13295163_10207797063578558_191019011_n

Zachęcamy do przeczytania na rap-news.eu najnowszej recenzji albumu: Dawidzior HTA – „Nowe Życie”, którego premiera odbyła się 24. października 2014r.

Rapowe katharsis

Dnia 24.10.2014 roku, nakładem HTA Brand Label ukazała się pierwsza solowa płyta reprezentanta Ciemnej Strefy i 1/2 składu Hipotonia, a mianowicie – Dawidziora, nosząca tytuł „Nowe Życie”.

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Któż z nas, drodzy słuchacze, nie zadawał sobie tego pytania chociaż raz w życiu – gdy wszystko zaczyna się gmatwać i nie układać po naszej myśli, gdy czujemy się zagubieni w tej całej gonitwie za lepszej jakości życiem. W końcu nadchodzi ten moment, w którym myślimy, że znajdujemy się w sytuacji bez wyjścia… Otóż zawsze istnieje jakieś wyjście i to od nas zależy, czy je w końcu zobaczymy i czy uda nam się z niego skorzystać. Należy porzucić wszystko to, co do tej pory nas dotyczyło, wszelkie konflikty, toksyczne znajomości. Należy powstać niczym feniks z popiołów i rozpocząć całkiem „Nowe Życie”, bo każdy z nas, bez względu na to, co kiedykolwiek robił i jak żył, zasługuje na kolejną szansę.

Dawidzior na swoim najnowszym krążku robi swego rodzaju rozrachunek z dotychczasowym życiem, a refleksja nad jego dokonaniami bez wątpienia przyczyniła się do powstania tej produkcji. Płyta składa się z 19 tracków (16 autorskich utworów, jeden skit, intro oraz outro). Jak wspomina raper, to bez wątpienia najbardziej dojrzała, jak i najlepsza z jego płyt. Dawidzior na tym krążku żegna się ze „starymi czasami”, tym samym rozpoczynając nowy rozdział w swojej karierze, oraz w życiu. Pochodzący z Nowego Sącza raper, niejednokrotnie podkreśla swoje przywiązanie do regionu, przypomina o swoich korzeniach, oraz jak ważne dla niego jest to skąd pochodzi. Usłyszeć to możemy np. w takich kawałkach, jak: „Południowe serce”, czy też „Dla Dzielnicy 2”. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że bardzo silny wpływ na życie oraz poglądy Dawidziora, a co za tym idzie na powstanie materiału zgromadzonego na płycie, miała płeć piękna. To właśnie one- „wenusjanki”, pojawiają się w tekstach „nawijanych” przez rapera, czy to w formie miłosnych wyznań, jak miało to miejsce w kawałku „Widzę Cię” (z gościnnym udziałem swego kompana z Hipotonii – Kacpra, gdzie na refrenie usłyszeć możemy Królika Underwood’a), czy w formie pytań, na których bardzo często my- mężczyźni, nie otrzymujemy odpowiedzi. Dawidzior w takich utworach bardzo trafnie opisuje relacje damsko-męskie, mowa tutaj oczywiście o tracku „To Ty powiedz mi” (z perfekcyjnym Maćkiem Maleńczukiem udzielającym się gościnnie, oraz posiadającym jakże klimatyczny teledysk). Raper w swoich tekstach przywołuje też bardzo często temat toksycznych relacji, związków, oraz tego, jak wielki wpływ mają one na psychikę kochanków i jak wyniszczająca potrafi być. Wątek ten pojawia się na tracku „Gdzie ta radość”, czy dość dosadnym storytellingu „Fankillfatal”. Dawidziorowi nie jest obce także szybkie życie, szybki szmal, czy życie na marginesie, uliczna egzystencja. Rapuje o tym, że pomimo tego, iż nie zawsze mamy z górki, to nie należy się załamywać, wręcz przeciwnie, należy bez względu na wszystko i wszystkich pozostać sobą. Usłyszeć można o tym w kawałkach „Co z tym światem” oraz „Własną Autostradą”.

Oprócz Dawidziora HTA na płycie „Nowe Życie” usłyszeć możemy także takich raperów oraz artystów, jak: Bezczel, Poszwixx, Bob One, Whoszaq, Bonus RPK, SNDK, Hipis, Rufuz, Maciej Maleńczuk, Nizioł, NS Załoga, Jano PW, Sadam, Olka, Królik Underwood, Kacper, Miku MDM, Kali. Za produkcję bitów na tej płycie odpowiedzialni są: NWS, Poszwixx, Dna, Wełenka, Tasty Beats, PSR, Tytuz. Możemy tutaj także usłyszeć skrecze w wykonaniu Dj’a Gondka. Na portalu Youtube można obejrzeć teledyski, które powstały do takich tracków, jak: „To Ty powiedz mi”, „Południowe serce” oraz „Gdzie ta radość”. Pomimo, że minęło już sporo czasu od ukazania się tego krążka na rynku, to można go nabyć na stronie www.htabrand.pl, www.preorder.pl, na stronie internetowej, czy stacjonarnych sklepach sieci Empik. Dodatkowo na stronie www.empik.com możemy zakupić płytę w formie cyfrowej w formacie mp3.

Każdy z nas jest „aż” lub „tylko” człowiekiem, popełniamy błędy raz po raz, ucząc się na nich bądź nie, bo przecież „nic co ludzkie nie jest nam obce”. Jesteśmy skazani na sukces bądź pasmo porażek. Najważniejsze jest to, aby żyć w zgodzie z sobą, z własnym kręgosłupem moralnym. Niejednokrotnie wystawiani przez życie na próbę czujemy się niczym Hiob z biblijnej przypowieści, każdy przeżywa osobiste zwycięstwa lub tragedie. Ważne, aby każdy z osobna nie zatracił się, bo chociaż istnieje szansa na odrodzenie, na zbudowanie nowych fundamentów, to cały sens tkwi w tym aby tak żyć, byśmy nie musieli niczego zamykać, pozostawiać, palić mostów; byśmy potrafili żyć nie czekając na szansę. Życie nie polega na czekaniu, lecz działaniu, walczeniu o przetrwanie, tym samym nie tracąc po drodze ludzkich uczuć, emocji i godności, czego Wam i sobie życzę. Miłego odsłuchu drodzy czytelnicy, bo każdy dzień to „Nowe Życie” dla każdego z nas.

Na rap-news.eu znajdziecie również najnowszy wywiad z Dawidziorem. Dostępny jest: TUTAJ!

Tekst: Sebastian Schulz

Odwiedź – kliknij:
dawidziorbanner htabrandbanner

ZOSTAW ODPOWIEDŹ