RAP FELIETON #27: Kiedy Ameryczka wjedzie za mocno.

Nie od dzisiaj wiadomo, że polski newschool dużo czerpie i czerpał wcześniej z amerykańskiego rapu. Na początku inspiracje rodem z Ameryki były czymś nowym i świeżym, z czasem stały się regułą, a jak jest teraz? Czy przedstawiciele „Nowej Szkoły” nie posuwają się momentami za daleko we wzorowaniu się na kolegach zza oceanu?

Już wcześniej pisałem o tym, że przekładanie amerykańskiego rapu na polskie realia nie do końca się sprawdza i moim zdaniem często wychodzi karykaturalnie. Tak też stało się w przypadku kawałka Otsochodzi „Nie, nie”, opublikowanego na kanale AsfaltRecords. Obcojęzyczne wstawki w tym numerze brzmią jak bełkot, a nawijka o dostaniu kwitu i Iphonie 7 jak tanie przechwałki. Do tego dochodzi motyw z telefonem od mamy podjebany z numeru Post Malone „Congratulations”, z zresztą sam sposób nawijania też. Porównajcie sami:

Przypadek? Nie sądzę. Co prawda oba numery dzieli okres 10-ciu miesięcy, no ale przecież do Naszego kraju wszystko dociera z opóźnieniem, czyż nie? Teraz na poważnie. Inspirowanie się nie jest niczym złym. Spoko, że raperzy patrzą dalej niż swoje podwórko. Sęk w tym, że muszą znać umiar, bo inaczej zamiast sztosowego kawałka nagrają coś w rodzaju cebulowej Ameryczki. Oczywiście taki rap też ma swoich zwolenników, którzy powiedzą, że na tym polega właśnie tworzenie Nowej Szkoły.

Nowa Fala, nową Falą, jednakże raczej nie chcemy by Nowa Szkoła była synonimem nagrywania byle czego, byleby brzmiało. Rap to nie Disco Polo. Trudno zatem dziwić się hejtom kierowanym wcześniej chociażby w stronę Bedoesa za SQUADSHITS.

Nawijanie o swoim „SQUADzie” i „GENGU”, niekoniecznie jest dobrze odbierane przez słuchaczy, zważywszy na polskie realia i odbiorców przyzwyczajonych do bardziej trueschoolowego czy wręcz ulicznego rapu. Dlatego ciekawa była kolaboracja OtsochodziPelsonem, w wyniku której powstał kawałek pt. „Szacunek za klasyk” na album „Nowy kolor”

Widać, że Otsochodzi w swojej twórczości stara się łączyć to co najlepsze zarówno z Starej jak i Nowej Szkoły #NowyKolor. Sęk w tym, że eksperymentalny i eklektyczny charakter płyty młodego rapera momentami może wydawać się lekko przesadzony i przerysowany. No, ale skoro wyświetlenia się zgadzają, to nie ma o co się przypierdalać, prawda?

Choć obecnie można zauważyć, że proporcje liczbowe między fanami trueschool’u i newschool’u się wyrównują, to wolałbym by wyrównały się proporcje między inspirowaniem się, a tworzeniem czegoś autorskiego i zarazem oryginalnego, między używaniem autotune’a a wykorzystywaniem własnego charakterystycznego głosu. Korzystnie byłoby znaleźć twórczą równowagę, dzięki której reszta scena definiowałaby Cię jako twórczego i kreatywnego rapera, a nie amerykańską podróbkę.

 

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Josef Bratan pyta fanów, z kim ma teraz zawalczyć

Josef Bratan ma za sobą dwa pojedynki stoczone na galach organizowanych przez HIGH League....

Kubańczyk o sukcesie batonów: „Niedługo będę Wam wyskakiwał z lodówek” 

Od wczoraj możecie obejrzeć spot reklamowy batonów Kubańczyk, które od niedawna są dostępne w...

KORO rapuje na żywo w Rapnews Studio – zobacz to!

Koro podczas wizyty w naszym studiu nawinął jeden ze swoich rapowych kawałków. Właśnie wjechał...

„28.09.97” – 25. rocznica. Warszawski Ursynów ta rzecz tu się dzieje

Od 1997 roku jest to ważny dzień w środowisku hip-hop'owym. Dziś ma miejsce 25....

Popek o Murańskich: „Jeżeli zjedzą gówno łyżeczką do tortu to się zgodzę” 

Choć Popek za chwilę ma walkę z Don Kasjo, to wciąż wszyscy pytają go...

Popek vs Don Kasjo – walka na gali Prime Show MMA 4

Zgodnie z zapowiedziami - Popek wraca do oktagonu. Wczoraj informowaliśmy o przygotowaniach, które raper...

Malik Montana propsuje Peję: „Chłop zrobił coś z niczego”

Malik Montana i Peja mają na koncie jeden wspólny kawałek. Obaj raperzy pojawili się gościnnie...

All Saints Festival 2022 + Francuz Mordo, Kazar, Ozzy Baby – trwa LIVE, wejdź zagłosuj!

Specjalny LIVE trwa w Rapnews Studio. Są z nami goście specjalni: Ozzy Baby i...

Kubańczyk – walka dobra ze złem. Zobacz spot reklamowy [VIDEO]

Właśnie pojawił się spot reklamowy promujący batony Kubańczyk. Produkt ten trafił do sklepów Lidl...