Sztuka niejedno ma imię – Artyści w tytułach 5 numerów rapowych

Oto muzyka dla koneserów malarstwa i rzeźby

Artyści mają swoje święto 25 października. To właśnie tego dnia oddajemy im cześć i cenimy ich wkład w nasze codziennie życie i otoczenie. Nam co prawda ten termin umknął, ale jak to mówią – nigdy nie jest za późno, tym bardziej, że raperzy chętnie odwołują się do twórców sztuki wysokiej w swoich kawałkach. Quebonafide często przywoływał artystów: od Fridy po Hieronima Boscha. My jednak przyjrzymy się tym numerom, które zostały nazwane ich imionami lub nazwiskami.

Kliknij i promuj swój rap w naszych mediach

Artyści w tytułach 5 numerów rapowych

Bisz – Pollock

Paul Jackson Pollock to amerykański malarz żyjący w początkach dwudziestego wieku i jeden z najbardziej znanych przedstawicieli ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Bisz identyfikuje się z nim, kreując się na buntownika, który nie pozwala się zaszufladkować, pozostając równocześnie wiernym sztuce – mimo że środowisko pełne jest raperów stawiających wyżej komercyjny sukces.

  • Wciąż napierdalam syf na kartki jak Pollock, wszyscy muszą być kimś, mi wystarcza być sobą – rapuje w refrenie Bisz.

Do Pollocka odwoływał się również Guzior w numerze Paryż, także nawiązując do obrazów wyglądających jakby ktoś wylał na nie farbę. O tym właśnie mówi wers „wygłodniałe chlapią ozorem jak Pollock„.

Eripe – Caravaggio

  • Pewnie dziś znowu coś zmaluję mów mi Caravaggio. Jak znajdę coś to awanturę tak jak Caravaggio. Nienawidzą mnie tępe chuje, mów mi Caravaggio, bo rzeczywistość portretuję tak jak Caravaggio – wybrzmiewa refren reprezentanta patokalipsy.

Michelangelo Merisi da Caravaggio to włoski malarz działający na przełomie XVI oraz XVII wieku. Jego charakterystyczną cechą było wprowadzenia ostrego światłocienia, wyrzekał się też piękna ludzkiego ciała. Stanowił inspirację dla malarzy barokowych. Eripe poza jego sztuką nawiązał również do książki Desmonda Sewarda zatytułowanej „Caravaggio: Awanturnik i geniusz„, poświęconej barokowemu artyście.

Bedoes – Michelangelo

  • Wybacz, mamo, nie wrócę dzisiaj na noc. Muszę podbić świat tak jak Michał Anioł – rozpoczyna utwór Bedoes, by potem zgodnie z zadeklarowanym planem zaprosić Pressę do nawijki w języku angielskim, który pozwala dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

Co ciekawe, to nie jedyny utwór zatytułowany na cześć Michała Anioła, zaliczanego do trójki największych artystów epoki renesansu – obok Leonarda da Vinci i Rafaela Santiego. Za inspirację posłużył również Aviemu oraz Louisowi Villainowi podczas nagrywek do ubiegłorocznego albumu „Akademia Sztuk Pięknych”. Borys był jednak pierwszy, toteż właśnie on znalazł się w zestawieniu.

ReTo – Monet

5 lat minęło od kiedy ReTo upamiętnił w swym utworze Claude Moneta, francuskiego malarza i jednego z czołowych przedstawicieli impresjonizmu. Wraz z innymi paryskimi twórcami łączyło go dążenie do oddania zmysłowych, ulotnych momentów, do czego raper nawiązał w swoim kawałku.

  • Ulotne wizje jak Monet papier pochłonie na dłużej – nawija ReTo, by chwilę później płynnie przejść do melodyjnego refrenu. – Gdy maluję autoportret lustro nic nie podpowiada. Jebie skunem – znam to dobrze. Z pustką? Dziś z nią nie rozmawiam.

Sentino – Picasso

Nie mogło zabraknąć oczywiście braggi w wykonaniu Sentino, który jako certyfikowany latynos zidentyfikował się z hiszpańskim malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem… i długo by wymieniać. Najwyraźniej Sentino ma powody, by czuć się równie uniwersalny, co Pablo Picasso.

Picasso stworzył nurt malarstwa zwany kubizmem wraz z Georgesem Braque. Nie da się zaprzeczyć, że Sentino także wywierał wpływ na polską scenę i to na długo zanim jego popularność mierzona była w milionach słuchaczy na Spotify.

  • Poukładany z ludźmi lubię tworzyć chaos. Arogancki i bezczelny, Picasso rapu, przychodzę na rozprawy z całą masą papug – charakteryzuje się kolejnymi frazami Sentino w linijkach kawałka wydanego w 2018 roku.

Zobacz zapis rozmowy z reprezentantem Voodoo Opała i DOPEHOUSE Gibbsa. JANEK., bo o nim mowa niedawno wypuścił debiutancki solowy projekt „OBOK”.

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Żabson, Jacuś, Tomb – dzieje się w Hotel Maffija 3!

Projekt Hotel Maffija 3 wystartował. I to z grubej rury! Trwa atak materiałów video...

Sokół na 40-leciu zespołu Fasolki: „Jakby mi ktoś powiedział jakiś czas temu, że…”

Sokół pojawił się na wyjątkowym wydarzeniu, które wywołało spore poruszenie. Mowa o 40-leciu istnienia...

„Uwolnić Bonusa” – kilku gości, syn Bonusa RPK dograł zwrotkę, 2 mln na liczniku

Nowy projekt o nazwie "Uwolnić Bonusa" autorstwa Czerwina TWM wzbudza duże zainteresowanie na polskiej...

Sir Mich, Wini, Jakub Grabowski „Moi kumple” – satyra, fetysze [VIDEO]

Sir Mich z nowym kontrowersyjnym singlem. Genialny producent nie przestaje zaskakiwać. Po świetnie przyjętym...

Jacuś „Ballada o Żonie” – to zdecydowanie nie jest trap…

Jacuś to artysta, którego nie sposób zaszufladkować gatunkowo. Nieoczywisty styl wszechstronnego artysty, który po...

Kubańczyk X Mr. Polska „Milioner” – sprawdź klip z „W zeszłym roku”

Jaki wpływ na życie uczuciowe ma popularność? Jak wygląda poszukiwanie miłości w świetle show-biznesowych...

Pęku „VETO4EVER” – znamy kolejnych gości na płycie, lista się wydłuża

Legendarna postać kieleckiej sceny pracuje nad projektem "VETO4EVER". Ostatni swój materiał wydał w 2021...

Peja: „HIP HOP 50 to już klasyk” – a płyta jeszcze nie wyszła

Legendarny raper Peja pracuje obecnie nad bardzo oczekiwanym przez fanów solowym albumem zatytułowanym "HIP...

Dudek P56 „Nie umiała tańczyć” – sprawdź utwór z filmu „Życie w błocie się złoci”

"Nie umiała tańczyć" to utwór, którego fragment mogliśmy usłyszeć w filmie "Życie w błocie...