RECENZJA #1: Biak x HWR „The Winners” (MaxFloRec)

Zachęcamy do przeczytania na rap-news.eu najnowszej recenzji albumu: Biak x HWR „The Winners”, którego premiera odbyła się 29. stycznia 2016 r. Wydawcą albumu jest MaxFloRec.

And the winners is…

Co łączy 2/3 składu Heavy Mental ze „złotą erą” hiphopu? Otóż okazuje się, że bardzo dużo, i dzięki tym 46 minutom nagrań zarejestrowanych na najnowszym projekcie Biaka oraz Dj’a HWR-a, słuchacz cofa się w lata samplowanych bitów, mocno zaznaczonej stopy oraz błyskotliwych cutów. Panowie i Panie przed Wami: „ The Winners”.

W okresie rozkwitu newschoolowego rapu, wszędobylskich przyspieszeń, syntetycznych bitów, błyskotliwych hashtagów, czy też śpiewanych refrenów, mikołowska wytwórnia MaxFlo, pod koniec stycznia bieżącego roku, wypuszcza na światło dzienne (czytaj: YouTube) płytę, która zabiera nas w podróż do przeszłości. Któż z nas (słuchaczy polskiego rapu i nie tylko), nie ceni charakterystycznego, oldschoolowego brzmienia? Nowy projekt przedstawicieli śląskiej sceny hip-hopowej w składzie: Biak oraz Dj HWR, serwuje odbiorcy to, co definiuje styl „złotej ery” rapu. Bity opierające się na funkowo-jazzowo-soulowych samplach, błyskotliwe cuty oraz scratche idealnie wpasowujące się w całość – to jest to, co w „starej szkole” najlepsze.

Liryka w wydaniu gliwickiego rapera idealnie współgra z produkcjami Dj’a HWR’a. Duet ten współpracował już razem w składzie Heavy Mental, gdzie towarzyszył im Młody, który także gościnnie udzielił się na płycie. 14 utworów, 14 tematów, 14 różnych spostrzeżeń na to, co teraz, na społeczeństwo, na realia, na Polskę, na życie, na Hip-Hop. Od leniwych chilloutowych, z elementami funku, po agresywne z mocno zaznaczoną stopą. Płyta inspirująca się „złotą erą” oraz, bez wątpienia, będąca dowodem na to, że owe brzmienie nie odeszło do lamusa. 14 kawałków tworzących spójną całość.

Kawałek „Intro” wprowadza w klimat całego projektu, opisuje determinację, dzięki której wspomniany wyżej duet jest tu, gdzie jest. Usłyszeć możemy także odniesienie to teraźniejszej polskiej sceny hiphopowej, na której Biak i HWR chcą wnieść parę zmian. Temat polskiej sceny kontynuowany jest w następnych kawałkach, takich jak, np. „Podnieś do góry broń”. Biak wręcz „płynie” na bicie opisując zmagania z codziennością (kawałek „Praca plus Praca”), rozlicza się z przeszłością („Duży procent”).

Singlami promującymi płytę, poprzez teledyski, na serwisie internetowym „YouTube” są: „Gotowy na wszystko/Saga”, „Mój Hip Hop”, oraz tytułowy „The Winners”, na którym gościnnie udzieliła się inna reprezentantka Pal6 oraz MaxFlo – Lilu. Słuchając zgromadzonych na płycie kawałków, nie sposób nie kiwać głową w rytm bitu. Słuchacz robi to automatycznie po usłyszeniu kilku dźwięków.

„The Winners” tworzą nie tylko Biak oraz Dj HWR, na płycie gościnnie udzielili się i wtrącili swoje „trzy grosze” tacy raperzy, jak: reprezentant Jastrzębia – Uka, uczestnik konkursu „Pompuj Rap”; RakRaczej – znany, m.in. z kolaboracji z Hadesem (w składzie RH-); Kotzi- utalentowany Radomianin, 1/3 składu BoKoty; Młody MD, którego nie mogło oczywiście zabraknąć na tym projekcie, kompan, który wspólnie z Biakiem i HWR’em tworzy Heavy Mental; raper zza oceanu J-Ro, członek legendarnej już grupy prosto ze słonecznej Kalifornii – „The Alkaholiks”; oraz rodzynek w tym męskim składzie, czyli Lilu, piosenkarka i raperka o jakże ciekawym i hipnotyzującym wokalu, której soulowy delikatny refren oraz przyśpiewki znakomicie wpasowują się w charakter płyty. Nad mixem oraz masteringiem płyty czuwał DJ Eprom, znany szerszemu gronu słuchaczy jako Sztigar Bońko. Zrównoważony wokal oraz głośność bitu pozwalają na wsłuchanie się w historie zawarte w wersach Biaka, a także delektowaniem się warstwą instrumentalną w zaciszu domowym, jadąc do, czy wracając z pracy, czy przemierzając ulice oraz osiedla ze słuchawkami na uszach.

Podsumowując, płyta „The Winners” jest podróżą do czasów „złotej ery”, ucztą dla fanów oldschoolowego rapu. Napisałem „płyta”, ale jest to niestety tylko forma cyfrowa nagrań. Jestem pewien, że wielu fanów naprawdę chciałoby puścić sobie „fizyka” na boomboxie, czy też swoim sprzęcie HiFi tak, aby wraz z dźwiękami bitu bujał się cały blok. Zainteresowanych odsyłam na stronę: sklep.maxflo.pl, gdzie można zakupić cyfrową wersję oraz na serwis YouTube, gdzie w całości można odsłuchać, zobaczyć „Zwycięzców” w akcji, i przenieść się w lata 90-te, nie ruszając się z fotela. Bezapelacyjnie stwierdzam, że w tym przypadku po raz kolejny zwyciężył Hip-Hop.

Tekst przygotował: Sebastian Schulz

Polecamy – klinij: 

biakbanner djbanner maxfloo

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

AdMa, Abradab, Kamil Bednarek, Paulina Sykut-Jeżyna i inni na płycie Kleszcza. Posłuchaj jej!

"NIE MA PŁYTA" to drugi, zaraz po ”Czerni i Bieli”, solowy album Kleszcza. Raper...

Z serii niesamowite historie: Jak Tede załatwiał zielsko w 1997 roku? [VIDEO]

Tede wypuścił kolejny teledysk promujący wyjątkowy album "ESPOERTE 0121". Został on zrealizowany do kawałka...

2021? Tylko mixtape. 2022? Żabson rozkurw* na grubo!

Żabson w 2021 roku wypuścił jeden album - "Ziomalski mixtape". Ale za to jaki!...

Krótko. Kafar, co z tą płytą Dixon37? „Za długo na nią czekacie…”

O kolejnej płycie Dixon37 mówi się od dłuższego czasu. Powstaje ona w czteroosobowym składzie...

Niezwykły klip Peji. Warto było na niego czekać, co?

Peja wypuścił długo oczekiwany przez wszystkich fanów klip do kawałka "Jak Nipsey". Numer ten...

Sokół na otwarciu muzeum swojego prapradziadka Stanisława Wyspiańskiego

Mało kto wie, że krewnym Sokoła jest Stanisław Wyspiański. Dziś miało miejsce otwarcie muzeum...

Malik Montana – Ikona Counter-Strike’a w HIGH League!

Na ten debiut w sportach walki czekali wszyscy fani e-sportu. Jarosław “pashaBiceps” Jarząbkowski zamieni...

TEDE robi kontynuację legendarnego kawałka, a klipem zajmuje się… Borixon. W Holandii.

Na kanale YouTube TEDEWIZJA właśnie pojawił się teledysk do utworu TEDE - “GRASZ W...

Żabson: „Young Leosia nowa Madonna”. Od tej strony raperki jeszcze nie znasz. Zobacz VLOG!

Young Leosia rozpoczęła debiutancką trasę koncertową. Niestety, z powodu złego stanu zdrowia postanowiła ją...