RAP METRYKA #7: WYWIAD – IGOR EKU

Prawdopodobnie w tym roku (2016) swoją premierę będzie miała pierwsza płyta warszawskiego składu – Ekran Klimatu Ulicznego, zatytułowana „Ekran Ulicy”. Tak również nazywa się jeden z trzech utworów promujących album, do którego został zrealizowany teledysk, a gościnnie w nim usłyszymy również Areczka PRG. Kolejnymi produkcjami są: „Muzyka daje siłę” (gościnnie PRG: Cwieta, Areczek) i najnowszy – „Żyjemy tu od dziecka”. Obecnie EKU tworzy duet raperów – Igor i Damian, i właśnie z tym pierwszym możecie przeczytać kolejną, 7-mą już rozmowę z cyklu „Rap Metryka” na rap-news.eu

Siemano! Właśnie zastanawiam się, kiedy pierwszy raz usłyszałem jakąś nutę sygnowaną znakiem „EKU”, w składzie Igor, Damian, i był to chyba utwór „Ekran ulicy”, gdzie gościnnie z Wami wystąpił Areczek PRG. Kawałek ten jest bardzo żywiołowy, na podkręcającym człowieka bicie – tutaj produkcją zajął się niezawodny Maupa, ze świetnym energicznym refrenem, ale… przekaz jest ciężki. Był to Wasz debiutancki teledysk wyprodukowany przez Reversetune Studio – czy był lekki stresik podczas kręcenia tego obrazu oraz napięcie spowodowane tym, aby wszystko jak najlepiej wyszło?
Igor:
Wiadomo, że napięcie lekkie było ze względu na to, że robiliśmy to pierwszy raz, ale nie przesadzajmy. Traktowaliśmy to bardziej na luzie, nie spinaliśmy się, co zresztą przełożyło się na czas realizacji klipu.

Przed tym pierwszym klipem, chyba pojawiły się wcześniej jakieś utwory Igora, jak m.in. „Prawda czy fałsz” z Damianem WDK, czy „Takie czasy” z Areczkiem. W przedwstępnej rozmowie powiedziałeś mi, iż ekipa „EKU” powstała dawno temu, w okolicach roku 2000. Początkowo była to grupa grafficiarzy, która jakiś czas działała, a następnie różne koleje losu sprawiły, że każdy poszedł w inną stronę i postanowiłeś reaktywować skład, do którego zaprosiłeś Damiana. Od kiedy wspólnie z Damianem tworzycie utwory podpisujące się – EKU, i czy od razu padł pomysł na nagranie płyty?
Igor:
EKU – jako skład graficiarzy, powstał nawet wcześniej, koło ‘98 roku przez moich kolegów, z których jeden już nie żyje – Świętej Pamięci Anton. Reszta chłopaków odbiła od malowania, zajęli się swoimi sprawami i swoim życiem Ja reaktywowałem ten skład, kiedy zacząłem nawijać, około czterech, pięciu lat temu, wziąłem do tego Damiana, który nawiasem mówiąc, razem z Areczkiem wkręcili mnie w pisanie i nagrywanie zwrotek… i po paru kawałkach zaczęliśmy myśleć o płycie.

Płyta będzie nazywała się tak, jak pierwszy utwór, do którego powstał teledysk – „Ekran ulicy”. Czy będzie ona zachowana w typowym warszawski sznycie? Chyba nawet trzeci klip promujący to wydawnictwo, do utworu „Żyjemy tu od dziecka”, na to wskazuje…
Igor: Płyta będzie bardzo różnorodna. Będą na niej zarówno kawałki mocne, typowo uliczne, jak i lżejsze, poruszające inne tematy, opisujące bieżącą sytuację na świecie, która, jak wiesz, jest nieciekawa.

Gdzieś nam między „Ekran ulicy”, a „Żyjemy tu od dziecka” zniknął teledysk do utworu „Muzyka daje siłę” z praską ekipą PRG, o którym również musimy wspomnieć. Licznik zatrzymał się na trzech obrazach. Wszystkie są, jak wszyscy już zdążyli się dowiedzieć, przedpremierowe. Czy będziecie chcieli jeszcze zobrazować inne kawałki?
Igor:
Na razie są planowane jeszcze dwa klipy, do jednego mocno ulicznego kawałka z ciekawymi gośćmi i do drugiego, dużo lżejszego kawałeczka…

Trzy utwory. W każdym utworze znajduje się pseudonim innego producenta muzycznego – są: Maupa, Mate NWS i Małach. Ułożyło nam się „trzy razy M”, czy stawiacie na różnorodność i stąd właśnie bity od różnych producentów?
Igor:
Każdy producent muzyczny ma jakiś własny styl. Z każdym inaczej się pracuje, więc nie zamykamy się na współpracę z jednym. Do producentów, których bity będą na płycie możesz dodać Czachę z Konfliktu.

Zapewne nie zdradzisz nam pełnej listy gości, ale powiedz chociaż, czy wszystkie gościnne zwrotki będą ze stołecznego miasta, czy ktoś spoza Warszawy zwita na „Ekranie ulicy”?
Igor:
Będą ludzie spoza Warszawy, ale żeby się dowiedzieć kto, to musisz poczekać do premiery.

Wielkie dzięki za rozmowę, za poświęcony na nią czas. W zasadzie już miałem w planach ten wywiad bardzo dawno temu, ale czekałem jeszcze na kolejne single z potwierdzeniem, że projekt EKU „Ekran ulicy” ma szansę ujrzeć światło dzienne. Czy chciałbyś jeszcze o czym poinformować na sam koniec naszej rozmowy?
Igor:
Płyta będzie gotowa w połowie tego roku. Kiedy będzie wydana i przez kogo, jeszcze nie wiemy, ale myślę, że w tym roku powinniście ją usłyszeć, więc czekajcie na zajebisty materiał. Jak chcecie być na bieżąco, lajkujcie nasz fanpage: www.facebook.com/ekranulicy

Rozmowę przeprowadził: Patryk FENT

Odwiedź – kliknij:
ekubanner fentLINK SectorX

Wsparcie – kliknij:

KotUkostka KostkaShop gonicfrajerabanner
rapzajawkabanner tbackstagerbanner RaP 

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Kolega Penxa na jego płycie. Tym kolegą jest… Kukon!

Jeszcze troszkę trzeba będzie poczekać na płytę Penxa, nagranego w duecie z Kudlem. Penx...

Bedoes i 2115 Gang vs mistrzowie Polski. Kto kogo zlał (w FIFA 22)?

Bedoes wziął udział w kolejnej niecodziennej akcji. Tym razem nie na siłowni, jednak dalej...

Winylowe wydanie kultowego projektu ekipy Deluks z Trójmiasta!

Ostatni singiel Deluks (1/3 legendarnego składu Północ Centrum Południe) z gościnną zwrotką RDW (Analogia,...

Czy Avi miał beef z SB Maffija? [ZAGRAJ W GRĘ]

Próbowaliście już swoich sił w teleturnieju RAPGRA? NIE? To najlepszy moment, aby to zrobić! Jeśli...

„Choć tonąłem w długach, to jest serio progres” – Brain Dead Familia nie zwalnia tempa!

Brain Dead Familia jeszcze kilka dni temu świętowała wydanie pierwszego albumu kompilacyjnego całej wytwórni.

Fokus rozlicza rapową scenę: „Pojadę was wszystkich albo oszaleję, i taki mam zamiar” [VIDEO]

W tytułowym singlu zapowiadającym EP-kę Fokusa raper bezlitośnie rozlicza się z samym sobą i...

Start kolejnej edycji Fresh Drop od TIW Music. Dzięki tej akcji możesz wydać legal jak Jarecki ZDW [VIDEO]

Jarecki ZDW kilka dni temu zadebiutował swoim legalem o nazwie "Prosto do celu". Nie...

Będzie nawalanka na HIGH League 2. Malik Montana i ekipa ogłosili walkę wieczoru!

HIGH League oficjalnie ogłosiło nazwisko rywala Jarosława Jarząbkowskiego. “pashaBiceps” w walce wieczoru lutowej gali...

Ostra spina na linii GSP – Robert RS77. Jak to załatwią? [VIDEO]

GSP niedawno zadebiutował w klatce, gdzie pokazał się z całkiem dobrej strony. Raper na...