Zachęcamy do przeczytania na rap-news.eu najnowszej recenzji albumu: Bilon BPP „Ba Bilon, 3 x NIE”, którego premiera odbyła się 29. maja 2015r. Wydawcą albumu jest HEMP REC.

Rap referendum,
NIE! Dla propagandy

Wolność słowa, wolność wyrażania własnego stanowiska, emocji oraz uczuć. Wydawałoby się, że w demokratycznym państwie, którego konstytucja zawiera koncepcję pluralizmu, jest to coś normalnego. Otóż okazuje się, że jednak nie. Spójrz drogi słuchaczu (słuchaczko) przynajmniej na to, co dzieje się w telewizji publicznej. Na wszystkie te zmiany dyktowane przez pewne grupy polityczne. Jednak nie o polityce będę pisał, szkoda nerwów, czasu i ogólnie wszystkiego. Temat rzeka. Naprzeciw całej tej propagandzie, mediom sterowanym przez ugrupowania, współzałożyciel Hemp Gru, raper i przedsiębiorca – Bilon, wypuszcza nakładem Hemp Rec swoje pierwsze solo, pod jakże zacnym tytułem – „Ba Bilon, 3 X NIE”.

18 kawałków plus jeden bonusowy tworzy płytę – manifest. Bilon na tym projekcie jest głosem teraźniejszego pokolenia, głosem sprzeciwu, buntu, rebelii. Nieprzypadkowo sam tytuł płyty jest odniesieniem do znanego, niestety sfałszowanego referendum ludowego z 1946 roku.

Kawałkiem otwierającym płytę jest utwór „W konspiracji”. Raper odwołuje się w nim do własnych przeżyć, do dosyć burzliwego okresu w dziejach Polski, lata ‘80, działalność takich instytucji, jak ZOMO, odcisnęło piętno nie tylko na nim samym, lecz także na tych, którzy pamiętają te zdarzenia. Bilet apeluje do słuchaczy, aby otworzyli umysł, nie dali się omamić przez media, aby każdy był świadomy swego prawa do wolności. Całość utworu jest politycznie zabarwiona, jednak to od nas samych zależy, po której stronie się opowiemy, czy dalej będziemy podążać ślepo za tłumem.

Większość utworów na tej płycie ma charakter apelu, wezwania do walki ze złem, z aparatem władzy, jednak Bilon decyzje pozostawia słuchaczom, gdyż każdy ma wolną wolę i ta wolność powinna być pewnikiem oraz standardem. Na płycie nie brakuje także luźnych kawałków, nieźle kontrastujących – „Warszawski Rapton”- jest to utwór, który (przynajmniej moim skromnym zdaniem) jest mega klimatyczny. Słuchając go czułem się, jakbym się przechadzał po warszawskich ulicach, dzielnicach i zewsząd, z każdej bramy, czy uliczki, był nawoływany przez mieszkańców stolicy. Na płycie nie mogło także zabraknąć kawałka z przesłaniem „jedności, lojalności oraz braterstwa”. JLB, bo tak w skrócie nazywa się ta koncepcja szerzona przez Hemp Gru, i towarzyszy ona chłopakom na każdym ich projekcie.

Za produkcję podkładów muzycznych na płycie „BaBilon 3 X NIE” odpowiedzialny jest Szwed SWD. Bilon na swojej pierwszej solówce ugościł takich raperów, jak: ERO – znany członek ekipy JWP oraz Bez Cenzury, lubiany oraz ceniony w rapowym środowisku, także pochodzący z Warszawy; SOKÓŁ – człowiek instytucja, założyciel firmy PROSTO, były członek ekipy WWO, znany z współpracy z Marysią Starostą; RYFA RI – kolejna reprezentantka HEMP REC, charyzmatyczna raperka o ciekawym flow i stylówce; WDZ – kompan Bilona z Hemp Gru, poczciwy Wilku; TMS – zwycięzca drugiej edycji ŻYWEGO RAPU, gdzie Bilet był jednym z jurorów; PALUCH – znany poznański raper, założyciel Biura Ochrony Rapu, i członek Diil Gangu; HZD – który zadebiutował jako 14 latek na pierwszym albumie Hemp Gru, także członek Diil Gangu, założyciel marki odzieżowej BLOCX; PONO – kolejny warszawski raper, współzałożyciel nieśmiertelnego ZIP SKŁADU; JR.STRESS – reprezentant Lublina o jakże charakterystycznym głosie oraz flow, wokalista kojarzony przede wszystkim z muzyką reggae i dancehall’em; ŻARY – najbardziej kojarzony jako hypeman Hemp Gru , nierozłączny kompan Wilka i Bilona; KACZY PROCEDER – raper, którego nie mogło zabraknąć na płycie, przyjaciel ekip DIIL GANGU oraz HEMP GRU. Teledyski powstały do czterech utworów, a mianowicie są to: „W konspiracji”, „JLB”, „Niech Nikt/Mistrz” oraz „Joint Penk”.

Płyta „BaBilon 3 X NIE”, jest to pozycja dla wszystkich fanów warszawskiego składu HG, a takich jest z pewnością mnóstwo, gdyż ten skład jest jednym z najdłużej działających na polskiej scenie. Warto zauważyć, że cały projekt został wyprodukowany niezależnie, niedostępny jest on w dużych salonach sprzedaży, jednak myślę, że nie jest to zbyt wielka przeszkoda dla słuchacza. Całość można odsłuchać na kanale DIIL.TV na portalu YouTube. Każdy, kto czuje się wolny, kto pragnie, aby wolność słowa była jednym z wielu składników świadomego społeczeństwa, powinien posłuchać tych kilku prostych prawd zawartych na krążku. Jak mówi stare powiedzenie: „prawda obroni się sama”. Natomiast ta płyta z pewnością bronić się nie musi, bo nie ma takiej potrzeby.

Tekst: Sebastian Schulz
Album można zamówić na www.hempszop.pl/

Polecamy – klinij:
bilonbanner.jpg hemprecbanner 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ