Zastanawialiście się kiedyś ilu w ogóle producentów hiphopowych mamy w Polsce?

Który z nich ma na koncie największe hity? I czy to oznacza, że takowi są najbardziej rozchwytywani?

Żaden raper nie stworzy hitu bez dobrego producenta. Takiego, który jednocześnie będzie miał swoja wizję i dostosuje się do pomysłu rapera. Każdy dogaduje się indywidualnie – jedni tworzą całą płytę z jednym producentem, drudzy do każdego utworu ze swojej płyty zapraszają innego producenta. Reguły nie ma.

RAPPORT: ILU RAPERÓW JEST W POLSCE? ZASKAKUJĄCE DANE… |przeczytaj!|

Jako District AREA w ramach podsumowania 2017 roku postanowiliśmy przyjrzeć się statystykom. W końcu to analityce jesteśmy najmocniejsi – chcieliśmy, by tym razem z naszej wiedzy skorzystali nie tylko nasi artyści, ale też całe środowisko. W tej części przedstawiamy podsumowanie najpopularniejszych producentów singli w 2017 roku.

Przeczytaj też nasze poprzednie podsumowanie, w którym opisaliśmy to ilu raperów było aktywnych w newsach w ciągu poprzedniego roku!

Najpopularniejsi… to znaczy?

Popularność producentów w przypadku singli można rozumieć dwojako – jedni będą ją mierzyć za pomocą wyświetleń inni za pomocą liczby singli wyprodukowanych przez cały rok.

Skupmy się najpierw na tym drugim aspekcie – w końcu jeżeli raper wybiera jakiś numer na singiel, wierzy, że jest jednym z najlepszych numerów na płycie. Oznacza to, że zarówno on, jak i producent dograli się najlepiej. W District AREa zawsze singiel bierzemy pod uwagę jako całość, czyli jako połączenie skilli rapera oraz producenta. Który producent wyprodukował w 2017 roku najwięcej singli?

Można pokusić się o stwierdzenie, że najczęściej wykorzystywanym producentem jest NN… czyli producent nieznany. Przy aż 287 utworach singlowych z 2017 roku raperzy lub wytwórnie nie wymieniły producentów w tytułach lub opisach. Z kolei tylko przy 33 singlach zaznaczono, że jest to instrumental.

Najpopularniejsi – liczba singli

Przechodząc dalej, jak prezentuje się pierwsze 5 miejsc pod kątem liczby singli?

Gibbs – 29 singli
Lanek oraz Szczur PlanetBeats – 24 single
CrackHouse, Kubi Producent oraz NWS – 23 single
Czaha, Juicy oraz Małach – 22 single
PSR oraz The Returners – 20 singli

Zobacz zestawienie TOP10 na dedykowanej stronie raportu.

Najpopularniejsi – najwięcej wyświetleń

Przy wyświetleniach czołówka wygląda zupełnie inaczej i niejedna osoba zapewne się zdziwi. I tak na czwartym miejscu umieścilibyśmy producenta NN, gdyż 287 nieopisanych singli wygenerowało ponad 400 milionów wyświetleń. Mamy jednak skupić się na konkretnych osobach – w związku z tym TOP5 za 2017 rok wygląda tak:

Deemz – 94 927 005 wyświetleń
Kubi Producent – 74 195 974 wyświetleń
Michał Graczyk – 69 386 026 wyświetleń
Lanek – 59 793 924 wyświetleń
High Tower – 40 143 814 wyświetleń

Z tej piątki tylko High Tower wyprodukował jeden singiel (Half Dead Quebonafide i Reto). Gdybyśmy brali pod uwagę producentów, którzy wyprodukowali więcej niż jeden singiel, na piątym miejscu znalazłby się Matheo z liczbą 39 295 792 wyświetleń.

Zobacz TOP10 producentów pod kątem wyświetleń.

Wszystkie statystyki aktualne są na dzień 1.01.2018. Cały raport został przygotowany przez District AREA we współpracy z maciejdziedzic.pl.

Facebook Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ