„Tam mnie spotkasz, gdzie powietrze ma taniej wódki posmak” – 7 lokali w tytułach rapowych numerów

Wzięliśmy na warsztat lokale, które zwiedzicie, słuchając polskiego rapu

Inspiracje są wszędzie. Niektóre z nich odnajdują odzwierciedlenie w wersach, inne są na tyle rozległe, że na ich podstawie powstają całe utwory.

Zebraliśmy więc 7 mniej lub bardziej rzeczywistych miejsc, którym polscy raperzy poświęcili swoje kawałki. Pozwiedzajcie razem z nami!

Kliknij i promuj swój rap w naszych mediach!

Mata – Nero

„Idę po kolejną saszetkę – Tropical fruit, gorąco polecam” – rapuje Mata, chociaż audycja nie zawiera lokowania produktu. Kawiarnia, którą Michał opisał w numerze Nero to Green Caffe Nero MDM ulokowana przy placu Konstytucji. Lokal często kojarzony jest z dużą palarnią, w której przesiadują niepełnoletni – a do nich zapewne zaliczał się reprezentant SBM Label na kilka lat przed wydaniem „100 dni do matury”.

Taco Hemingway – Cafe Belga

W 2018 roku niedługo po premierze hitowej Somy spod szyldu Taconafide, Filip nie próżnował: wydał równocześnie album „Cafe Belga” i towarzyszącą mu EP-kę „Flagey”. Ich tytuły są ściśle ze sobą powiązane, bo Cafe Belga to kawiarnia znajdująca się przy Placu Flagey 18 w Brukseli. Taco „poleciał pisać wersy w Cafe Belga”, gdzie nikt mu nie przeszkadzał, bo popularność rapera nie dosięgnęła go jeszcze w Belgii.

Otsochodzi – Hai Ha

Młody Jan od dawna podkreśla, że pochodzi z Tarchomina, osiedla Warszawy – dopiero co ukazał się jego pierwszy album w barwach wytwórni 2020, zatytułowany na cześć jego małej ojczyzny. W przeszłości Otsochodzi stworzył numer „Hai Ha”, poświęcony jednemu z najstarszych chińskich barów z kuchnią orientalną na Tarchominie.

„To wojna gangów, jak stoisz pod kebabem to masz przeje*ane, Hasan daje gówno, nie wiedziałeś?” – rapuje Otsochodzi w utworze i już wiesz, że to nie żarty. A ty #teamkebab czy chińczyk?

Kukon – Sheraton Kopenhaga

Nie samą gastronomią człowiek żyje. Kukon otworzył sequel kultowego mixtape’u Ogrody numerem nawiązującym do hotelu Sheraton w stolicy Danii. Chociaż raper z Biłgoraja nie wskazuje które wersy dotyczą hotelu, to możliwe, że właśnie w tych okolicach „zobaczył smutnych milionerów – widać ich po kasynach albo na lepszym burdelu”.

Warto zaznaczyć, że w tym roku czekają nas jeszcze dwie płyty Kukona, a premierę jednej z nich zapowiedział na święta Bożego Narodzenia i być może czeka nas wtedy trzecia odsłona franczyzy Ogrody Mixtape.

Mata – Cafe PRL

Młody Matczak ma na swoim koncie jeszcze jeden numer wskazujący pewien lokal w tle – i on także ukazał się na debiutanckim „100 dni do matury”. W numerze „Cafe PRL” opowiedział jak przebiegły szkolne połowinki, na które wraz z kolegą dostał się dzięki podrobieniu podpisu pod wyrażeniem zgody. Cafe PRL faktycznie funkcjonował na rogu Okrętowej i Słomianej – a Mata przed premierą płyty nagrał przed lokalem film, któremu towarzyszył refren utworu.

Na łamach wyborczej opisywano to miejsce jako klub nocny dla licealistów, specjalizujący się w połowinkach. I chociaż nie funkcjonował w nim bar, każdy uczeń mógł wnieść własny alkohol.

Otsochodzi – KFC

I kolejny dubel na dzisiejszej liście, w dodatku najświeższy wśród obecnych utworów. Otsochodzi ma za sobą udany debiut albumu „Tarcho Terror” na globalnej liście Spotify, gdzie uplasował się na 7. miejscu. Całkiem możliwe, że postanowi sukces rapu jak z Luizjany świętować, wcinając Kentucky Fried Chicken.

Taco Hemingway – Witaj w hotelu Marmur

Choć zdarzenia rozgrywające się w płycie „Marmur” mają metaforyczne znaczenie, całkiem możliwe, że Taco odnosił się do konkretnego miejsca. Fanpage „Obliczenia i analizy w rapie” doszedł do wniosku, że hotel o którym Taco nawija w Marmurze to Sofitel Grand Hotel w Sopocie. Spełnia on warunek ulokowania w Trójmieście przy plaży, posiadania sali bankietowej, archaicznej architektury oraz kasyna w pobliżu.

Adek WWA na żywo w Rapnews Studio!

Reprezentant podziemnej sceny – Adek WWA dziś (czwartek, 18 sierpnia) pojawi się w naszym studiu. Głośniej zrobiło się o nim po viralowym kawałku „Rajza”, który wykręcił ponad 2 mln wyświetleń. Swoje numery udostępnia na kanale WANDAL Label. Wejdź na YouTube i zostaw kciuka w górę!

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Małach & Rufuz: „Przez pewien czas mieszkaliśmy razem” [VIDEO]

Małach i Rufuz to dwaj warszawscy raperzy, którzy przez lata tworzyli nie tylko muzykę,...

Kaczor BRS chce walczyć we freak fightach. Raper gotowy komuś czaszkę

Wraca na muzyczną scenę. I nie tylko… Kaczor BRS szykuje się na zawody sportowe,...

MATA na meczu FC Barcelona. Raper jest pierwszym Polakiem, który…

Raper MATA stał się pierwszym polskim artystą, którego wizerunek pojawił się na bandach podczas...

Alberto X Viki Gabor? Współpraca zablokowana: „A co Wy chcecie nagrać Long D**k Style 2?”

Alberto podzielił się anegdotą związaną z młodą, popularną wokalistką Viki Gabor. Ta historia dotyczy...

Joda szczerze: „Rap to nie jest dla mnie sprint, tylko pier**lony Iron-Man przez całe życie”

Gdzie jest Joda? Co się z nim dzieje? Wróci? - tego typu pytania pojawiają...

Kazior „Sa Vash” – klip z płyty „No face, no case” i zmiana daty premiery

Kazior wjechał z najnowszym teledyskiem. Jest on kolejną odsłoną solowego albumu "No face, no...

Kabe zamyka trylogię. „Księga Dżungli” – klipy z Paryża. Oto, co wiemy o płycie!

Po wspólnym projekcie z Miszelem, Kabe nie zamierzał zrobić sobie dłuższej przerwy. Przygotował materiał,...

11-osobowa „Nieśmiertelna nawijka Palhajsowa”. WuWunio zebrał ekipę, jest zajawa – sprawdź klip!

Pono i Koras mieli swoją "Nieśmiertelną nawijkę ZIPskładową", a teraz powstała… "Nieśmiertelna nawijka Palhajsowa". Sprawdź...

Peja „PRIME” – na ten klip czekali fani, mamy jego premierę!

Peja wypuścił kolejny teledysk. Po sukcesie "Lotu skazańca", który viralem lata po YouTube, dostaliśmy...