Za nami pierwsza połowa 2022 roku, a to dobry czas na podsumowanie sprzedaży albumów polskich raperów. Aktualnie to najpopularniejszy gatunek muzyczny w naszym kraju jak i na świecie, nie dziwi więc, że złotych płyt, a nawet platynowych z każdym rokiem pojawia się coraz więcej.
Kliknij i promuj swój rap w naszych mediach!
Sprawdziliśmy więc na stronie Związku Producentów Audio-Video, kto triumfował od stycznia do czerwca.
DIAMENTOWE PŁYTY
Mata – Młody Matczak
Mata – 100 dni do matury
Sobel – Pułapka na motyle
Bedoes, Lanek – Opowieści z doliny smoków
Quebonafide – Romantic Psycho
Według strony ZPAV w tym roku przyznano aż 5 diamentowych płyt – każda z nich musiała się sprzedać w ilości 150 tysięcy egzemplarzy. W rzeczywistości o czterech z nich wiedzieliśmy już w ubiegłym roku: o Quebo wiedzieliśmy już w lutym 2021, Bedoes pochwalił się wyróżnieniem w ubiegłoroczne święta, a Mata wstawił zdjęcie z dwoma diamentami w Sylwestra.
W tym roku oficjalnie jak i nieoficjalnie diament zgarnął jedynie Sobel – ciekawe czy ktoś mu dorówna, tym bardziej, że „Pułapka na motyle” to zaledwie jego debiutancka płyta.
PLATYNOWE PŁYTY
SB Maffija – Hotel Maffija 2 (potrójna platyna)
Bedoes, Kubi Producent – Kwiat Polskiej Młodzieży (potrójna platyna)
Guzior – PLEŚŃ (potrójna platyna)
Tede & Sir Mich – VanillaHaj$ (potrójna platyna)
Bedoes, Lanek – Rewolucja Romantyczna (podwójna platyna)
White 2115 – Rockstar (podwójna platyna)
Białas – H8M5 (podwójna platyna)
O.S.T.R. – Jazz w wolnych chwilach (podwójna platyna)
O.S.T.R. – Podróż zwana życiem (podwójna platyna)
Guzior – Evil Things (podwójna platyna)
Sokół – NIC (podwójna platyna)
Taco Hemingway – Europa
Magiera – FEAT.
Już platynowych płyt na stronie ZPAV znajdziemy kilkanaście, a by je uzyskać trzeba sprzedać 30 tysięcy płyt (w przypadku podwójnych 60, potrójnych 90, a poczwórnych 120). Dane ponownie nie są w pełni zaktualizowane, ponieważ Sokół fizycznie uzyskał już wyróżnienie w postaci potrójnej platyny, natomiast Bedoes informował o swoich osiągnięciach w sierpniu zeszłego roku.
W zestawieniu nie pojawił się również Szpaku, który otrzymał platynową płytę za „Dom Dla Zmyślonych Przyjaciół Pana Mateusza”, Gibbs za „Czarno na białym” czy Young Igi z Żabsonem, którzy zaledwie kilka dni temu poinformowali o platynie otrzymanej za „Amfisbenę”.
Za największe osiągnięcie można uznać wyróżnienie „Hotelu Maffija”, który stworzony został w styczniu i od tego czasu wierni słuchacze SBM Labelu zdążyli zakupić płytę w ilości ponad 90 tysięcy sztuk. Robi wrażenie!
ZŁOTE PŁYTY
Jan-rapowanie – Bufor
Kacperczyk – Kryzys Wieku Wczesnego
Kinny Zimmer – Letnisko
Kaz Bałagane – Digital Scale Music
Kaz Bałagane – Narkopop
Kaz Bałagane – Cock.0z. Mixtape
Pusher x Oska030 – Baba Hassan
Żabson x Young Igi – Amfisbena
Szpaku – DDZPPM
Oki – 77747 Mixtape
Opał & Gibbs – Połączenia
Intruz – Lokalny chłopaczek
Dedis – Wyszczekany
Epis Dym KNF – Hybryd
Epis Dym KNF – Atom
Filipek – Następny do piekła
Oki – PRODUKT 47
Kukon – Rough’n’Gentle
Kizo – Ostatni taniec
Także złotych płyt (przyznawanych za sprzedaż 15 tysięcy albumów) widzimy na stronie kilkanaście, choć w rzeczywistości jest ich jeszcze więcej. Najliczniej w tej odsłonie prezentują się Kaz Bałagane z trzema pozycjami oraz Epis Dym KNF, który zgarnął dwie złote płyty. Zestawienie zamyka Filipek, który poinformował o swoim odznaczeniu w styczniu – i była to jego pierwsza złota płyta w karierze.
Wśród złotych płyt na oficjalnej stronie ZPAV wczoraj ujrzeliśmy trzy nowe pozycje: kwietniowe wydanie Kukona, Okiego, który „PRODUKT 47” sprzedał w ilości ponad 15 tysięcy egzemplarzy jeszcze przed oficjalną premierą wydawnictwa oraz Kizo, który na poprzedniej liście sprzedaży OLiS uplasował się na pierwszej pozycji. Pozostaje nam obserwować drugie półrocze, by sprawdzić, czy przyniesie one jeszcze więcej wyróżnień dla polskich raperów.