W Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją posłuchajcie 8 utworów, w których raperzy opowiadają o problemach psychicznych

Trudny temat, którego nie należy przemilczeć, w tekstach polskich raperów

W 2001 roku Ministerstwo Zdrowia ustanowiło 23 lutego jako Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To jedna z najpoważniejszych współczesnych chorób, dotykająca ludzi w każdym wieku. Jej istnienia nie wolno ignorować, czego świadomi są raperzy, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i starają się przemycać troskliwe treści w swej twórczości.

Kliknij i promuj swój rap w naszych mediach

8 utworów w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

KęKę – Nadal jestem tu

  • Chodziłem nocą na tory, los podejmował decyzje. Nie wiem czy brakło mi wtedy odwagi… A może właśnie przeciwnie? – snuje rozważania KęKę w pierwszej zwrotce utworu. „Nadal jestem tu” to statement dojrzałego artysty, który zmagał się z dużym ciężarem. Choć utwór ma dołującą tematykę, tytułowe słowa nadają mocy.

KęKę publikując teledysk do osobistego numeru, zaznaczył, że opowiada on o niezwykle trudnych momentach w życiu, ale posiada także pozytywne akcenty. I to właśnie na nich starajmy się skoncentrować, stając w obliczu problemów.

Mata – 2 IZOTEKI

  • Znowu ktoś napisał mi, żebym się zabił, próbowałem z cztery razy już, bo nie dawałem rady już patrzeć na moje wady – podśpiewuje Mata. Zawistni słuchacze doszukiwali się w refrenie zagrania na emocjach, ale to ważne, by zwracać uwagę na groźby i krytykę kierowane bez refleksji przez internautów w stronę artystów.

Młody Matczak zawarł istotną treść również poza numerem. Animowany teledysk wieńczy ekran informujący o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 – dostępnym anonimowo i bezpłatnie, dostępny o każdej porze.

Być może na chęć wsparcia osób zmagających się z podobnymi problemami miały wpływ negatywne doświadczenia. W utworze „MC” rapował o osobistym rozczarowaniu w słowach: „wiesz kiedy zrozumiałem to, że ludzie to zwierzęta? Kiedy zwyzywał w sieci mnie mój były terapeuta”.

Mata & Taco Hemingway – Kurtz

Idąc za ciosem,  bierzemy na warsztat drugi utwór autorstwa Maty. Na diamentowym albumie „Młody Matczak” nie zabrakło gości, a wśród nich pojawił się między innymi Taco Hemingway. Panowie przecięli się na utworze, w którym pochylają się nad tematem depresji.

W refrenie padają słowa „mam depresję a może to jebany kac?” Choć to podejście może wydawać się niepoważne, warto zwrócić uwagę na drugie dno. Po zażyciu narkotyków lub alkoholu trudno rozpoznać czy nasze myśli nie są efektem używek obecnych w organizmie.

Dlatego właśnie Mata „nie widział słońca od kilku miechów”, a Taco snuje refleksje czy zdoła kiedyś dorównać Kanye Westowi, który w jego wieku stworzył kultowe album „My Beautiful Dark Twisted Fantasy”.

Młody Dzban – Atak paniki w Warszawie

Wrocławski raper często zawiera w swych numerach treści z pogranicza komedii i snucia wizji poświęconych depresji. Marcin Flint pisał o nim, że gdy nie żartuje, w jego słowach jest coś druzgocącego. „Atak paniki w Warszawie” już w tytule nakreśla tematykę numeru, a to przecież nie jedyny utwór, w którym raper podzielił się przemyśleniami na temat problemów psychicznych.

Już we wspólnym numerze Zdechłego Osy u DaVoskDocta nawijał „chuj mam z tego poza depresją, i kto tu jest dzbanem? To ty ciśniesz bekę gdy ziomal odkleja się po benzo”, zwracając uwagę na niewłaściwych ludzi towarzyszących zażywaniu narkotyków.

Bedoes x Taco Hemingway – Chłopaki nie płaczą

Na kilka lat przed tym, gdy skład 2115 wystartował z własną wytwórnią, Bedoes udowadniał, że jest „Kwiatem Polskiej Młodzieży”. Posłużył temu utwór poruszający temat postrzegania współczesnych mężczyzn, piętnowania ich wrażliwości i okazywania uczuć.

  • Chłopaki niech płaczą, chłopaki niech wiedzą, że wolno im czuć, jebać kulturę macho – wtóruje tytułowi Taco Hemingway, otwierając gościnną zwrotkę. Jego statement przypadł do gustu milionom słuchaczy. Na Spotify to najpopularniejszy utwór z albumu, który zebrał ponad 42 miliony odsłuchów.

Quebonafide – ROMANTICPSYCHO

To już trzeci przypadek, gdy Taco Hemingway zostaje wymieniony w artykule – i trzeci raz nie na własnym numerze, a jako gość. Gdy po ponad dwóch latach Quebonafide wrócił na Spotify z tytułowym utworem z albumu „Romantic Psycho”, wielu słuchaczy momentalnie rozpoznało w jego rozmówcy współautora duetu Taconafide.

W pierwszym singlu Qubeonafide rozlicza się z okresem nieobecności w oczach słuchaczy. Utwór przybiera formę rozmowy z terapeutą, podczas której zdiagnozowany zostaje u niego syndrom „romantycznego psychola”. W uczuciach również da się zatracić, a obsesja może być równie destrukcyjna, co używki.

Szpaku – Jeździec bez głowy

  • Ja latam po lekarzach ciągle myślę że umieram, dzień zaczynam od mierzenia ciśnienia, kumasz? Palec na pulsie jak na spuście z klamą przy głowie (…) wszystko przez psychotropy, które biorę. – Powrót Szpaka na albumie „DDZPPM” należy zaliczyć do udanych pod każdym względem; raper porusza na nim wiele przypadłości dotykających wielu ludzi i łatwo odnaleźć w nich siebie.

Utwory stanowią spowiedź i dostarczają słuchaczom wielu informacji na temat tego, co się z nim działo. Raper przyznaje, że poprzedni album „Różowa Pantera” powstawała w sztosie. W tym czasie mierzył się z krytyką ze strony słuchaczy, a pierwszy singiel piętnował jego potrzebę zaspokajania ambicji: „muszę udowadniać cały czas, że jestem coś wart”.

Rów Babicze – Jestem nikim

Wesoła ekipa rów babicze prezentuje dość humorystyczne podejście do tworzenia muzyki. I mimo że na tle pozostałych numerów, ostatni z nich może wydawać się niepoważny, to nawet z niego warto wyciągnąć lekcje.

  • Mogę być nikim dla dziwek, mogę być nikim dla kurew – bawię się zawsze prawdziwie, od nich odbijam, tu nie pasuję – kończą refren panowie. Pamiętajcie, że jeśli ktoś negatywnie oddziałuje na waszą samoocenę, problem niekoniecznie musi tkwić w was. Znajdźcie inne środowisko, w którym będziecie mogli się spełniać. Powodzenia!

Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123 powstał z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Jeśli potrzebujesz pomocy, nie wstydź się o nią poprosić.

W czwartek jest z nami w Rapnews Studio ceniona i znana na polskim rynku ekipa producencka – NOLYRICS. Wejdź na YouTube!

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Kacper HTA w „Tajemnice polskich fortun” – raper zagrał w serialu. Zobacz na Netflix!

Zauważyliście może, że na platformie Netflix pojawił się najnowszy serial "Tajemnice polskich fortun"? Bo...

Bambi „ICON” – najnowszy klip z wietnamskiego tripu

Bambi zamyka 2023 rok kolejnym teledyskiem. Tym razem został on zrealizowany do kawałka "ICON"....

600 dni pisał o darmowe Kizzersy… Aż je dostał! [VIDEO]

"Czekał 600 dni i się doczekał" - na taki challenge zdecydował się miłośnik batonów...

Edzio „Bangkok” – szczery kawałek na koniec 2023 roku [VIDEO]

W tym roku Edzio nie rozpieszcza fanów, jeśli chodzi o nowe utwory. Jednak 2023...

Kubańczyk vs Michał Pasternak na Fame MMA?

Kubańczyk wypuścił kolejny odcinek vlogów, w którym pokazuje część swojego życia. Mamy sporo materiałów...

Bajorson X Sylwia Lipka „Podejdź do mnie” – klubowy klimat, zobacz klip

W ostatnim czasie Bajorson słynie z niecodziennych połączeń. Ma już za sobą współpracę z...

Tadek FIRMA „Niewygodna prawda 3” – raper wraca z nową płytą! [VIDEO]

Trochę czasu trzeba było czekać na nowości od krakowskiego rapera, jednak koniec 2023 roku...

Bonus RPK pisze książkę: „Będzie mocno i kontrowersyjnie” 

Bonus RPK zaskoczył swoich fanów ogłoszeniem, że pracuje nad swoją pierwszą książką we współpracy...

Mata „2038: WARSZAWA” – EP’ka: 4 kawałki, około 15 minut słuchania

Jeśli myśleliście, że Mata w tym roku nas już nie zaskoczy, to byliście w...
bashh obudź się