RECENZJA #27: BIAŁAS & LANEK – „POLON” | SB MAFFIJA

Co się stanie, gdy doświadczony raper spotka się z kreatywnym producentem w jednym studiu by rozpocząć pracę nad wspólnym projektem?

Powstanie POLON, wspólna płyta Białasa i Lanka, mająca być mieszanką europejskiego rapu z bitami inspirowanymi architekturą industrialną.

Lanek producentko jest powiązany z SB Maffiją już od dłuższego czasu. Można było zatem zakładać, że jego kolaboracja z współzałożycielem tej ekipy, to tylko kwestia czasu. Tak też się stało. Białas i Lanek zaserwowali słuchaczom płytę składająca się z 17 utworów w wersji standardowej dostępnej, dodatkowe 10 kawałków w wersji Deluxe oraz limitowany mixtape, który zawiera kolejne 12 tracków. Trzeba zatem przyznać, że ilość materiału stworzonego przez wyżej wymieniony duet może robić wrażenie. A jak z jakością?

Przesłuchując standardową wersje POLONu można odnieść wrażenie, że bangerowe czy też ironiczne kawałki takie jak „How” i „Jak Skepta”, przełamywane są przez bardziej osobiste numery pokroju „Kołaoraz „Na serio”. Wszystko utrzymane w typowym dla Białasa charakternym i bezpośrednim flow. Można odczuć, że raper chce pokazać słuchaczowi, że doświadczenie zdobyte w ciągu tylu lat na scenie sprawia, że zna się swoją wartość. Tezę tę potwierdzają takie kawałki jak „Weed Carrier”, „It’s my liveczy „Ale Ja nie z gościnnym udziałem Palucha.

TELEDYSK: BIAŁAS / LANEK „JAK SKEPTA” – SPRAWDŹ!

Skoro już jesteśmy przy featuringach to, mnie osobiście całkiem przyjemnie słuchało się Bedoesa w bardziej dojrzałym wydaniu. Jeśli chodzi o Palucha, to w swojej 16-tce niczym mnie nie zaskoczył, ale i nie zawiódł. Rozczarował mnie swoją zwrotką Sitek, zarówno pod kątem tekstowym jak i stylistycznym. Zresztą cały kawałek „Bida” jest dla mnie monotematyczny i trochę odstający jakością tekstu od reszty płyty.

TELEDYSK: BIAŁAS / LANEK „BIDA” – SPRAWDŹ!

Z kolei biedy na pewno nie ma w numerze „Ganges”, który określiłbym jako sztandarowy, zaraz po tytułowym „POLONie”. Jak dla mnie Quebo bardzo sprawnie poradził sobie na tak rozbudowanym i zróżnicowanym bicie Lanka. Swoją drogą chciałbym usłyszeć refren z kawałka „Simia” w wersji koncertowej, a zaraz po nim „How, czyli typowo koncertowy banger poświęcony Panom w niebieskich uniformach, zrealizowany w oryginalny i prześmiewczy sposób.

TELEDYSK: BIAŁAS / LANEK „HOW” – SPRAWDŹ!

Skoro już mowa o oryginalności, to na pewno nie brakuje jej trackowi „Fraktale”, szczególnie gdy ma się z nim do czynienia wraz z teledyskiem. A jak z oryginalnością całej płyty? Myślę, że zbyt daleko posunąłbym się nazywając ją innowacyjną. Na pewno na kątem producenckim stoi ona na bardzo wysokim poziomie. Lanek odwalił kawał dobrej roboty, bo bity z POLONu zapadają w pamięci i na całej płycie nie sposób znaleźć dwóch zbliżonych do siebie pokładów. Nie ma zatem mowy o instrumentalnej monotonii. Z kolei jeśli chodzi o warstwę tekstową i techniczną płyty, to ja osobiście oczekiwałem od Białasa troszkę więcej niż parę porównań i hashtagów. Współzałożyciel SB Maffiji w jednym z wywiadów dotyczących POLONu powiedział, że „traktuje rap jako formę pamiętnika”i to faktycznie można odczuć słuchając tych bardziej osobistych i emocjonalnych kawałków z krążka. Nie zabrakło też dobrego story tellingu z jakim możemy się zetknąć w „Osiedlu Botox. Także ogólnie props, choć śmiem twierdzić, że ten projekt jest przeznaczony bardziej dla obecnych fanów Białasa, niż nowych słuchaczy.

TELEDYSK: BIAŁAS / LANEK „OSIEDLE BOTOX” – SPRAWDŹ!

Podsumowując, jeśli szukasz płyty zawierającej bity z najwyżej półki, którym towarzyszy nawijka z charakternym i bezpośrednim flow, do którego przypięto kilka stron z pamiętnika to płyta POLON Białasa i Lanka na pewno jest dla Ciebie.

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

„Nie weryfikował YouTube, sprawniej robił to kryminał”: Bajorson mówi o przeszłości [VIDEO]

Bajorson to jedna z najbardziej barwnych postaci polskiej rap sceny, która przeżyła wiele upadków...

Kizo jeszcze bardziej podgrzewa atmosferę w te upalne dni [VIDEO]

Ekipa Hype Vision przygotowała teledysk, o warstwę muzyczną zadbali Sergiusz i Leśny, a mix...

Zadzwoń do Sariusa i Florala Bugsa. Są u nas! [NA ŻYWO]

I jak tutaj nie kochać czwartków? No jak? W Rapnews Studio gościmy dziś trójkę...

15k? A co to tam dla Hinola…

Album Hinola Polska Wersja - "Od końca do początku", uzyskał dziś status złotej płyty...

Spacerkiem z diamentowego lasu na tron

Sprzedaż w okresie 11.06.-17.06.2021r. płynie w rytmie najnowszego albumu Białasa i White 2115 -...

Frosti i Berson promują nowego gracza. To DWUMETROWA BESTIA! [VIDEO]

Nowość goni nowość, a to wszystko jest napędzone nowym etapem do tej pory ekipy...

KęKę i jego nietypowy komentarz: „Ciesz się, że masz co jeść” [VIDEO]

KęKę dość nietypowo podszedł do swojego komentarza odnośnie przegranej reprezentacji Polski ze Szwedami 2:3,...

Mata – z rekordu na kolejny potężny(!) rekord

Mata, który nie tak dawno pobił polski rekord najczęściej słuchanej piosenki w ciągu doby...

Raperzy komentują przegraną Polski ze Szwecją i odpadnięcie z EURO 2020

Niestety, reprezentacja Polski w ostatnim meczu fazy grupowej EURO 2020 okazała się gorsza od...