543343445

Sznajder kolejnym gościem RAP NEWS!

Prezentujemy na rap-news.eu 19. odcinek cyklu „Rap Metryka”, w którym gościem jest reprezentant poznańskiego podziemia, SDM Klika – Sznajder.

Siemano! W celu sprawdzenia materiału, nad którym pracujecie, mianowicie „Dla serducha”, w składzie: Sznajder, Wiśnia, Liko, podesłałeś mi kilka próbek, abym mógł mniej więcej poznać klimat, oraz przygotować się do rozmowy. Pierwszy w niosek po odsłuchu? Dobrze dobrane bity, które nie rozjeżdżają się, są spójne biorąc pod uwagę koncepcję płyty. Jeśli chodzi o przekaz, to wciągnę w to tytuł „Dla serducha”, ponieważ teksty są oparte o własne doświadczenia, oraz o codzienność życia, która w ostateczności trafia właśnie do wnętrza człowieka. Kiedy pojawiła się koncepcja na to, że zaczniecie robić tę płytę w tercecie?
Sznajder:
Na początku serdecznie pozdrawiam Ciebie oraz propsuję Wasz portal – Rap-News.eu. Dobra, przechodząc do pierwszego pytania odnośnie tworzenia albumu w tercecie, Mianowicie, krążek miał być robiony w składzie SDM Klika, czyli ja i Wiśnia, do momentu, aż nie odwiedziłem mojego serdecznego koleżkę – Liko. Po zakończonej sesji w studiu, wiadomo z pilotami (kawałkami bez jakiejkolwiek obróbki), po przesłuchaniu, przewinięciu materiału, Damian zaproponował tworzenie albumu w trójkę. Zadzwoniłem po Wiśnię, przyjechał, obgadaliśmy wszystko i przybiliśmy ten pomysł. Po dwóch tygodniach Liko miał już posadzone zwroty i nadrobił zrealizowany przez nas materiał. Właśnie tak to się zaczęło…

Bardzo przypadł mi do gustu utwór, pt. „Spójrz na to” z dobrym energicznym refrenem, który potrafi napędzić do działania. Czy jednym z zadań, które postawiliście sobie tworząc taką, a nie inną muzykę jest to, aby motywować inne osoby do wzięcia się za siebie?
Sznajder:
Dokładnie, każdy z nas przeżył sporo, a szczerze mówiąc „wkurwę”! Tak samo jak każdy z nas stara się wyciągać naukę z popełnionych przez siebie błędów. Niby to proste, a tak nie jest. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że słuchają nas osoby zajebane po uszy w ulicy, lecz nie zdające sobie sprawy, że można inaczej. Można pogodzić ulicę, zasady z normalnym życiem. Jesteśmy ulicznikami, nic się nie zmieniło, lecz mamy też wiedzę pozwalającą nam pozostać w tym miejscu gdzie jesteśmy, a nie wpierdalać się na niepotrzebny przypał. Łzy matki, złamane serce kobiety, to wszystko nie jest warte niektórych spraw. My to wiemy niestety trochę późno, dlatego dajemy szansę młodym, żeby wiedzieli to wcześniej. Druga sprawa, to lepszego ulicznego gówna niż Bonus i Dudek, tak naprawdę, nie zrobisz.

W naszej rozmowie za kurtyną, powiedziałeś, że macie już uzbieraną znaczną ilość materiału, a wśród nich 100% bitów. Trójka raperów, z których wszyscy są tacy sami, czy kompletnie inni? Pytam również zważając na trudność doboru bitów, ponieważ na pewno każdemu z Was spodobał się inny bit i wtedy selekcja mogłaby przebiegać burzliwie J
Sznajder:
Każdy z nas jest inny, lecz w jednej kwestii się zgadzamy, lubimy konkretne pierdolnięcie, a takie właśnie są bity na naszym albumie. Jak dobrze pamiętam, chyba jeszcze nie mieliśmy sprzeczki w tej sprawie. Poza tym Liko robi w tym czasie swoją solową płytę, ja po zakończeniu tego albumu również, więc tak naprawdę wtedy pokażemy co jara każdego z osobna. Na razie jesteśmy zespołem i podkład musi zaspokoić każdego z nas. Myślę, że tercet to nie problem. Często, kiedy artysta zapierdoli konkretny numer, widać komentarze typu: „kurwa za krótkie” itp. Wyobraź sobie, że masz kawałek 4-5 minutowy artystów, którzy dobrze przerabiają temat i masz tak naprawdę czego posłuchać to spoko opcja według mnie. Porywamy się nawet na niektórych numerach na to, że ja mam zwrotę składającą się z 32 wersów, bo zaczynam temat i go kończę bez jebania w jednym kawałku.

Jak jest z gośćmi? Bo tercet to już dużo, każdy po 40 sekund zwrotki i dodatki, jak refren, czy skrecze i zapełnia się jeden utwór…
Sznajder:
Są również tracki, na których każdy z nas ma 21 wersów + gość tak samo. Jestem przekonany, że to zadowoli słuchacza.

Wśród gości znajdą się znane w podziemiu ksywki, które uważam, że świetnie dopasują się do Waszej trójki, a nawet mogą podnieść poziom oraz urozmaicić cały projekt. Czy jest tak, że ze wszystkimi znacie się osobiście, czy zdarzyło się tak, że ktoś został zaproszony bez wcześniejszej znajomości, ale przykładowo szanujecie jego twórczość?
Sznajder:
Znajdują się, znajdują, i raczej nie są to osoby przypadkowe, chociaż na dzień dzisiejszy pojawił się gość z Ciemnej Strefy oraz od Popka, których osobiście nie znamy. Gość z CS robił już projekt z naszym koleżką, aczkolwiek na pewno będziemy dążyć do tego, aby przed wydaniem płyty, bądź kawałka, z tą osobą się poznać. Zapewne dojdzie do tego na koncercie, będziemy do tego dążyć. Natomiast jeśli chodzi o uszanowanie twórczości, to każdy gość na naszej płycie ma od nas wielki i dożywotni szacunek. To nie jest tak, że nagrywamy z pajacami i staramy się dobierać grono zaufanych osób, którzy nie pozostawiają skazy na swoim wizerunku.

A możemy już oficjalnie, publicznie zdradzić kogo będziemy mogli usłyszeć? Czy na razie jest to owiane tajemnicą?
Sznajder:
Połowa jeszcze nadal jest owiana tajemnicą, połowa nie, a na część wciąż czekamy. Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że będzie Fisher Aspiratio, Nietoperz SGP/CS, Jazwa, Sitas WWZ, Pomidor Firma, Ozi BDG. A na resztę poczekajcie sami. Myślę, że niepewność wzbudzi większe emocje przedpremierowe.

Przedpremierowe emocje na pewno rozbudzi któryś z singli. Czy macie już wybrany pierwszy reprezentatywny utwór, który otworzy promocję Waszego wydawnictwa jeszcze przed oficjalnym dniem premiery krążka?
Sznajder:
Wiadomo, mamy w planie wydać około czterech kawałków promujących ten album, w tym do jednego na pewno będzie obraz. Tak więc już w połowie lipca będzie klip promujący, a przed klipem chcemy puścić mały przedsmaczek w postaci jednego z utworów znajdujących się na albumie.

Tworzycie wszystko w profesjonalnych warunkach i nie ma w tym wszystkim przypadku. Wokale są rejestrowane w odpowiednio przygotowanym studiu. Patrząc na gości, można już przypuszczać, że dołożą starań, aby gospodarze i słuchacze byli zadowoleni. Czy finansowo dajecie radę?
Sznajder:
Dobre pytanie. Odpowiedź jest dosyć krótka. Jesteśmy ulicznikami hehe. Zawsze sobie jakoś dajemy radę. Nie narzekam, mimo że oprócz albumu, czeka mnie w sierpniu wyprowadzka. Nie boimy się inwestować w pasje, chociaż w moim przypadku nie powiem, że jest zawsze kolorowo. Klipy, mixy, cuty, tłocznia, a w dodatku wyprowadzka. Dużo będzie mnie to kosztować. Akurat zebrało się tak, że te opłaty zderzą się w jednym miesiącu, prawdopodobnie. Wiadomo, w trójkę jest łatwiej, Mimo tego dążę do tego, żeby ktoś odpalił album na sprzęcie i docenił ile wpierdoliłem w to energii, pieniędzy, czasu wolnego i był zadowolony z twórczości, Dodam, że oprócz albumu, oczywiście dogrywam się gościnnie i nie narzekam. Mam 19 lat i wychodzę z założenia – chcieć to móc!

Wyprzedziłeś moje pytanie odnośnie fizycznej wersji płyty. Potwierdziłeś, że pojawi się „kilka” sztuk, które zagoszczą na półkach słuchaczy. Czy obgadaliście plan dotyczący wyglądu? Będzie to wersja w klasycznym plastiku, może digipack z ciekawym pomysłem?
Sznajder:
Na pewno będzie to digipack z pomysłem, którego jeszcze nikt nie miał. Bardzo staramy się, aby nasze pomysły były naszymi pomysłami. Na razie mamy ich kilka (pomysłów), jednak czeka nas jeszcze sesja zdjęciowa do wspomnianego projektu. Także na pewno więcej pomysłów przyjdzie nam do głowy po jej wykonaniu.

Wytrwałości w dokończeniu Waszej płyty i mam nadzieję porozmawiamy po premierze już w pełnym składzie. Słówko na koniec?
Sznajder: 
Na koniec chciałbym podziękować mojej kobiecie za wsparcie, motywację, bo tak naprawdę dzięki niej mam na to wszystko siłę. Dziękuję Kasiu. Pozdrawiam wszystkich moich ziomali, tych na wolności i za kratami. Może jeszcze słówko dla słuchaczy – NSNP Ludzie! Zachęcam również do odwiedzenia studia Moshpit Records.

Całość przygotował: Patryk FENT

Odwiedź – kliknij:
sznajderbanner sdmklikabanner fentLINK

Wsparcie – kliknij:

KotUkostka KostkaShop rapnewsssbanner
RaP rapzajawkabanner tbackstagerbanner

ZOSTAW ODPOWIEDŹ