Rap-News.eu w rozmowie z ZBR’em

Siemanko! Jesteśmy już po premierze Twojej kolejnej solowej płyty, pt. „Spostrzeżenia”, tym razem w całości wyprodukowanej przez warszawskiego producenta – Ryba Beatz. Kiedy doszliście do porozumienia, że robicie wspólną płytę MC/Producent?
ZBR:
Z Rybą moja współpraca rozpoczęła się w grudniu 2015 roku, gdy nagrałem pierwszy numer na jego bicie, pt. „Muzyka”. Od początku dobrze się zgraliśmy i wszystkie numery, które razem zrobiliśmy, przyszły nam z ogromną łatwością. Po około 20 wspólnych trackach mogę śmiało powiedzieć, że to mój jedyny i najlepszy producent. Zarówno on, jak i Gondek, widzieli we mnie potencjał, co zaowocowało wspólnym albumem, pt. „Spostrzeżenia”.

Cecha, którą – według mnie – Cię wyróżnia, to maksymalne skoncentrowanie się na tym co robisz oraz… estetyka. Od kwestii graficznych, przez samą muzykę oraz Twój wokal, wszystko jest ogarnięte. Postawiona, przysłowiowa – kropka nad i. Czy faktycznie jest tak, jak mówię?
ZBR:
Wiadomo, jak każdy zaczynałem od nagrywania na mikrofonie za 5 zł, bez żadnego specjalnego mixu i masteringu… Później na paru innych dynamikach, oraz na dwóch różnych pojemnościówkach, co pozwoliło mi wycisnąć trochę lepszą jakość. Z przyczyn finansowych starałem się wszystko ogarniać sam, ale nie było to tak dobre, jak numer oddany do koleżki, który siedzi już jakiś czas w masteringu. Więc, gdy po raz pierwszy nagrałem na bicie Ryby doszedłem do wniosku, że inwestycja w siebie będzie najlepszą transakcja. Zacząłem współpracować z Kar-Design, który robi niesamowite grafiki, oraz ze Zdunem znanym z Mixu/Masteringu, jako Metronom. Od tamtego dnia stawiam na wszystkie detale, nie zrozum mnie źle, wokale zawsze były nagrywane idealnie bez przesterów z fajnym flow. Ograniczał mnie jedynie budżet. Podczas, gdy moi rówieśnicy wydają swoje pieniądze na kluby, dziewczyny i dragi, ja pakuję większość swoich pieniędzy w muzykę, bo sprawia mi to ogromną frajdę i satysfakcję. Często nie jest mi łatwo pogodzić życia prywatnego z muzyką, ale ponad wszystko uważam, że jest warto. Wierzę, że któregoś dnia moje marzenia się spełnią i będę mógł działać z elitą polskiego rapu.

Aktualnie tematem numer jeden jest płyta „Spostrzeżenia”, choć jak wspomniałem, jest to kolejna Twoja płyta, nie jest ona debiutancka. Co było wcześniej? Pytam, ponieważ również działo się nieźle, a „Mixtape 2015 ZBR WNS” niesie ze sobą równie świetne bity, jak i współpracę z Gondkiem, który jest z Tobą od początku.
ZBR:
Masz rację, nie jest to moja debiutancka płyta, ale pierwsza na producenckich bitach. Wcześniej wyglądało to nieco inaczej. Większość rzeczy ogarniałem sobie sam, co nie dawało takiego efektu jak najnowszy album. Na „ZBR WNS Mixtape” mastering razem ze skreczami ogarniał już Dj Gondek. Myślałem, że pod banderą WNS wydam aktualny album, ale niestety musiałem zawiesić skład założony na przełomie 2009/2010. Z braku aktywności drugiego MC nie miałem wyboru, jak zacząć działać solo, i widać wyszło mi to tylko na lepsze. Wydaje mi się, że rozwijam się na tyle szybko, że nie potrzebna mi kolejna kula u nogi. Wszystko co robię idzie na moje konto, a świadomość, że zrobię coś sam, daje podwójną satysfakcję. Pozostało mi tylko życzyć powodzenia tym, którzy nie umieją wybrać między nagrywaniem, a melanżami, bo dla mnie wybór był prosty

Osoby, które słuchają Twojej twórczości, bądź zaczną ją testować dopiero teraz, zauważą jak ogromny progres uczyniłeś przez zaledwie kilka miesięcy. Starego Ciebie można przesłuchać na innym kanale Youtube, a nowego na aktualnie oficjalnym. Czy był to celowy zabieg, aby odciąć kreską stare od nowego?
ZBR:
Tak Patryk, był to celowy zabieg, aby oddzielić stare od nowego J.:) Jak odpowiadałem wcześniej, złapałem kontakt z Metronomem, który wyciąga naprawdę zajebistą jakość. Ponadto, zdecydowałem się na profesjonalny klip do tytułowego kawałka z mojej drugiej solówki – „SPOSTRZEŻENIA”, który zrobił.dla mnie Krzysiek Este Lyszkowski. Powiem tylko tyle, że zainwestowałem w nowy sprzęt i już niebawem będę przygotowywał się do kolejnego zajebistego klipu. Mam nadzieję, że drugą płytą pokazałem wszystkim na co naprawdę mnie stać i co będzie się działo przy kolejnej trzeciej płycie, którą też w pełni wyprodukuje Ryba Beatz.

Wyprzedzasz w odpowiedziach wszystkie późniejsze pytania, lecz to pokazuje, iż wywiad idzie w dobrą stronę. Inwestycja w nowy, jeszcze lepszy sprzęt musiała Cię kosztować wiele wyrzeczeń, na które wielu by się nie zgodziło. Rapem spełniasz marzenia, co myślę, że można śmiało wywnioskować na pierwszy rzut oka, ponieważ pracujesz ze świetnymi „rzemieślnikami”, wspomnianymi już Rybą, Zduno, Kar-Design, czy Gondkiem – każdy z nich jest na bardzo dobrym poziomie, co oznacza, że dalej pracują, nie stoją w miejscu. To tylko kilku, a jest również Profus z Pokolenia Pewnej Zguby, jest Rogal DDL, o którym kiedyś TPS powiedział, że nie słyszał jeszcze jego słabej zwrotki, czy WHSP, który swoim tekstem i klimatem na pewno poruszył niejedną osobę. Czy poprzez doświadczenie nabyte przez kontakty z innymi, oraz nagrywkami, budujesz siebie i swoją muzykę?
ZBR:
Tak jak wspominałem. Już przez pewien okres swojego życia skoncentrowany jestem na muzyce, pracy i mojej rodzinie. Odmawiałem sobie innych przyjemności przeznaczając pieniądze na własny rozwój w tym kierunku. Każdy z kim działam jest aktywny i na świetnym poziomie, wspomniany Dj Gondek, oraz Kar-Design, którzy działają pod banderą CS, Ryba – który klepał bity dla RPK, oraz wykonał wiele innych świetnych produkcji, czy sam Zduno, któremu sprawia frajdę zabawa z moim wokalem. Współpraca z takimi ludźmi buduje, a jeśli nagrywa się numery z Rogalem DDL, WHSP, czy Profusem, oznacza to, że reprezentujesz przyzwoity poziom. Wygląda na to, że trzecia solowa płyta będzie jeszcze lepsza od poprzedniej.

Nie chcę, aby inni pomyśleli, że we wcześniejszym pytaniu zostali pominięci, ponieważ nie reprezentują odpowiedniego poziomu, bo bym skłamał. Nie są mi to nieznani raperzy, bo każdego z nich mam na swojej playliście. Wymieńmy ich: Aleja WP, BWZ Banda, Nerwus Kwestia, Maz-Faz TUR, oraz Mephisto. W jaki sposób zapraszałeś gości na ten album? Czy poprzez właśnie swoją playlistę, czyli raperów których sam słuchasz?
ZBR:
Bywało różnie. Są to ludzie z którymi miałem już jakieś wspólne numery, tak jak Nerwus, albo ludzie których sam po prostu słuchałem, jak Rogal, czy WHSP. Chłopaków z AWP i PPZ poznałem na charytatywnym koncercie, graliśmy razem dla dzieciaków z domu dziecka. Mimo niewielkiej publiki pograliśmy i dobrze się zabawiliśmy.

A skąd pomysł na zaproszenie Mephisto, który przecież pojawił się gościnnie na płycie Dudka P56 „Prorok 5” w utworze „W poszukiwaniu szczęścia”? Zaznaczmy, iż jest to reprezentant francuskiego podziemia…
ZBR: Przyznam, że jaram się tym utworem odkąd tylko wyszedł, ale od zawsze jakoś podobał mi się francuski rap, oraz ich podkłady. Zaznaczmy, że tacy zawodnicy jak, np. Sokół, nagrywali już dawno temu z ekipą Soundkail, także gdzieś te szlaki polsko-francuskie, w tej dziedzinie, od zawsze się przecierały. Wydało mi się bardzo dobrym pomysłem, aby skontaktować się z Mephisto o gościnną zwrotkę, bo wyszedł naprawdę mocny numer. Zaznaczę tylko tyle, że nie zabraknie go również na moim kolejnym albumie.

Mimo, iż rozmawiamy o najnowszej płycie, czyli „Spostrzeżenia”, to wydaje mi się, że jesteś już bardziej myślami przy kolejnej… Czy aż tak palisz się do rapu, że mógłbyś nagrywać na potoczne „pstryknięcie palcami”?
ZBR:
To prawda, dopiero wypuściłem „SPOSTRZEŻENIA”, ale myślę już o następnym kroku. Mamy z Rybą kilka pomysłów na to, jak ma wyglądać nasza druga wspólna płyta. Nie nagrywam i nie piszę na potęgę, ale to prawda, mam wiele pomysłów i wydaje mi się, że trzeci album będzie jeszcze bardziej interesujący.

„Spostrzeżenia” oraz bonusowy track z Rogalem DDL, czyli „Szmaragdy i diamenty”, lecz w oryginale (bo zaznaczmy, że oficjalnie na albumie jest jego remix) doczekali się realizacji teledysku. Czy chciałbyś jeszcze stworzyć obraz do jakiegoś utworu, jeśli tak, to którego? A może będziesz wybierał spośród tych, które są najlepiej odtwarzane?
ZBR:
Tak to prawda, dogadałem się z DDL, że zrobię sobie remix z oryginału, który możecie zobaczyć razem z teledyskiem na kanale Youtube: rogalddl. Przyznam, że jest to niezły numer, który trafił już do szerszego grona. Zaznaczmy, że ma on już na koncie ponad 400 tysięcy wyświetleń. Tuż przed wydaniem drugiej solówki chciałem zrobić teledysk do numeru, pt. „Nie Będę Ci Powtarzał”, ale z racji że kupiłem nowy mikrofon, gdzieś ten pomysł trochę przygasł i myślami jestem przy nowym sztosie, który odwalimy w starym dobrym składzie, czyli Ryba, Gondek, Este, Metronom. Mogę obiecać, że przygotuję dla Was coś naprawdę zajebistego.

Aktualnie „Spostrzeżenia” są w wersji internetowej, dostępne na Twoim kanale Youtube. Myślę, że nie jest to tajemnica i zdradzimy, że po nowym roku będziesz chciał wypuścić „kilka” sztuk fizycznej wersji. Czy możesz określić bliższy termin?
ZBR:
Nie jest to tajemnicą, natomiast aktualnie miałem parę ważniejszych spraw w życiu, które muszę jeszcze do końca dopiąć. Wersje fizyczną chciałbym wypuścić na przełomie stycznia/lutego.

Mówimy o Twoich projektach… A jak u Ciebie z gościnnymi zwrotkami? Są propozycje, są już numery, które czekają tylko na publikację? Chętnie się dogrywasz?
ZBR:
Na dzień dzisiejszy zdarza mi się dostać kilka wiadomości tygodniowo o gościnne zwrotki, natomiast nie dogrywam się każdemu. Muszę znać tego kogoś, albo słyszeć, że faktycznie daje radę pod względem tekstu i flow. Bardzo nie lubię kopiowanych styli, a jeśli ktoś się wyróżnia ma u mnie plus. Bywam też bardzo wybredny jeśli chodzi o bity, staram się nagrywać na tych najlepszych.

Wielkie dzięki Ci za tę rozmowę i już czekam na kolejną w 2017, bo mam nadzieję, że w przyszłym roku nastąpi premiera Twojej trzeciej solowej płyty. Powodzenia!
ZBR:
Dziękuję bardzo za ten wywiadzik, mam nadzieję, że przybliżę paru osobom mój sposób działania. Nie chcę niczego obiecywać, ale podejrzewam, że tak właśnie będzie i 3 solo ujrzy światło dzienne jeszcze w 2017 roku z większą liczbą teledysków. Pozdrawiam wszystkich, którzy przyczynili się do powstania „Spostrzeżeń”. Szykujcie się na kolejna dawkę rapu!!! Do usłyszenia wkrótce, ZBR.

Całość przygotował: Patryk FENT

Odwiedź – kliknij:
fentttttbanner zbrrrrbanner rrrrrrapnewsbanner

Facebook Comments
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ