Rest in Peace – 7 rapowych utworów na Wszystkich Świętych

1. listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych

Dzisiejszy dzień służy zadumie oraz refleksjom na temat tych, którzy nas opuścili. Licznie odwiedzamy cmentarze, by zapalić symboliczne znicze i pomodlić się nad grobami swoich bliskich. Kilku polskich artystów zawarło swoje przemyślenia na temat dzisiejszego Święta oraz osób, które nas opuściły w swoich tekstach. Poniżej znajdziecie listę wybranych utworów skupionych na wymienionych motywach.

Kliknij i promuj swój rap w naszych mediach

7 rapowych utworów na Wszystkich Świętych

Leh – Parę zakurzonych klisz z ’90

Środowisko rapowe długo nie mogło pozbierać się po tragicznym wypadku samochodowym, w wyniku którego zmarł Leh. Cześć w swoich utworach oddawali mu najrozmaitsi raperzy: od Taco Hemingwaya po Belmondo. Świadomości rapera dotycząca śmiertelności powala już w pierwszej linijce poniższego numeru.

  • Przyszedłem na ten świat z wyrokiem śmierci, szpital, inkubator – straciła tam wszystkie nerwy (…) W późniejszym życiu, co nie było wcale gwarantem. Przynajmniej tak powiedział lekarz mojej matce, że w najlepszym wypadku będę na wózku przy farcie – rapował Gdynianin.

Artysta dawał do zrozumienia, że od urodzenia w jego przypadku były przesłanki ku temu, że nie będzie żył długo. A przecież w innym numerze młody L rapował „znowu zwalniam, choć z gazem lecimy naprędce i od tego zwalniania w końcu zwolnię komuś miejsce”.

Projekt Nasłuch – Memento Mori

  • Wspominamy tych których z nami nie ma, pamięć wiecznie żywa póki krew pompują serca. Nie docenisz życia gdy nie otrzesz się o śmierć, dlatego prawie nigdy nie uśmiecham się do zdjęć. – Trudno o utwory, które poruszają temat śmierci w bardziej bezpośredni sposób od artystów wchodzących w skład Projektu Nasłuch: Orzeu oraz RDi.

W 2014 roku Orzeu zmarł w wieku zaledwie 27 lat, więc dzisiaj wydźwięk utworu o refrenie zaczynającym się słowami „powiedz co zostanie po nas kiedy przysypie nas piach” uderza odbiorcę jeszcze mocniej. To także właściwa data, by odświeżyć numery ze wspomnianego Projektu.

HiFi Banda – Mieli być tu

To prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych utworów zarówno HiFi Bandy, jak i wszelkich numerów rapowych przybliżających tematykę śmierci. Nawet słuchacze stawiający pierwsze kroki w naszym ulubionym gatunku muzycznym, prawdopodobnie natknęli się choćby przypadkiem na refren „mieli być tu, ale jednak ich zabrakło, mieli być tu, ale zgasło gdzieś ich światło„.

Ci, którzy mieli dotąd do czynienia jedynie z refrenem, warto, by zainteresowali się także treścią zwrotek. Panowie wiedzą jak uczcić pamięć o zmarłych: „mówię o ludziach, którzy wciąż we mnie żyją” czy „zapamiętam (przyp. red.) dzień, gdy szedłem na cmentarz na zawsze, to był najgorszy dzień mojego życia„.

Te-Tris – Stratosfera

  • I chyba bywam wśród tych którzy stale wierzą. Nic tu nie zmieni potok słów ani żadne credo. Wiara ukoi ból gwiazdy będą jak placebo, nie pytam: gdzie był wtedy Bóg, po co i dlaczegotylko się gapię w niebo – Raper rozpoczął utwór od refrenu, jasno nakreślając, że to w zwrotkach czeka nas mocna treść.

Te-Tris przerzucił na bit swoje przemyślenia na temat tragicznych historii jakie spotkały zarówno jego rodzinę, jak i bliskie osoby. Obok wspomnień poświęconych swojemu tacie czy przyjacielowi, znajduje również moment, by uczcić pamięć o wcześniej wspomnianym w dzisiejszym artykule członku Projektu Nasłuch, Orle.

Tau – Miłosierdzie

Niezależne od indywidualnego podejścia do rapu skoncentrowanego na religijnych dogmatach, ciężko o lepszy moment na zagłębienie się w ich tekst niż podczas Wszystkich Świętych oraz Zaduszków. Tau potrafi dobierać słowa w taki sposób, by nakłonić słuchacza do przemyśleń, niezależnie od jego wiary.

  • Co to jest miłosierdzie? Pomimo cierpień iść cierpliwie życiem i ofiarować miłość w społeczeństwie. To logiczne, że zrozumienie przychodzi przez cierpienie. Cierpienie przychodzi przez zrozumienie siebie – rapuje artysta.

Eldo feat. HiFi Banda – Twarze

  • Czasem zrozumieć to wszystko jest tak trudno i ciężko sobie wmówić że życie jest próbą, że ktoś ułożył ten plan precyzyjnie, kiedy odchodzą szybko Ci którzy żyli tak niewinnie – rozpoczyna się wspólny numer Eldoki z HiFi Bandą, który znalazł się na albumie „Nie pytaj o nią” z 2008 roku.

Choć od premiery płyty minęło już 14 lat, treści zawarte na kawałkach ani trochę się nie zdeaktualizowały. Raperzy postarali się o to, by nagrać utwór mający nakłaniać zarówno do refleksji, jak i poruszać emocje odbiorców. Z nienaganną szczerością otwierają się przed słuchaczami, opowiadając o tęsknocie, ambicjach i uwypuklając własne wady.

2cztery7 feat. Małolat – Świętej pamięci

  • Pytasz czy to tak można żartować z pogrzebu? Będziesz śmierci tak blisko – zrozumiesz dobrze czemu – słyszymy w utworze, co dobrze podsumowuje komizm jakiego słuchacz nie spodziewałby się w numerze o podobnej tematyce.

Utwór opowiedziany jest z perspektywy zmarłych ludzi. Ci, którzy mieli wiele do powiedzenia za życia, niechętnie milkną po śmierci. Chętnie za to dzielą się swoimi przemyśleniami na temat okoliczności śmierci, pogrzebów oraz podejścia do wymienionych.

Zobacz również, jak Wini, Pih, Osaka i Diox oceniają wersy Kabe. Wejdź na nasz kanał YouTube!

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Oliwka Brazil odpowiada: „Okropne jest manipulowanie informacjami i mówienie, że kogoś okradłam”

"Mam już dość" - to nie tylko tytuł najnowszego solowego kawałka raperki, tymi słowami...

Smolasty „Zombieland” – zamieszanie na Instagramie, specjalny klip

„Smoła, wszystko ok?” – takie komentarze od dwóch dni krążą po Internecie i zaprzątają...

Paluch X Słoń „Od Do” – nowy klip ze wspólnej płyty raperów

Niecałe dwa tygodnie po premierze wspólnego albumu „Pośród Hien” oraz dwóch oficjalnych klipach, Paluch...

Ten nieelegancko zachował się w ’96 a tamtego zawinęli lub się rozj*bał. Sobota o różnicy między raperami a discopolowcami

Sobota zaskoczył swoich fanów nagrywając utwór z wokalistą reprezentującym discopolo - Dawidem Narożnym Piękni...

PEJA mówi o „HIP HOP 50” – kiedy sprzedaż preorderów EP’ki? Znamy też pierwszych gości

Peja, legenda polskiej sceny hip-hopowej, szykuje się do wydania pierwszego z dwóch albumów, którymi...

„Uwolnić Bonusa” – nowy projekt. Bonus RPK wkrótce wyjdzie z więzienia?

Już w najbliższy piątek (31.03) na kanale Ciemnej Strefy pojawi się premiera utworu "Uwolnić...

Mata: „3 diamenty od matury…” i 3 snippety [VIDEO]

Mata, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny hip-hopowej, szykuje się do wydania swojego...

Dawid Podsiadło pierwszy, Malik Montana drugi. 3 milionów na Spotify na wyciągnięcie ręki!

Malik Montana zajął drugie miejsce w zestawieniu "TOP50 wykonawcy" pod względem liczby miesięcznych słuchaczy...

Buka „Po drugiej stronie lustra 2023” – raper wraca z nową płytą

„Proszę 2023” to pierwszy singiel promujący najnowszy solowy album Buki, „Po drugiej stronie lustra...
greenout