fot. mat. pras.

Już wkrótce w kraju nad Wisłą, wystartują bitwy typu: Rap Battle Acapella. Ta forma od 10 lat jest popularna w Stanach Zjednoczonych, we Francji, czy w Rosji. Teraz pojawi się również w naszym kraju, pod nazwą: RAP NOKAUT. Chcesz stworzyć historię polskiej edycji? Prześlij swoje zgłoszenie na kontakt@rapnokaut.com i bądź jednym z 10. pierwszych uczestników. Zasady i historię znajdziecie poniżej, a także na stronie rapnokaut.com

Głównym patronem Rap Nokautu jest WOJTEK, mistrz Francji “Rap Contenders”, który… ma polskie korzenie. Już wkrótce przedstawi Wam 1. edycję polskich bitew.

ZASADY:

To jak w boksie… Każdemu zawodnikowi zapisywane są wyniki, czyli liczba wygranych i przegranych starć. Ten, który ma ich najwięcej, staje się mistrzem i za każdym razem będzie mógł toczyć walkę o najwyższy tytuł.

Bitwy są acapella, bez bitu.

Każdy uczestnik pozna swojego rywala wcześniej, więc będzie mógł w spokoju przygotować się do walki. Pisząc, zapamiętując, ćwicząc tekst tak, żeby mógł „zmieść” swojego przeciwnika.

Uczestnicy wybierają tematy o których chcą nawijać. Mogą umówić się na to, że nie ma żadnych limitów i atakują się „ze wszystkich stron”, a mogą również stawiać swoje warunki, które ustalają wcześniej. Jakie? Przykładowo: nie atakowanie bliskich członków rodziny, nie mówienie o chorobie, czy o tym, że został zdradzony przez dziewczynę.

Chcemy, aby „RAP NOKAUT” był traktowany jako sztuka, choć z kategorii tej brutalnej. Dwóch walczy, wyprowadzają ciosy, ale po walce muszą zapamiętać, że liczą się umiejętności, a nie nienawiść do drugiej osoby.

W dniu bitwy będzie ustalana liczba rund oraz czas ich trwania. Z reguły są to trzy rundowe walki, które trwają po ok. 2 minuty.

Po walce, jurorzy ujawniają swoich faworytów do kamery (tak żeby inni nie wiedzieli, na kogo zagłosowali). Na koniec prowadzący ujawnia zwycięzce całego starcia. Nie może być remisu!

Jeżeli będziecie mieć problemy ze zrozumieniem tego, jak wyglądają takie bitwy, zachęcamy do zapoznania się z poniższą bitwą i tym kanałem youtube – Massive Word Play – Battle Rap PL

HISTORIA:

Od początku istnienia Hip-Hop’u, opiera się on na bitwach słownych. Miały one różne warianty: bez bitu, z bitem, na scenia, na ulicy, czy te z mikrofonem i bez mikrofonu.

Celem poszczególnych bitew było zdissowanie drugiej osoby, pokazując swoje umiejętnoci freestyle’u oraz flow.

W 2008 roku, oficjalnie pojawił się nowy styl, który nosi nazwę „Battle Rap Acapella”.

Stanach Zjednoczonych powstały oficjalne ligi takie, jak: „King Of The Dot„, „GrindTime Now”, czy „I Don’t Flop”.

Dwa lata później – w 2010 roku – we Francji wystartowała najsłynniejsza liga „Rap Contenders„, w której bezprecedensowym mistrzem jest z pochodzenia Polak – WOJTEK (jest on głównym patronem naszego projektu „RAP NOKAUT”).

Trzy lata po powstaniu francuskiej ligi, do gry wkroczyli także Rosjanie. Nasi wschodni sąsiedzi stworzyli bardzo popularną ligę pod nazwą „Versus„.

Te bitwy rozpowszechniły się w takim stopniu, że mistrz Rosji i mistrz Stanów Zjednoczonych stanęli naprzeciw siebie w październiku 2017 roku.

Teraz czas na Polskę i… RAP NOKAUT!

Facebook Comments
PODZIEL SIĘ