RECENZJA #4: JONGMEN „DYSONANS” (HEMP REC)

Zachęcamy do przeczytania na rap-news.eu najnowszej recenzji albumu: Jongmen „Dysonans”, którego premiera odbyła się 4. marca 2016r. Wydawcą albumu jest HEMP REC.

Konfrontacje z kontrowersją

Warszawska wytwórnia HEMP REC, 4. marca 2016 roku, wypuszcza na światło dzienne drugi legalny, solowy krążek, pt. „Dysonans”, autorstwa pochodzącego z Żyrardowa rapera – Jongmena.

Ilu z nas drogi słuchaczu/słuchaczko, było w sytuacji, gdy postępowaliśmy w określony sposób, równocześnie odczuwając, że to, co robimy jest nie do końca prawidłowe, nie do końca w porządku? Ilu z nas było stronami w konflikcie odgrywającym się w naszym umyśle? Pomimo wszelkich wątpliwości, wahań, czy to, co robimy jest słuszne, dalej robiliśmy swoje, niczym nałogowy palacz, który wie, że palenie tytoniu powoduje wszelkie ohydne cierpienia nie raz doprowadzając do śmierci, a mimo to sięga po następnego „pomocnika” w powolnym umieraniu. Żyrardowski raper – Jongmen, nie bez powodu wybrał taką nazwę dla swojego drugiego solowego krążka. Na płycie tej zderzają się różnorodne przekonania, stanowiska oraz myśli, które mimo tego, że współgrają, są niezgodne.

„Dysonans” jest projektem, w skład którego wchodzi 17 kawałków, 17 tematów, spostrzeżeń, myśli przelanych na papier. Słuchacz jest świadkiem konfrontacji, zderzeń światopoglądów oraz obserwacji, niejednokrotnie wyszydzanego społeczeństwa, cywilizacji XXI wieku, która charakteryzuje się zasadą 3S: szybkie życie, szybki szmal, szybki seks. Całość, ze względu na treść, nie jest łatwa do odsłuchu. Raper ewidentnie nie jest zadowolony ze sposobu w jaki w przeszłości żył. Robi rozrachunek z samym sobą, ze swoimi demonami w postaci różnorodnych nałogów, takich jak np. pociąg do alkoholu, co świetnie można zauważyć podczas słuchania utworu: „Pusta butelka”, czy „Linia życia”, gdzie również opisuje stany emocjonalne, które mu towarzyszyły, bądź towarzyszą po dziś. Na uwagę z pewnością zasługuje utwór, pt. „Hatestory”, w którym w dosyć plastyczny sposób artysta opisuje, jak bardzo destrukcyjny wpływ na człowieka mogą mieć: toksyczna miłość, kłamstwo, oraz chęć szybkiego zarobku i życia na poziomie, co niestety w dzisiejszych czasach jest na porządku dziennym. Kawałek ujęty w formie storytellingowej daje słuchaczowi do myślenia, a także jest formą ostrzeżenia o tym, że karma zawsze wraca. Jongmen opisuje swe wnioski z tego, co widzi na około, w sposób dosadny, mocny, tak, aby napiętnować postawy, które są godne potępienia, czy ośmieszania – czego przykładem może być kawałek – „Gwiazdki”. Utwór ten wyśmiewa różnego rodzaju „fejsbukowo- instagramowe gwiazdeczki”, których jedyną ambicją życiową jest fura, skóra i komóra, oraz „zarobieni” mężczyźni, których karmią pseudo miłością ubraną w obłudę i fałsz dla osiągnięcia własnych korzyści. Temat szybkiego życia, seksu, czy oszustw, na które narażony może być słuchacz, przewija się także w kawałkach „Od jutra nie pije”, czy „Tombak”. Jongmen chce przekazać swoim odbiorcom, że stare powiedzenie – „nie wszystko złoto co się świeci”, jest jak najbardziej adekwatne do obecnych czasów.

Produkcji muzycznych zawartych na tej płycie podjęli się tacy producenci, jak: FAME BEATS, PSR, SZWED SWD, EMENO, ANS. Cuty, które można usłyszeć w kawałku „Wjeżdżam”, przygotował DJ GONDEK. Na płycie możemy także usłyszeć dźwięki trąbki, które idealnie wpasowują się w bit, a za którą odpowiedzialny jest MIKOŁAJ TABAKO.

Na swoją drugą solówkę JONGMEN zaprosił wielu raperów, takich jak: KALI – znany szerszemu gronu słuchaczy, jako jeden z inicjatorów GANJI MAFII, obecnie jeden z czołowych przedstawicieli sceny, chętnie zapraszany na featy oraz różne projekty; PALUCH – twórca BOR CREW, Poznaniak, który również (co jest ciekawostką), wydał swój nowy album w ten sam dzień co JONGMEN; BIAŁAS– założyciel SB MAFIJI, obecnie jeden z najbardziej utalentowanych graczy, którego błyskotliwe pancze oraz porównania, raz po raz wprowadzają słuchacza w zachwyt, zdumienie, oraz po prostu wzbudzają uśmiech; HZD – inaczej HAZZIDY, członek DIIL GANGU, również reprezentant HEMP REC; SOBOTA – szczeciński raper, nierozłączny kompan ekipy STOPROCENT; BEZIMIENNI – czyli raperzy z Górnego Śląska, a mianowicie Bytomia, wspierający ekipę KLINCZ: OSTRY oraz RYJEK; KACZY PROCEDER – członek wielkiej rodziny HG, kojarzony z DIIL GANGIEM; BILON BPP – warszawski raper, założyciel wytwórni HEMP REC, człowiek instytucja, jeden z jurorów programu „Żywy Rap”; RY23 – „poznańska pyra”, czyli Ramona 23, członek PDG Kartel, RR BRYGADY, reprezentant „SZPADYZORNII”; KACPER HTA – kojarzony ze składem GANJA MAFIA, posiadacz bujającego flow i świetnego vibe’u, który sprawia, że niejednokrotnie jego nawijka plus bit tworzą bardzo dobrze brzmiącą całość; AK47 – związany z Warszawą, pochodzący z Poznania raper, który znany jest z utworów utrzymanych w konwencji hardcore rapu; ŻARY – hypeman HEMP GRU, znany i lubiany członek DIIL GANGU; DUDEK – reprezentant ulicznego rapu, ekipy MIEJSKI SORT, oraz były członek składu RAZEM PONAD KILO; WILKU WDZ – postać, której nie mogło zabraknąć na płycie wydanej przez jego własną wytwórnię, druga połowa składu HEMP GRU; KAFAR i REST – czyli członkowie znanego warszawskiego składu DIXON 37; KŁYZA – reprezentant ekipy MIEJSKI SORT.

Na płycie oprócz raperów usłyszeć możemy wokalistów i wokalistki, takie jak: siostry Iga i Olena z I.O.PROJECT; MAGDA GROCHOWSKA – znana z współpracy z raperką MI-LĄ; ROBERT SINIARSKI – multiinstrumentalista, wokalista, aranżer i kompozytor, laureat wielu festiwali.

Na portalu YouTube, płytę „DYSONANS” w postaci teledysków reprezentują utwory „WRACAM”, oraz „O.C.C”. Całość płyty można odsłuchać na kanale DIIL.TV oraz jest także możliwość kupna jej pod adresem WWW.HEMPSZOP.PL i w salonach EMPIK na terenie całego kraju.

Płyta, którą oddaje w ręce słuchacza JONGMEN, jest zbiorem zapisanych przemyśleń, spostrzeżeń. Słuchając jej można śmiało stwierdzić, że nie zawsze cel uświęca środki, że czasem warto zatrzymać się na chwilę, pośród tego całego wyścigu szczurów, i zastanowić się, czy aby na pewno postępujemy zgodnie ze sobą i własnym sumieniem, czy też, jak większość dzisiejszego społeczeństwa, padamy ofiarą nie do końca właściwych wyborów, odczuwając raz po raz dysonans poznawczy, który nie daje nam chwili wytchnienia.

Tekst: Sebastian Schulz
Album można zamówić na www.hempszop.pl/

Polecamy – klinij:
jongmenbanner hemprecbanner 

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

„Nie weryfikował YouTube, sprawniej robił to kryminał”: Bajorson mówi o przeszłości [VIDEO]

Bajorson to jedna z najbardziej barwnych postaci polskiej rap sceny, która przeżyła wiele upadków...

Kizo jeszcze bardziej podgrzewa atmosferę w te upalne dni [VIDEO]

Ekipa Hype Vision przygotowała teledysk, o warstwę muzyczną zadbali Sergiusz i Leśny, a mix...

Zadzwoń do Sariusa i Florala Bugsa. Są u nas! [NA ŻYWO]

I jak tutaj nie kochać czwartków? No jak? W Rapnews Studio gościmy dziś trójkę...

15k? A co to tam dla Hinola…

Album Hinola Polska Wersja - "Od końca do początku", uzyskał dziś status złotej płyty...

Spacerkiem z diamentowego lasu na tron

Sprzedaż w okresie 11.06.-17.06.2021r. płynie w rytmie najnowszego albumu Białasa i White 2115 -...

Frosti i Berson promują nowego gracza. To DWUMETROWA BESTIA! [VIDEO]

Nowość goni nowość, a to wszystko jest napędzone nowym etapem do tej pory ekipy...

KęKę i jego nietypowy komentarz: „Ciesz się, że masz co jeść” [VIDEO]

KęKę dość nietypowo podszedł do swojego komentarza odnośnie przegranej reprezentacji Polski ze Szwedami 2:3,...

Mata – z rekordu na kolejny potężny(!) rekord

Mata, który nie tak dawno pobił polski rekord najczęściej słuchanej piosenki w ciągu doby...

Raperzy komentują przegraną Polski ze Szwecją i odpadnięcie z EURO 2020

Niestety, reprezentacja Polski w ostatnim meczu fazy grupowej EURO 2020 okazała się gorsza od...