RECENZJA #24: HIFI- „LUDZIE”| PROSTO

- Advertisement -

Społecznie uzależnieni

12 maja bieżącego roku, po 7 latach od ostatniego albumu, do rąk słuchaczy trafia nowy krążek HIFI ( niestety już nie Bandy), noszący tytuł „Ludzie”, za wydawnictwo którego odpowiedzialne jest PROSTO.

- Advertisement -

            Otwieramy oczy, budzimy się, myjemy, ubieramy, jemy śniadanie, czytamy poranną gazetę lub oglądamy śniadaniową telewizję. Wychodzimy do szkoły, na uczelnie, do pracy, na zakupy, na spacer, do banku, do urzędu. Mijamy ich, a oni nas. Razem płyniemy, przelewając się po chodnikach. Ktoś obok odpala papierosa, ktoś głośno rozmawia przez telefon komórkowy, zupełnie ktoś inny idzie przyspieszonym krokiem co chwilę spoglądając na drogo wyglądający zegarek, widzimy biegające i śmiejące się dzieci, kierowców stojących  w ulicznym korku, grupę osób czekających na przystanku. Idziemy, zdając sobie sprawę że jesteśmy tylko małym elementem tej całej różnobarwnej układanki. Czeka nas osiem lub więcej godzin pracy, nudny wykład, zapłacenie rachunków, gonitwa za lepszym bytem. Godząc się na przebywanie w niekoniecznie doborowym towarzystwie, zyskujemy zapłatę za nasz wysiłek, w tej czy innej postaci. Rzadko kiedy jesteśmy sobą, udajemy, bo tak jest bezpieczniej, dla nich, dla nas. Uśmiechamy się, ubieramy maski w zależności od sytuacji. Zastanawiamy się, jak to jest, że z biegiem czasu, oddalamy się coraz bardziej od siebie, stajemy się bardziej obcy, jesteśmy nieufni oraz wrogo nastawieni. Chociaż przyszło dzielić nam razem planetę, kontynent, państwo, miasto, to najchętniej chcielibyśmy wszystko dla siebie i swoich najbliższych na wyłączność. Chociaż życie ulega dynamicznym przemianom to czy potrafimy jeszcze stanąć na chwilę, zastanowić się jaką wartość stanowimy dla świata, my- ludzie?

Najnowszy krążek HIFI (w składzie Czarny, Diox) to zbiór 13 utworów, kompilacja obserwacji społeczeństwa, nie dziwi wobec tego fakt że sam album nosi tytuł „Ludzie”. Trackiem otwierającym jest „Trochę więcej”, utwór który opowiada o tym że w dzisiejszych czasach, robimy często to co nakazują nam inni, bo przecież wiedzą jak będzie najlepiej, a gdy nie wychodzi, wtedy nie ma się do kogo odezwać, wszyscy się odwracają plecami i niczym Piłat „umywają ręce”. Bardzo istotne jest to żeby, pomimo wszystko działać w zgodzie ze swoim ciałem, ze swoim sercem i umysłem, chociaż te niejednokrotnie toczą ze sobą zacięty bój. Żyjmy tak abyśmy zadowolili wyłącznie siebie a nie kogoś innego, nie chodzi tutaj o egoizm, lecz o to byśmy za nasze zwycięstwa czy porażki mieli pretensje tylko do siebie.

Kolejne dwa utwory „Ostatni moment” oraz „Puzzle”, poruszają kwestie dotyczące relacji damsko-męskich. Ukazują początkowe momenty pełne zakochania, fascynacji, uniesień spowodowanych bliskością drugiej osoby. Jak to jest że, zawsze gdy zaczynamy związek z drugą osobą, wydaje się nam że żadne kłopoty i problemy nie są w stanie zniszczyć tego piękna. Pełni naiwności oraz przejaskrawionych uczuć, nie dopuszczamy do siebie świadomości, że mogłoby coś nas poróżnić, że mogłoby coś nas rozłączyć. Wpatrujemy się  w siebie nawzajem niczym w ósmy cud świata. Prawda jest inna, prawda jest brutalna, rzadko komu udaje się wytrwać w tym sielankowym przekonaniu na temat związków. Nadchodzi czas gdy motyle które zdawały się całymi gromadami latać wewnątrz naszych ciał, zostają uśpione. Gdy zewsząd jesteśmy atakowani przez codzienność, wtedy dopiero zostaje zdefiniowany związek dwóch osób. Różnice, które początkowo są niezauważalne, wychodzą na światło dzienne, zaczynają się niedopowiedzenia, obiekcje, wątpliwości. A z tym wszystkim przychodzi pytanie: gdzie ta osoba którą poznaliśmy? Nie, nie tak powinno ono brzmieć lecz: dlaczego osobę, którą kocham tak mało znam? Mamy skłonność do wypalania się, braku poświęceń a przede wszystkim braku empatii, która sprawia że z osób, które poza sobą świata nie widziały, stajemy się kimś całkiem obcym, jakbyśmy nigdy w życiu nie pozwolili tej drugiej osobie nawet w ułamku, wejść do naszego wnętrza.

„Świat na barkach” prawdziwa motywacyjna bomba prosto od HIFI, jednocześnie utwór z najnowszego filmu dokumentalnego Sylwestra Latkowskiego „Moja Walka”. Masz parszywy humor i wszystkiego dosyć, dzisiaj jest ten dzień w którym nie chcesz opuszczać „mentalnej szatni”, mocno zaciśnij zęby poczuj krew na wargach, zawalcz o swoje, nie daj się stagnacji. Życie to walka, w której rzadko kiedy sędzia jest obiektywny, wszystko co może spowodować że wygrasz to starcie, masz u swoich stóp, masz w swoich rękach. Otwórz oczy, weź głęboki wdech, rozeznaj się w sytuacji, i atakuj, idź po swoje. Walcz, możesz nawet przegrać, ale pomimo klęski, za każdym razem wstawaj, bo to ile razy powstałeś po upadku, właśnie czyni z ciebie prawdziwego zwycięzce. Zbiór truizmów co? Oceń sam. Przemyśl.

Co zrobić gdy naprawdę mamy ochotę na reset, a jesteśmy godnymi mieszkańcami Polski? Umiejscowienie na mapie zobowiązuje. Także czas sprawdzić stan konta, chwycić za telefon, oraz wykręcić numer do swojego kompana. „Przechylane” traktuje, o tym co zrobić gdy wszystko wali się z hukiem. Wiadomo pić należy odpowiedzialnie, zalewanie smutków czy rozwiązywanie problemów za pomocą alkoholu nie jest odpowiednim wyjściem z sytuacji. Co zrobić, taka nasza słowiańska natura, której nie sposób oszukać. I chociaż często jest tak że, chwilowo się znieczulamy a problemy pozostają, to i tak większość z nas, wybiera właśnie ten chwilowy reset. Pijmy, bawmy się, nie ma sprawy. Najważniejsze jest jednak to by obyło się bez kaców, zarówno tego po alko jak i moralniaka.

Jest to zaledwie 1/3 utworów zawartych na najnowszym krążku HIFI, do odsłuchu całości którego serdecznie zapraszamy. Właśnie tam historie z ulic, społeczne tematy rymowane są zarówno na klasycznych jak i tych nowocześniejszych bitach. Na albumie jest tylko jeden występ gościnny, należy on do Marysi Starosty, która udzieliła się na wspomnianym wcześniej przeze mnie tracku „Ostatni moment”. Za całość produkcji odpowiedzialny jest oczywiście Czarny, a oskreczował ją DjFalcon1

Na portalu YouTube album „Ludzie” reprezentują teledyski do takich utworów jak „Trochę więcej”, „Ostatni moment”, „Sztuczni ślepcy”, „Tylko raz”, „Zostajemy sobą”,
„ Świat na barkach”, „Lawiny”. Krążek można zakupić na www.prosto.pl, www.empik.com, stacjonarnych sklepach sieci EMPiK, Media Markt, Saturn,a także na serwisach streamujących muzykę typu SPOTIFY, iTUNES, TIDAL.

Ludzie, społeczeństwo, my. Jedna nie do końca kompatybilna całość, struktura ulegająca przemianom, uległa, podatna na wszelkiego rodzaju wpływy, zmiany. Najsmutniejsze jest to, że coraz częściej człowiek spychany jest na drugie, jak nie trzecie miejsce, równocześnie na piedestale stawiany jest pieniądz. „Miłość za hajs to nie miłość” jak nawinął sam Diox w numerze „Pusher”, dlaczego o tym zapominamy? Dlaczego w naszym życiu, wszystko zaczynamy przeliczać na złotówki, euro, dolary; na benzynę i ilość przejechanych kilometrów; na zyski i straty. Doszukując się wszędzie i we wszystkim korzyści, zaślepieni „martwymi królami”, stajemy się swego rodzaju prostytutkami które za pieniądze zrobią wszystko, zapominamy że przede wszystkim jesteśmy ludźmi, że to my wykreowaliśmy pieniądze, że to my mamy rządzić nimi a nie na odwrót. Jestem człowiekiem i nic co ludzkie nie jest mi obce. Czy aby na pewno? Niech każdy zada sobie te pytanie i szczerze na nie odpowie.

 

Tekst: Sebastian Schulz

- Advertisement -

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

’Miałem momenty, gdy nie chciałem żyć w ogóle': Arab i GMB Fonos z 'Horyzontem [KLIP]

"HORYZONT to autorefleksyjna opowieść o tym, jak wiele trzeba przejść, żeby nauczyć się siebie...

Hinol z Sokołem? Bierzemy to! Sprawdź, co jest grane!

"Od końca do początku" - skąd taki tytuł? Właśnie się dowiedzieliśmy, ponieważ Hinol odkrył...

Kacper HTA wypuszcza 'Kołysankę' wraz z Gibbsem

Do sieci trafił kolejny element płyty "RED PILL", a mianowicie singiel "Kołysanka na bicie...

KAFAR DIXON37 #OceńWersy: Białas, Tede, Sentino, Friz i inni – Zobacz to!

Niedziela, południe, czas na kolejny odcinek najlepszego (skromnie mówiąc) programu w polskim rapie, czyli...

3 po 3, czyli Podsumowanie Tygodnia wg rapnews.pl #2 feat. Siwy

Dziś stuknął rok od publikacji zwrotki Kubana w ramach drugiej edycji #hot16challenge2. Choć od...

Sporo hajsu… Zobacz, ile musisz zapłacić za preorder nowej płyty Sentino

Drugi tegoroczny album Sentino można już zamawiać w przedsprzedaży, która wystartowała na stronie sicarios.eu....

ANTIHYPE 2? Grubo, grubo, grubo i jeszcze kilka razy GRUBO!

Ogłoszeń związanych z nadchodzącym projektem "Antihype 2" Sariusa ciąg dalszy. Raper po ujawnieniu pierwszych...

Płyta Hinola z najlepszym wydaniem w historii?

Wczoraj wystartowała przedsprzedaż najnowszego solowego albumu Hinola - "Od końca do początku", a już...

Raperzy w rocznicę śmierci Kłyzy: 'O zmarłych tu mówimy albo dobrze albo wcale' [KLIP]

Rok temu jak grom z jasnego nieba spadła wiadomość o śmierci reprezentanta ekipy Miejski...