#RAPKULTURA to nowy cykl poświęcony płytom, które zawierają nawiązania do popkultury, sztuki, sportu czy też zjawisk, wydarzeń i postaci historycznych. W polskim rapie znajdziemy albumy, których koncepcja z góry zakłada odwołania do tychże elementów, a treść na nich oparta stanowi fundament krążka i spaja go w logiczną całość. Są też jednak takie płyty, których główna tematyka nie obraca się wokół ogólnie pojętej kultury, ale artyści chętnie wplatają ją w wersy, sprawiając, że treść albumu jest o wiele ciekawsza. W każdej odsłonie cyklu przyjrzę się właśnie takiej płycie, prezentując wersy, które przedstawiają owe nawiązania.

ERIPE – NIENAWIŚĆ W RYTMIE DISCO

Na pierwszy ogień – Eripe i jego ostatni krążek nagrany we współpracy z Mario Kontrargumentem, czyli Nienawiść w rytmie disco. Rap reprezentanta Patokalipsy charakteryzuje się licznymi grami słownymi i wielokrotnymi rymami, a jego najważniejszym elementem jest bez wątpienia treść. Pomimo tego, że czas trwania płyty nie osiąga nawet 30 minut, znajdziemy na niej przynajmniej kilkanaście interesujących nas odniesień, które nie zawsze są podane wprost, a często ukryte są za dwuznacznościami.

Już sam tytuł albumu nie tylko mówi nam o jego charakterze, ale też nawiązuje do polskiego serialu paradokumentalnego Miłość w rytmie disco.

Połówka na rozgrzewkę

 • „Dziś gram jakbyś połączył Scootera ze Slaughterhouse”

Poza follow-upem do swojego starszego utworu Elo kurwa, porównanie tworzą nazwy zespołów muzycznych – Scooter, czyli legendarny zespół techno oraz supergrupa hiphopowa Slaughterhouse, w skład której wchodzą Joe Budden, Joell Ortiz, Crooked I oraz Royce da 5’9”.

 • „W tym thrillerze, zostanie po was krew na parkiecie”

Nawiązanie do twórczości Michaela Jacksona; Thriller oraz Blood on the Dance Floor to tytuły zarówno płyt, jak i utworów nagranych przez Króla Popu.

Sam se fristajluj

 • „Ich piętą achillesową te numery na kolanie”

Oczywisty, nadużywany związek frazeologiczny (w tym przypadku tworzący fragment ciekawej gry słownej) odnoszący się do mitologii greckiej, oznaczający słaby punkt.

 • „To lider wraca do gry jak Nerazzurri”

Przydomek oznaczający po prostu barwy czarno-niebieskie, jakie nosi klub, któremu kibicuje Eripe, czyli Inter Mediolan.

 • „Wjeżdżam z ogniem na pełnej i sprzęty spalam to przypał,
  słuchawki, wieżę – nie wierzysz to spytaj Panasonica;
  Nikt się nie kładzie jak lecę w trasę to Paryż-Dakar”

Paryż-Dakar to jeden z najpopularniejszych rajdów terenowych; w tym przypadku wyrażenie Panasonic poza nazwą marki może odnosić się więc do polskiego rajdowca – Rafała Sonika, ale Pan Sonic to także grupa muzyczna pochodząca z Finlandii, tworząca muzykę elektroniczną.

 • „Moje ziomki to faceci w czerni – bad boys,
  jak popiją robią rozpierdol jak Hancock;
  a ten Twój skład samobójców może już odstawiać tlen,
  żaden z nich nie jest legendą, każdy by pogadał z psem”

W każdym z wersów mamy nawiązania do tytułów filmów, w których gra Will Smith; Faceci w Czerni, Bad Boys, Hancock, Legion Samobójców i Jestem Legendą.

Jestem hardkorem

 • „Ja podnoszę pięść, bo już – sick of it all;
  zrzucam napalm tam gdzie śpi twój idol”

Sick of It All i Napalm Death to zespoły grające muzykę hardcore.

 • „Pytam kogo słuchasz, nawet to wyznanie boli,
  to zła religia, idź zabij swoich idoli(…)
  (…)Na tę scenę dawno się wysrałem już jak GG Allin;
  młodzi, zbuntowani myślą, że są Sex Pistols”

Odniesienia do muzyki; Bad Religion i Kill Your Idols to amerykańskie zespoły punkrockowe, GG Allin to kontrowersyjny muzyk punkrockowy, a Sex Pistols to brytyjski zespół rockowy.

 • „[pstryk] jak Thanos i więcej nie pisną;
  strzeliłem z palców, no bo każdy jest pizdą”

Thanos, antagonista Avengersów, który za pomocą pstryknięcia palcem sprawił, że połowa istnień została wymazana.

L.G.B.T. (50 linijek normalności)

 • „Brak słów, już za stary na te żarty, kminie;
  że czuje się jak Charlie Chaplin przy Charlim Sheenie”

Zestawienie dwóch aktorów o tym samym imieniu; Charlie Chaplin to aktor grający w filmach z okresu kina niemego, a Charlie Sheen jest aktorem znanym z prowadzenie bardzo rozrywkowego i imprezowego stylu zycia.

Rozrzutnik gnoju

 • „Lecę kamikaze jak Eminem i nie minie mi gniew”

Kamikaze to tytuł płyty Eminema z 2018 roku, a także określenie japońskiej formacji wojskowej z okresu II wojny światowej, której żołnierze podczas ataku na wroga poświęcali własne życia.

 • „Ja się bawię literami, a jeśli Ci mało;
  to to sam piszę i gram jak Takeshi Kitano”

Japoński człowiek-orkiestra kina, który poza graniem w filmach, zajmuje się też ich reżyserią, scenariuszem, produkcją czy montażem.

Cisza to mój ulubiony dźwięk

 • „Scena – marność nad marnościami i wszystko marność”

Tłumaczenie łacińskiej sentencji „Vanitas vanitatum et omnia vanitas”, która pochodzi z Księgi Koheleta, jednej z biblijnych ksiąg Starego Testamentu.

 • „Wygląda na to, że za głupi też na Taco jestem,
  gdybym urodził się wcześniej, pewnie biłbym pięć z Ernestem,
  bo wiem komu bije dzwon, już dłużej nie mogą,
  a jak skończą – to przyjdę na ich pożegnanie z bronią”

Nawiązanie do książek Ernesta Hemingwaya, Komu bije dzwon i Pożegnanie z bronią to jedne z najpopularniejszych dzieł pisarza.

 • „Jak się czujecie głupie chuje, pupilkowie mas,
  kiedy reżyser rapuje lepiej od każdego z was”

Mowa o Krzysztofie Skoniecznym, reżyserze serialu Ślepnąć od świateł, który na potrzeby produkcji nagrał dwa rapowe kawałki w roli Pioruna, postaci, którą sam zagrał w serialu.

Kolejne odsłony cyklu niebawem.