Rest in Peace – 7 rapowych utworów na Wszystkich Świętych

1. listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych

Dzisiejszy dzień służy zadumie oraz refleksjom na temat tych, którzy nas opuścili. Licznie odwiedzamy cmentarze, by zapalić symboliczne znicze i pomodlić się nad grobami swoich bliskich. Kilku polskich artystów zawarło swoje przemyślenia na temat dzisiejszego Święta oraz osób, które nas opuściły w swoich tekstach. Poniżej znajdziecie listę wybranych utworów skupionych na wymienionych motywach.

Kliknij i promuj swój rap w naszych mediach

7 rapowych utworów na Wszystkich Świętych

Leh – Parę zakurzonych klisz z ’90

Środowisko rapowe długo nie mogło pozbierać się po tragicznym wypadku samochodowym, w wyniku którego zmarł Leh. Cześć w swoich utworach oddawali mu najrozmaitsi raperzy: od Taco Hemingwaya po Belmondo. Świadomości rapera dotycząca śmiertelności powala już w pierwszej linijce poniższego numeru.

  • Przyszedłem na ten świat z wyrokiem śmierci, szpital, inkubator – straciła tam wszystkie nerwy (…) W późniejszym życiu, co nie było wcale gwarantem. Przynajmniej tak powiedział lekarz mojej matce, że w najlepszym wypadku będę na wózku przy farcie – rapował Gdynianin.

Artysta dawał do zrozumienia, że od urodzenia w jego przypadku były przesłanki ku temu, że nie będzie żył długo. A przecież w innym numerze młody L rapował „znowu zwalniam, choć z gazem lecimy naprędce i od tego zwalniania w końcu zwolnię komuś miejsce”.

Projekt Nasłuch – Memento Mori

  • Wspominamy tych których z nami nie ma, pamięć wiecznie żywa póki krew pompują serca. Nie docenisz życia gdy nie otrzesz się o śmierć, dlatego prawie nigdy nie uśmiecham się do zdjęć. – Trudno o utwory, które poruszają temat śmierci w bardziej bezpośredni sposób od artystów wchodzących w skład Projektu Nasłuch: Orzeu oraz RDi.

W 2014 roku Orzeu zmarł w wieku zaledwie 27 lat, więc dzisiaj wydźwięk utworu o refrenie zaczynającym się słowami „powiedz co zostanie po nas kiedy przysypie nas piach” uderza odbiorcę jeszcze mocniej. To także właściwa data, by odświeżyć numery ze wspomnianego Projektu.

HiFi Banda – Mieli być tu

To prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych utworów zarówno HiFi Bandy, jak i wszelkich numerów rapowych przybliżających tematykę śmierci. Nawet słuchacze stawiający pierwsze kroki w naszym ulubionym gatunku muzycznym, prawdopodobnie natknęli się choćby przypadkiem na refren „mieli być tu, ale jednak ich zabrakło, mieli być tu, ale zgasło gdzieś ich światło„.

Ci, którzy mieli dotąd do czynienia jedynie z refrenem, warto, by zainteresowali się także treścią zwrotek. Panowie wiedzą jak uczcić pamięć o zmarłych: „mówię o ludziach, którzy wciąż we mnie żyją” czy „zapamiętam (przyp. red.) dzień, gdy szedłem na cmentarz na zawsze, to był najgorszy dzień mojego życia„.

Te-Tris – Stratosfera

  • I chyba bywam wśród tych którzy stale wierzą. Nic tu nie zmieni potok słów ani żadne credo. Wiara ukoi ból gwiazdy będą jak placebo, nie pytam: gdzie był wtedy Bóg, po co i dlaczegotylko się gapię w niebo – Raper rozpoczął utwór od refrenu, jasno nakreślając, że to w zwrotkach czeka nas mocna treść.

Te-Tris przerzucił na bit swoje przemyślenia na temat tragicznych historii jakie spotkały zarówno jego rodzinę, jak i bliskie osoby. Obok wspomnień poświęconych swojemu tacie czy przyjacielowi, znajduje również moment, by uczcić pamięć o wcześniej wspomnianym w dzisiejszym artykule członku Projektu Nasłuch, Orle.

Tau – Miłosierdzie

Niezależne od indywidualnego podejścia do rapu skoncentrowanego na religijnych dogmatach, ciężko o lepszy moment na zagłębienie się w ich tekst niż podczas Wszystkich Świętych oraz Zaduszków. Tau potrafi dobierać słowa w taki sposób, by nakłonić słuchacza do przemyśleń, niezależnie od jego wiary.

  • Co to jest miłosierdzie? Pomimo cierpień iść cierpliwie życiem i ofiarować miłość w społeczeństwie. To logiczne, że zrozumienie przychodzi przez cierpienie. Cierpienie przychodzi przez zrozumienie siebie – rapuje artysta.

Eldo feat. HiFi Banda – Twarze

  • Czasem zrozumieć to wszystko jest tak trudno i ciężko sobie wmówić że życie jest próbą, że ktoś ułożył ten plan precyzyjnie, kiedy odchodzą szybko Ci którzy żyli tak niewinnie – rozpoczyna się wspólny numer Eldoki z HiFi Bandą, który znalazł się na albumie „Nie pytaj o nią” z 2008 roku.

Choć od premiery płyty minęło już 14 lat, treści zawarte na kawałkach ani trochę się nie zdeaktualizowały. Raperzy postarali się o to, by nagrać utwór mający nakłaniać zarówno do refleksji, jak i poruszać emocje odbiorców. Z nienaganną szczerością otwierają się przed słuchaczami, opowiadając o tęsknocie, ambicjach i uwypuklając własne wady.

2cztery7 feat. Małolat – Świętej pamięci

  • Pytasz czy to tak można żartować z pogrzebu? Będziesz śmierci tak blisko – zrozumiesz dobrze czemu – słyszymy w utworze, co dobrze podsumowuje komizm jakiego słuchacz nie spodziewałby się w numerze o podobnej tematyce.

Utwór opowiedziany jest z perspektywy zmarłych ludzi. Ci, którzy mieli wiele do powiedzenia za życia, niechętnie milkną po śmierci. Chętnie za to dzielą się swoimi przemyśleniami na temat okoliczności śmierci, pogrzebów oraz podejścia do wymienionych.

Zobacz również, jak Wini, Pih, Osaka i Diox oceniają wersy Kabe. Wejdź na nasz kanał YouTube!

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Bonus RPK pisze książkę: „Będzie mocno i kontrowersyjnie” 

Bonus RPK zaskoczył swoich fanów ogłoszeniem, że pracuje nad swoją pierwszą książką we współpracy...

Tadek FIRMA „Niewygodna prawda 3” – raper wraca z nową płytą! [VIDEO]

Trochę czasu trzeba było czekać na nowości od krakowskiego rapera, jednak koniec 2023 roku...

Bajorson X Sylwia Lipka „Podejdź do mnie” – klubowy klimat, zobacz klip

W ostatnim czasie Bajorson słynie z niecodziennych połączeń. Ma już za sobą współpracę z...

Kubańczyk vs Michał Pasternak na Fame MMA?

Kubańczyk wypuścił kolejny odcinek vlogów, w którym pokazuje część swojego życia. Mamy sporo materiałów...

Edzio „Bangkok” – szczery kawałek na koniec 2023 roku [VIDEO]

W tym roku Edzio nie rozpieszcza fanów, jeśli chodzi o nowe utwory. Jednak 2023...

600 dni pisał o darmowe Kizzersy… Aż je dostał! [VIDEO]

"Czekał 600 dni i się doczekał" - na taki challenge zdecydował się miłośnik batonów...

Bambi „ICON” – najnowszy klip z wietnamskiego tripu

Bambi zamyka 2023 rok kolejnym teledyskiem. Tym razem został on zrealizowany do kawałka "ICON"....

Kacper HTA w „Tajemnice polskich fortun” – raper zagrał w serialu. Zobacz na Netflix!

Zauważyliście może, że na platformie Netflix pojawił się najnowszy serial "Tajemnice polskich fortun"? Bo...

Mata „2038: WARSZAWA” – EP’ka: 4 kawałki, około 15 minut słuchania

Jeśli myśleliście, że Mata w tym roku nas już nie zaskoczy, to byliście w...
bashh obudź się