Twoja playlista na Tłusty Czwartek – 10 kawałków o jedzeniu!

Nadszedł Tłusty Czwartek i wszyscy zyskaliśmy pretekst, by napychać się kolejnymi pączkami. Jaki dobrać do tego soundtrack? Najlepiej tematyczny! Co prawda utworów na temat pączków może i nie mamy w polskim rapie zbyt wiele, ale tych dotykających tematyki jedzenia już się trochę znajdzie. Częstujcie się!

1. Holak, zibex – szama na dowóz

Zaczynamy utworem, którego refren możecie skandować na każdej posiadówie, gdzie gastro wjedzie trochę za mocno, uniemożliwiając regularną rozmowę. Chłopaki „cały wieczór myślą skąd zamówić pizzę”, a gdy ta w końcu z dużym opóźnieniem dociera pizgają drzwiami dostawcy tuż przed nosem. Może i niekulturalnie, ale kto nie zachował się opryskliwie pod wpływem głodu niech pierwszy rzuci pączkiem.

2. O.S.T.R. – Dla tych kilku rzeczy

Ale nie wszyscy ograniczają się jedynie do fast foodów dostarczanych za pomocą UberEats czy pyszne.pl. O.S.T.R. przed ponad dziesięcioma laty (rany, to za moment będzie już 15 lat) zaprezentował słuchaczom pełny przekrój zawartości swej lodówki, z którą identyfikować może się wielu rodaków. Tutaj bigos, tam czekolada i mieszanka wedlowska, ale znalazło się miejsce także na nieco warzyw. Nie ma to jak harmonia.

  • Oliwki, sałata, winegret i pomidor, ser feta, cebula, tego zjem każdą ilość, żarcie króla – nawijał w numerze.

3. Taco Hemingway – Białkoholicy, Awizo

Serwujemy podwójną porcję utworów, które pojawiły się na albumie „Umowa o dzieło”, obydwa w końcu poświęcone są w jakiś sposób tematyce żywienia. Pierwszy poświęcony jest skrajności jaką może stanowić mania na temat spożywania jedynie zdrowych produktów. „Słuchaj, ziomek nie chcę żadnej wymówki: jeśli robisz omlet kupuj tylko jajka zerówki” – rapuje Taco. W Awizo natomiast zestawia różne dania w ramach kontrastu, by obrazowo przedstawić priorytety podmiotu lirycznego.

  •  Znowu nie mam na życie wszystko wydałem na humus, Ty jadłeś byle co a widać że apetyt ci urósł. Podczas gdy jadłeś kanapki, szynkę, majonez babuni, ja jadłem jarmuż i bataty i prażone halloumi.

4. Hades – Sumo Rap

Taki tytuł znalazłby się w tym zestawieniu chyba nawet gdyby nie jego treść. A Hades wypełnił ją naprawdę tłusto, bo z każdego wersu wycieka „podwójny ser… chcę jeszcze boczek i szynkę polewam sosem”. Nie można go jednak winić – sam podkreśla, że trzeba dużo jeść, by potem grubo na mikrofon wejść. Grunt to znaleźć właśćiwe usprawiedliwienie. Jakie jest Twoje?

5. Zeus – Like Ra

Zeus wie jak zainteresować słuchacza treścią utworu – najlepiej zaskoczyć go na samym początku. Toteż utwór „Like Ra” rozpoczyna się storytellingowym wyznaniem zestawiającym dwóch jego znajomych z początków edukacji.

  • Kiedyś w klasie miałem ziomka co na drugie śniadanie, nie jadał kromki tylko prawie cały chleb.

W utworze Zeus ze zdrowym rozsądkiem podchodzi do tematu diety i usilnych prób spalenia kilogramów. Wychodzi z założenia, że nie warto zaprzątać tym głowy, jeśli ich następstwem mają być depresja i kolejne kompleksy.

6. Hotel Maffija 2 – Śniadanie w Hotelu

Najświeższy utwór w dzisiejszym zestawieniu poświęcony jest najważniejszemu posiłkowi w ciągu dnia. Jeśli chcecie wiedzieć więcej na ten temat, koniecznie zaczekajcie do ostatniej zwrotki, w której Solar przekazuje słuchaczom wszystkie potrzebne informacje. Po tym odsłuchu już zawsze będziecie jeść śniadanie, nawet jeśli „wieczór był tłusty jak smalec, a życie macie sweet jak daktyl”.

7. VNM – Zapiekanki

Storytellingowi zaprezentowanemu przez VNM-a towarzyszy jeden element: zapiekanka na placu Zawiszy. Nie jest to jednak producent placement, a jeden z wielu składników składających się na nostalgię jaką odczuwa raper. Buduje to uczucie również o słuchacza, wspominając co (i kto) znalazło się w klipach do jego dawnych numerów, zabierając go w historię o swojej ex, licencjacie pisanym w bibliotece i biegach przed pracą o 6 rano.

  • Wiem, że nie powtórzę tego więcej, to samo miejsce i ten sam czas, ale to mam wszystko przed oczami – słyszymy w refrenie.

8. Proceente – Lodówka

„Wiele się zmienia – apetyt w miarę jedzenia rośnie jak nasze marzenia” – czy można lepiej zapowiedzieć numer poświęcony lodówce? Ten utwór to tribute dla wielu przykładów żywności: od dań takich jak rosół po specyficzne produkty jak keczup Włocławka. Oldschoolowa nawijka pewnie sprawi, że jeszcze chętniej będziecie wypatrywać nadchodzącej wiosny, by wyjść ze znajomymi na ławkę – taką jak na miniaturce – by wspólnie wszamać kebaba.

9. Kaz Bałagane – Chaczapuri

Gdy zabraknie wam inspiracji na to, co zjeść na kolację, do miana waszego mentora aspiruje Kaz Bałagane. W utworze „Chaczapuri” deklaruje, że kiedyś zwiedzi wszystkie kuchnie świata, a z utworu wynika, że już wiele z nich zdążył zaliczyć. Tutaj wylicza frytki z majonezem z Amsterdamu, po drodze mleko kokosowe i kolendrę (w zestawieniu z kokainą, ale to pomińmy), no a jest przecież tytułowe Chaczapuri. Wielu słuchaczy poznało nazwę gruzińskiego dania właśnie dzięki temu utworowi. Rap bawi i uczy.

10. Bonson – Tłusty Rap

  • Wszyscy nagle męczą bułę kurwa zdrowym żarciem, spróbowałem i się zastanawiam co Wy ćpacie – rapuje Bonson i ciężko znaleźć właściwszą okazję do zgodzenia się z nim niż w Tłusty Czwartek.

Każdy w końcu potrzebuje czasem sprawić sobie cheat meal day. Jeśli chodzi o ten numer to jest na tyle sugestywny, że nawet sama miniaturka wystarczy, by udzielić sobie przyzwolenia na odstępstwo od diety. Dzisiaj macie nasze błogosławieństwo – a od jutra znów jemy na zdrowo!

AdMa wraca po przerwie. Jest klip i preorder!

„Upiorne Urodziny” to teledysk otwierający promocję kolejnego solowego albumu AdMy o nazwie „Slash!”. Z pełną charyzmą i pewnością siebie wymienia powody, dlaczego przez minione lata na światło dzienne nie wyszła żadna jej płyta. Zobacz to na YouTube!

fot. okładka albumu „Jarmark”, @ciociaewaaa_foto, @be_do_gie_official

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Kizo mówi, że du*a go nie piecze – raper odpowiada O.S.T.R.’owi

Przeważnie, kiedy O.S.T.R. coś robi, to wokół tego dzieje się wiele. Tym bardziej, kiedy...

Kali: „Lirycznie czuję się w formie” 

Pojawił się kolejny element układanki albumu "K4lion". Tym razem Kali poszedł na grubo, ponieważ...

Nizioł, Hinol PW, Małach „Między prawdą a Bogiem” – sprawdź klip

Dostaliśmy właśnie trzeci teledysk a czwarty kawałek z najnowszego solowego projektu szefa Banita Records....

Major SPZ „Sztos” – raper wraca po półrocznej przerwie [VIDEO]

Na tę wiadomość czekała rapowa Polska. Fani byli głodni tego stylu i przekazu, który...

Koro ocenia ruchy Edzia: „Ja nie jestem tego odbiorcą” [VIDEO]

Edzio to temat, który często jest poruszany wśród freestyle'owej części rapowego świata. Jest on...

Francuz Mordo „Tiki Taka” – klip z tripu do Barcelony

Reprezentant GM2L po singlach „Jack Miel Freestyle”, „Czarne BMW” z gościnnym udziałem Alberto, „All...

Oliwka Brazil kończy wrześniową trasę po klubach LGBT

5 - tyle łącznie koncertów miała zagrać Oliwka Brazil w ramach wrześniowej trasy HAH...

Alberto szykuje najlepszą formę do walki z Pawłem Tyburskim

Podczas minionej gali HIGH League 4 zaprezentowana została pierwsza walka, która odbędzie się na...

Kizo z discopolo a może hardcore’owym ulicznym rapem? „Element zaskoczenia będzie dość drastyczny” 

Kizo przekazał wieści, co do swoich planów muzycznych. Po wydaniu albumu "Ostatni taniec" wcale...