Prezentujemy na rap-news.eu najnowszą recenzję albumu Nizioła – „Pretekst 2”.

Wymówka do życia…

niziol recenzja

            27. maja swoją premierę miał drugi krążek krakowskiego rapera Nizioła, noszący tytuł „Pretekst 2”. Został on wydany nakładem Banita Records , natomiast za kolportaż płyty odpowiedzialna jest Step Dystrybucja.

Nie zawsze każdy z nas ma chęci, bądź odpowiednią ilość siły, aby zacząć działać, aby zacząć coś zmieniać w swoim życiu na lepsze, dążyć ku poprawie bytu, kształcić się, dbać o rozwój swój oraz swoich najbliższych. Większość społeczeństwa działa w myśl zdania – „jakoś to będzie”. Otóż nie ma być jakoś, ma być najlepiej. Nasza ziemska wędrówka jest niczym w porównaniu z dziejami naszej planety- matki; jest jak spacer po niedzielnym obiedzie, więc nie czekajmy na coś, co może nigdy nie nadejść, wyjdźmy temu naprzeciw. Nie wymawiajmy się złym samopoczuciem, brakiem pieniędzy, brakiem znajomych, brakiem chęci. Każdy czeka na jakiś znak, na uśmiech losu, a przecież siłą jest stwarzanie samemu pozytywnych sytuacji i otaczanie się dobrymi ludźmi, znajdźmy pretekst do życia, do życia na poziomie. Krakowski raper Nizioł już o tym wie, o czym świadczy jego najnowszy krążek pod tytułem „Pretekst 2”.

Najnowsza produkcja Nizioła składa się z 17 utworów, pełnych historii, refleksji na temat życia w kraju, a także za granicą. Jest to zbiór przekonań rapera, za które gotów jest skoczyć w ogień. Uczy on także przestrzegania reguł, które rządzą codziennością, a najważniejsza z nich zasada „ludzie wybaczają, ulica nie”, naprawdę sprawdza się w rzeczywistości. Płyta zaczyna się podziękowaniami (co już na wstępie może zaskoczyć słuchacza, gdyż zwykle kawałki o tej tematyce raperzy umieszczają na końcu płyt). Nizioł dziękuje swoim najbliższym za wsparcie, za motywację tak bardzo potrzebną do działania, do życia. Raper obiecuje, że nie zawiedzie. Dziękuje także słuchaczom za zakup płyty, bo dzięki temu wie, że to co robi ma sens i trafia do ludzi. Na płycie usłyszeć możemy także nie kogo innego, jak samego Króla Albanii, a mowa tutaj oczywiście o Popku. Kawałek „Akcja Weryfikacja”, na który Nizioł zaprosił Króla, mówi o realiach życia za granicą. Nie jest to zbyt kolorowy świat, jak mogłoby się wielu z nas wydawać, pieniądze chociaż stanowią poważną kwestię w życiu, jednak nie są wszystkim, bardziej od nich liczy się zdrowie oraz pomocna dłoń drugiego człowieka. Niestety poza granicami Ojczyzny jesteśmy najczęściej zdani na siebie, ponieważ nawet rodacy „na wyspach” potrafią być bezlitośni i działać wobec siebie bez żadnych skrupułów. Sam Nizioł także przeżył swoje poza Polską (mowa tutaj o kawałku „Zagranica”), jednak wszystko to, czego się nauczył przez wyjazd, sprawiło że wrócił ze zdwojoną siłą, założył rodzinę oraz własny biznes – patrz: Banita Records. Kolejnym utworem z płyty, który zasługuje na uwagę słuchacza jest kawałek pod tytułem „Za dzieciaka”. Jest to dość refleksyjny track, w którym Nizioł opisuje swoje przeżycia jako dzieciak, wzloty i upadki, pierwsze znajomości, życie na ulicy. Wszystko to, co przeżył we wcześniejszych latach, sprawiło że znajduje się w tym miejscu, w którym znajduje się dzisiaj. Sam namawia do tego żeby nie marnować czasu, i nie zastanawiać się zbyt długo nad przeszłością, tylko iść do przodu. Ostatnim kawałkiem, który jest „inny niż wszystkie”, które do tej pory usłyszałem, jest z pewnością utwór pod tytułem „Na głodnego”, gdzie Nizioł wraz z czterema innymi raperami, a mianowicie Wolą, Gruberem, Kotzim i HDS’em, nawija o swoich preferencjach kulinarnych. Zastanawiacie się pewnie jak to brzmi, więc nie pozostaje mi nic innego jak zaproszenie Was drodzy słuchacze do odsłuchu.

Nizioł na swoją płytę zaprosił mnóstwo raperów, którzy wraz z „gospodarzem” świetnie wpasowują się w klimat krążka. Mowa tutaj o: Bonus RPK, Chińczyk, Popek, Jav Zavari, Szajka, Wuem Enceha, Kruku, TPS ZDR, Kaczy, Murzyn ZDR, Dawidzior, Rufuz, Żaba, Kafar DIX37, Wola, Gruber, Kotzi, HDS, Foszczu. Za warstwę muzyczną płyty odpowiedzialni są: Cartel Sons, Czacha, Szymon TUR, Siwers, Szwed, Dechu, Piero, Tytuz, Morfix. Na 6 kawałkach usłyszeć możemy także skrecze w wykonaniu Dj’a Gondka, oraz trąbkę Mikołaja Trabako, a także na refrenie w piosence „Nieważne gdzie” udzieliła się Kamila.

Na portalu YouTube w formie teledysków płytę Nizioła reprezentują takie kawałki, jak: „Jest jak jest”, „Korzenie”, „Inspiracja”, „Dziękuje”, „Nieważne gdzie”, „Jak nie my to kto”.

Album krakowskiego rapera „Pretekst 2” jest dostępny w salonach EMPiK na terenie całego kraju lub na stronie internetowej www.empik.com, na chwilę obecną natomiast krążek jest niedostępny już na stronie www.preorder.pl, lecz kto wie, czy płyta nie będzie dotłaczana. Wszystko zależy od Was drodzy słuchacze.

Jak przeczytaliście powyżej to życie Nizioła stało się „pretekstem” do stworzenia krążka pod tym samym tytułem. Jego przeżycia, wydarzenia w których brał udział, ludzie którymi się otacza, to wszystko składa się w jednolitą całość, całość która pomogła i pomaga przy pisaniu kolejnych wersów na kartkę, która inspiruje do tworzenia nowych rzeczy, do eksperymentów muzycznych, których wy drodzy słuchacze jesteście świadkami. Z tego miejsca chciałbym życzyć każdemu z was z osobna, abyście także odnaleźli swój „pretekst”, tak bardzo potrzebny nam do życia, który spowoduje że każdy dzień będzie powodem do refleksji oraz uśmiechu. Mam nadzieję, że pomoże wam w tym też te „kilka prawd” zapisanych na krążku, tak więc zapraszam do odsłuchu.

 

Tekst: Sebastian Schulz

Odwiedź – kliknij:
niziooołbanner banitaweaar

ZOSTAW ODPOWIEDŹ