiego Maroko, gdzie zabierze nas w podróż duet braci z Berlina. Pusher i Oska030 zrobili duży szum na scenie, zdobywając miliony wyświetleń pod debiutanckimi numerami, łącząc w zwrotkach język polski z niemieckim. Nic dziwnego, że dorzucili do tej mieszanki miasto z odległego zakątka, by jeszcze bardziej podkręcić egzotyczny klimat ich rapu. W utworze Marrakesh zostało wymienione jako odniesienie do towaru, jakim raczą się bracia.

DJ Decks feat. Guzior, Otsochodzi – Paryż

Guzior jako jedna z najbardziej leniwych postaci na polskiej scenie stroni od rozdawania featów. Po wydaniu „EVIL THINGS” udzielił się jedynie u Barto Katta, od „PLEŚNI” z kolei w grudniu miną dwa lata, a dopiero teraz usłyszeliśmy gościnnie Guziora w utworze Louisa Villaina. Jego featy stanowią towar ekskluzywny, więc warto zwracać na nie uwagę, a jedną z takich zwrotek położył w 2018 roku na mixtapie DJ Decksa.

Otsochodzi opowiada, że wybiera się do stolicy Francji, by uciec od warszawskiego zgiełku po premierze albumu. Zdala od znajomych ludzi parzy kawę, czyta hejty i spędza czas przy ukochanej. Guzior snuje bardziej dekadenckie wizje, w których hajs wymieszany jest z seksem i kokainą, ale też nie chce być oceniany, rapując „ty już nie bądź taki porządny, kolo, w chwili słabości rzucają osądy sępy, wygłodniałe chlapią ozorem jak Pollock”.

Janusz Walczuk feat. Young Igi, Pedro – Amsterdam

Na liście miast wymienionych w tytułach numerów rapowych nie mogło zabraknąć stolicy Holandii. Polscy i zagraniczni raperzy nie ukrywają, że pewna (czasem większa, czasem mniejsza) część ich twórczości powstaje pod wpływem miękkich narkotyków.

Janusz Walczuk wraz z Young Igim nagrali numer stanowiący tribute dla kumpli, którzy muszą zmagać się z prawem w wyniku konsumpcji marihuany. Sprzeciwiają się podobnej polityce, zwracając uwagę na to, że alkohol powoduje dużo większe problemy, a mimo to właśnie na niego panuje przyzwolenie społeczne i prawne.

Fukaj x Charlie Moncler – Berlin

  • 4:30 w Berlinie – co ma przeżyć, nie zginie. Co nie wzmocni, zabije – rapuje Fukaj w refrenie numeru poświęconego stolicy naszego zachodniego sąsiada.

Tegoroczny maturzysta występujący pod szyldem SBM Labelu opowiada, że opuścił rodzinne miasto z nadzieją, że nie będzie musiał do niego wracać. Wizyta w Berlinie rozbudziła w nim ambicje, którą stara się karmić w nowym miejscu, pisząc kolejne historie.

  • 4:30 w Berlinie. Wystrzelił pocisk – przeżyłem” – parafrazuje własny refren raper.

Quebonafide feat. Taco Hemingway – TOKYO2020

Taconafide urządzili sobie prawdziwe tournee po japońskich miastach w refrenie numeru nawiązującego do przełożonych Igrzysk Olimpijskich – „Jadę z Kyoto do Nary, jadę z Kyoto do Tokio”. Znalazło się miejsce również dla Busan w Korei Południowej i chińskich miast: Tianjin oraz Shenzhen.

Nic dziwnego, skoro Taco zna Chiny jak własną kieszeń, a Quebie po przygodzie z „Egzotyką” zdążyły się znudzić europejskie podróże. Panowie dają w kawałku popis wtajemniczenia w azjatycką kulturę. Que informuje słuchaczy nawet, że jego kumpel FORXST (producent kawałka) ma wytatuowane logo jednej z największych sieci sklepów spożywczych w Japonii, FamilyMart.

PRO8L3M – Monza

Druga pozycja od PRO83LMu na liście i w dodatku kolejna pochodząca z longplaya „Widmo”. Ponownie nie doświadczymy szczegółów dotyczących włoskiego miasta, ale jedno jest pewne: raczej nie chcielibyśmy podpaść Oskarowi, gdy ten wpadnie w szpony melanżu.

Wbijanie śrubokręta w stacyjkę, urwana linka od ręcznego, płonące sprzęgło i złota plomba wypadająca przez dziurę na drodze. Ten duet idealnie się dopełnia: elektroniczne instrumentale posłużyły za idealnie dopasowane tło do narracji przedstawiającej styl życia od jakiego na ogół stronią spokojni ludzie.

schafter – miami 1999

Kolejny ciekawy przypadek na liście, bo o ile nazwanie utworu tym samym miastem może być przypadkowo, tak miasto i rok dają do myślenia. Za utwory „miami 1999” odpowiada dwóch młodych artystów, którzy odpowiadają za nie od początku do końca: od warstwy produkcyjnej po liryczną. Jednym z nich jest rzecz jasna schafter, a drugim… Kinny Zimmer.

„Miami 1999” ukazało się na kanale FURIA jeszcze w 2019 roku, a więc sporo przed dołączeniem artysty do GUGU, a co dopiero SBM Labelu. Zdaje się, że to jednak świadoma inspiracja i tribute dla schaftera, jako że w numerze Kinniego da się słyszeć wokale schaftera z „candy.doll”.

O.S.T.R. x Hades – Stary Nowy Jork

Pierwszy wspólny projekt Hadesa i O.S.T.R.-ego zrealizowany został w 2013 roku. Gdy dwie ikony spotykają się, by stworzyć razem album, staje się jasne, że będzie on naszpikowany nawiązaniami do kultury hip-hopu. A gdzie znajdziemy ich najwięcej? Jasne, że w Stanach – a jeśli w Stanach, to w Nowym Jorku.

  • Chodzę w XXL, słucham WuTang Clan, Dead Prez Boot Camp Clik Boom Ba Yay – rozpoczyna numer Hades.

Raper wymienił wszelkie inspiracje, jakie zdążyły ukształtować jego styl na przestrzeni lat, co follow-upuje następnie O.S.T.R., zaczynając własną zwrotkę wersami:

  • Chodzę w XXL, słucham Tribe Called Quest, Black Moon, Kool G Rap, NAS Represent – rapuje Ostrowski, a panowie łączą się na majku w refrenie, dając do zrozumienia czego potrzeba im do szczęścia: – Nowy Jork, Stary Jork, boom bap to mój dom; daj mi żyć, daj mi beat, daj mi mikrofon.

Raperzy vs wersy Sentino

Zobacz kompilację z Oceń Wersy, gdzie raperzy zmierzyli się z linijkami Sentino. Słoń, ADM, Kafar Dixon37 i Intruz – zobacz to na YouTube!

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Major SPZ „4LIFE” – tytułowy klip z okazji premiery płyty

Tyle czekania, zapytań "co dzieje się z Majorem?" i wszystko wiadomo. Major SPZ wrócił...

Inee X Kiełas „Zamiast serca mam granat” – pełen emocji klip

,,Zamiast serca mam granat" to niezwykle emocjonalne starcie dwojga artystów. Inee wraz z Kiełasem,...

„Przesada w ch*j” – White 2115 najlepszy w Polsce, 380 milionów odsłuchów!

Nadszedł czas podsumowań. W końcu kończy nam się 2022 rok. Okazuje się, że mijające...

Zobacz to, Young Leosia bez autotune na TikToku [VIDEO]

Young Leosia to postać, którą do tej pory można było kojarzyć z Internaziomale. Od...

Nullizmatyk „Lecę balonem” – 3. klip z „Zabójcy Królowej” 

Nullizmatyk wypuścił trzeci klip promujący najnowszy, długo oczekiwany przez słuchaczy projekt. Tym razem album...

To, co dzieje się wokół 2115 Gang „jest absolutnie legendarne” 

Po 24 godzinach od startu sprzedaży preorderów, album "Rodzinny Biznes" osiągnął status złotej płyty....

Smolasty o tym, czy łatwo jest zrobić karierę

Smolasty jest po premierze kolejnego albumu. Nazwał go "Almost Goat", przygotowując dla fanów 15...

Kali zdissowany! „Teraz będę cię tak niszczył aż uklękniesz na psach” 

Minęło trochę czasu i… przypomniał nam się beef na linii Kali - Grande Connection....

Ero JWP „Moja droga” – sentymentalna podróż rapera [VIDEO]

Ostatnio zdradziliśmy, że to nie koniec nowości od reprezentanta JWP. Rok po premierze, drugi...
fresh bomb black friday