RAP METRYKA #7: WYWIAD – IGOR EKU

Prawdopodobnie w tym roku (2016) swoją premierę będzie miała pierwsza płyta warszawskiego składu – Ekran Klimatu Ulicznego, zatytułowana „Ekran Ulicy”. Tak również nazywa się jeden z trzech utworów promujących album, do którego został zrealizowany teledysk, a gościnnie w nim usłyszymy również Areczka PRG. Kolejnymi produkcjami są: „Muzyka daje siłę” (gościnnie PRG: Cwieta, Areczek) i najnowszy – „Żyjemy tu od dziecka”. Obecnie EKU tworzy duet raperów – Igor i Damian, i właśnie z tym pierwszym możecie przeczytać kolejną, 7-mą już rozmowę z cyklu „Rap Metryka” na rap-news.eu

Siemano! Właśnie zastanawiam się, kiedy pierwszy raz usłyszałem jakąś nutę sygnowaną znakiem „EKU”, w składzie Igor, Damian, i był to chyba utwór „Ekran ulicy”, gdzie gościnnie z Wami wystąpił Areczek PRG. Kawałek ten jest bardzo żywiołowy, na podkręcającym człowieka bicie – tutaj produkcją zajął się niezawodny Maupa, ze świetnym energicznym refrenem, ale… przekaz jest ciężki. Był to Wasz debiutancki teledysk wyprodukowany przez Reversetune Studio – czy był lekki stresik podczas kręcenia tego obrazu oraz napięcie spowodowane tym, aby wszystko jak najlepiej wyszło?
Igor:
Wiadomo, że napięcie lekkie było ze względu na to, że robiliśmy to pierwszy raz, ale nie przesadzajmy. Traktowaliśmy to bardziej na luzie, nie spinaliśmy się, co zresztą przełożyło się na czas realizacji klipu.

Przed tym pierwszym klipem, chyba pojawiły się wcześniej jakieś utwory Igora, jak m.in. „Prawda czy fałsz” z Damianem WDK, czy „Takie czasy” z Areczkiem. W przedwstępnej rozmowie powiedziałeś mi, iż ekipa „EKU” powstała dawno temu, w okolicach roku 2000. Początkowo była to grupa grafficiarzy, która jakiś czas działała, a następnie różne koleje losu sprawiły, że każdy poszedł w inną stronę i postanowiłeś reaktywować skład, do którego zaprosiłeś Damiana. Od kiedy wspólnie z Damianem tworzycie utwory podpisujące się – EKU, i czy od razu padł pomysł na nagranie płyty?
Igor:
EKU – jako skład graficiarzy, powstał nawet wcześniej, koło ‘98 roku przez moich kolegów, z których jeden już nie żyje – Świętej Pamięci Anton. Reszta chłopaków odbiła od malowania, zajęli się swoimi sprawami i swoim życiem Ja reaktywowałem ten skład, kiedy zacząłem nawijać, około czterech, pięciu lat temu, wziąłem do tego Damiana, który nawiasem mówiąc, razem z Areczkiem wkręcili mnie w pisanie i nagrywanie zwrotek… i po paru kawałkach zaczęliśmy myśleć o płycie.

Płyta będzie nazywała się tak, jak pierwszy utwór, do którego powstał teledysk – „Ekran ulicy”. Czy będzie ona zachowana w typowym warszawski sznycie? Chyba nawet trzeci klip promujący to wydawnictwo, do utworu „Żyjemy tu od dziecka”, na to wskazuje…
Igor: Płyta będzie bardzo różnorodna. Będą na niej zarówno kawałki mocne, typowo uliczne, jak i lżejsze, poruszające inne tematy, opisujące bieżącą sytuację na świecie, która, jak wiesz, jest nieciekawa.

Gdzieś nam między „Ekran ulicy”, a „Żyjemy tu od dziecka” zniknął teledysk do utworu „Muzyka daje siłę” z praską ekipą PRG, o którym również musimy wspomnieć. Licznik zatrzymał się na trzech obrazach. Wszystkie są, jak wszyscy już zdążyli się dowiedzieć, przedpremierowe. Czy będziecie chcieli jeszcze zobrazować inne kawałki?
Igor:
Na razie są planowane jeszcze dwa klipy, do jednego mocno ulicznego kawałka z ciekawymi gośćmi i do drugiego, dużo lżejszego kawałeczka…

Trzy utwory. W każdym utworze znajduje się pseudonim innego producenta muzycznego – są: Maupa, Mate NWS i Małach. Ułożyło nam się „trzy razy M”, czy stawiacie na różnorodność i stąd właśnie bity od różnych producentów?
Igor:
Każdy producent muzyczny ma jakiś własny styl. Z każdym inaczej się pracuje, więc nie zamykamy się na współpracę z jednym. Do producentów, których bity będą na płycie możesz dodać Czachę z Konfliktu.

Zapewne nie zdradzisz nam pełnej listy gości, ale powiedz chociaż, czy wszystkie gościnne zwrotki będą ze stołecznego miasta, czy ktoś spoza Warszawy zwita na „Ekranie ulicy”?
Igor:
Będą ludzie spoza Warszawy, ale żeby się dowiedzieć kto, to musisz poczekać do premiery.

Wielkie dzięki za rozmowę, za poświęcony na nią czas. W zasadzie już miałem w planach ten wywiad bardzo dawno temu, ale czekałem jeszcze na kolejne single z potwierdzeniem, że projekt EKU „Ekran ulicy” ma szansę ujrzeć światło dzienne. Czy chciałbyś jeszcze o czym poinformować na sam koniec naszej rozmowy?
Igor:
Płyta będzie gotowa w połowie tego roku. Kiedy będzie wydana i przez kogo, jeszcze nie wiemy, ale myślę, że w tym roku powinniście ją usłyszeć, więc czekajcie na zajebisty materiał. Jak chcecie być na bieżąco, lajkujcie nasz fanpage: www.facebook.com/ekranulicy

Rozmowę przeprowadził: Patryk FENT

Odwiedź – kliknij:
ekubanner fentLINK SectorX

Wsparcie – kliknij:

KotUkostka KostkaShop gonicfrajerabanner
rapzajawkabanner tbackstagerbanner RaP 

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Intruz i Step Records przepraszają fanów za brak gadżetu w preorderze

24 czerwca na sklepowe półki oraz w ręce preorderowiczów trafił nowy album opolskiego rapera....

Jongmen pyta, czy chcemy jego kawałek z dwójką gości, których dobrze znacie

Jongmen szykuje się do kolejnej międzynarodowej premiery. W tym roku dostaliśmy już teledysk zrealizowany...

Josef Bratan królem życia. Rekord na drugim live, dwie dziewczyny, łóżko, wanna, zabawa [VIDEO]

Kiedy myśleliście, że pierwszy live był historyczny i nie dało się go przebić to...

Kacper HTA: „Nie wiem czy fani dzisiejszego rapu skumają jeszcze, co mam do przekazania”

"Ostatni list z tonącego pokładu" to tytuł płyty, którą przygotowuje Kacper HTA. Będzie to...

Qry zaczyna nowy rozdział w karierze. Dowód już mamy „a to dopiero początek zabawy” [VIDEO]

Qry rozpoczyna promocję nowego albumu. Na oficjalnym kanale spacerange pojawiła się premiera utworu “Przez...

Oliwka Brazil: „W tym roku miałam okazję zagrać już ponad 50 koncertów” [VIDEO]

Oliwka Brazil szturmem wdarła się na polską scenę. Chyba nie ma takiej osoby interesującej...

Alan o Szpaku: „Nie interesuję mnie, co on osiągnął, tylko jakim jest człowiekiem” [VIDEO]

Alan jest aktualnie związany kontraktem z wytwórnią HHNS Label, lecz zdecydowanie nie chcą już...

Wini z ekipą testują pizze – Kizo vs Capital Bra

Test pizzy to najnowszy materiał video przygotowany przez szczecińskiego szefa marki Stoprocent. Oczywiście jest...

Tak Paluch komentuje odejście Jody z BOR Records

Opuszczenie BOR Records przez Jodę, to jedna z najbardziej zaskakujących informacji ostatnich tygodni. Wieloletni...