Definicja istnienia ( zła i dobra)

Dnia 3.06.2016 roku, światło dzienne ujrzała już siódma płyta w dorobku artystycznym, reprezentanta m.in. Zipery czy ZIP Składu – rapera FU.

fu

Mowa tutaj o krążku „Definicja Istnienia”, która została wydana nakładem PROSTO Label.

Czy jeśli czegoś nie widzimy, bądź nie jesteśmy w stanie stwierdzić egzystencję jakiegoś zjawiska, czy oznacza to że ten stan, rzecz lub miejsce nie istnieje? Otóż nie, weźmy na przykład powietrze, a ściślej tlen. Ten życiodajny pierwiastek dla ludzkiego oka niezauważalny, tymczasem jak bardzo istotny dla każdego z nas; tak samo nie potrafimy zauważyć ciepła, a jednak odczuwamy je każdy na swój sposób, czy w postaci drugiej osoby, czy z płonących w kominku polan drewna. Nie ma zasady i jednoznacznego określenia na „istnienie”, dla jednych coś jest, dla tych drugich zaś tego nie ma, proste. Właśnie o to chodzi, że jednak nie tak proste jak mogłoby się wydawać, od zawsze tu gdzie żyjemy trwa odwieczna walka dobra ze złem; zwykła ludzka codzienność przesiąknięta jakże skrajnymi wartościami i emocjami, miłości i nienawiści, pokoju i wojny, przyjaźni i wrogości. Codziennie każdy z nas staje przed wyborami, kariera czy rodzina, zdrowie czy pieniądze, razem czy osobno. Świat im bardziej się rozpędza, tym gorszy wpływ ma na nas, na naszych najbliższych. Musimy odpowiedzieć sobie na jedno „zajebiste pytanie” ( cytując klasyka) – czy właśnie po to istniejemy? Przed wami relacja z pola walki zwanego dalej życiem, a głównym sprawozdawcą jest Fu.

Album „Definicja Istnienia” składa się 19 kawałków (w tym „Intro”, „Outro (Perfektum)”, oraz Bonus Track z Królem Albanii- Popkiem „Hela”). Cały krążek przesiąknięty jest czasem naturalistycznymi komentarzami warszawskiego rapera w formie wersów. Fu w sposób konkretny i dosadny opisuje realia otaczającego go społeczeństwa, wielokrotnie podkreśla swoją twórczą niezależność oraz ignorancję w stosunku do „hejterów”. Już w drugim kawałku „Słów manifest”, Fusznik wita się ze słuchaczami, przedstawia swą postać, jednak dla tych którzy w polskim hip hopie „siedzą” troszkę dłużej, nie musi tego robić. „Chociaż wielu go „skreśliło” to powrócił i płytę zaczyna z „wysokiego C” na syntetycznym bicie, który od razu wpada w ucho. Na uwagę słuchacza  z pewnością zasługuje kawałek pod tytułem „Mefisto”. Fu przeprowadza dialog z uosobieniem zła – Mefistofelesem. Obarcza go winą za wszelkie złe nastroje, za wojny, za nienawiść, za zdradę. Jednak jak sami się przekonujemy na co dzień, z diabłem nie tak łatwo wygrać, gdy nęci oraz kusi nas do złego. I w tym przypadku tytułowy Mefisto namawia rapera do oddania mu swojej duszy. Fu wykazuje się asertywnością, bo sam „chcę umiejętnie oddzielać zło od dobra”. Sam utwór osobiście trafił do mnie samego, i z pewnością większości słuchaczom także przypadnie do gustu. Kolejny kawałek, który od razu trafia do serca, a przede wszystkim prowokuje do przemyśleń, jest motywacyjna bomba a mowa tutaj o tracku „Dalej Walcz”. Fu nawija o tym jaki wpływ miał na niego sport oraz prowadzenie takiego. a nie innego trybu życia, zachęca i nawołuje do ruszenia swoich „czterech liter”, do walki o swoje racje, o swoje życie, bo przecież w każdym z nas siedzi wojownik, wystarczy chcieć, być zmotywowanym i nie bać się osiągać szczytów. Refrenowe przyśpiewki powodują, że aż chce się rzucić wszystko i biec na trening. Cała płyta skonstruowana na mocnych syntetycznych bitach powoduje oraz dość ofensywny styl nawijki Fusznika, ładuje słuchacza, który raz po raz zacznie rytmicznie kiwać głową pod instrumental.

Na płycie „Definicja Istnienia” oprócz rapera pochodzącego ze Śródmieścia Południowego, możemy usłyszeć takich raperów, jak: Gedz, Cywinsky, Ras Luta, Spalto, HZD, Olsen, Demia Doberman, Bilon, Kaen, Pono, Peja, Koras, Popek, a swego głosu na refren do kawałka „Nie zabijaj dobra” użyczyła Sylwia Dynek (znana między innymi z kolaboracji z VNM-em, Kaz Bałagane i Białasem). Za warstwę instrumentalną płyty odpowiedzialni są: Premier Arena, Nestbeatz, Deemz, Ślimak, Ayon, Urban Beats, Bejotka, APMG, PSR, Sir Michu, Jendras. Oczywiście swoje „trzy grosze” do niektórych produkcji dołożył sam Fu, usłyszeć możemy także skrecze Dj’a Fejma, a za mix i mastering odpowiedzialny jest Deszczu Strugi. Na portalu YouTube możemy zobaczyć muzyczne obrazki, które powstały do takich kawałków, jak: „Nowe słońce” – gdzie na feacie słyszymy Ras Lutę; „Dalej walcz” oraz „Potencjalna ofiara”. Nową płytę warszawskiego rapera możemy zakupić na stronie www.prosto.pl w formacie CD, MP3, lub WAV; oraz na stronie www.empik.com w formacie CD lub MP3, i oczywiście w stacjonarnych sklepach sieci EMPiK na terenie całego kraju.

Egzystujemy, przemykając wśród goniącego społeczeństwa. Zostaliśmy stworzeni do wyższych celów aniżeli zaspokajanie tylko podstawowych nam potrzeb. Istnienie jest powodem nadrzędnym, często mylimy je z przetrwaniem co niestety prowadzi do odwiecznej rywalizacji. Nie pozwólmy się wciągnąć w bezsensowną machinę zła i nienawiści, codziennego marszu robotów – wstać, pracować, spać. Głowa do góry bracie i siostro, ponieważ jesteś tutaj po „coś”, każdy z nas został obdarowany życiem, ma to szczęście, że chodzi po Ziemi, więc nie zmarnujmy tego i niech „Definicją Istnienia”, naszego istnienia, będzie życie na sto procent.

 

Tekst: Sebastian Schulz

Odwiedź – kliknij:
fuuubanner prostooolab

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ