RAP FELIETON #15: Jak zostać raperem-poradnik dla początkujących

W wielu wywiadach przeprowadzanych z raperami pada pytanie: „Co doradziłbyś młodym początkującym raperom?” Odpowiedzi są różne. Typowy uliczny raper odpowie: „Wierz w siebie dzieciak i rób swoje, a na pewno Ci się uda”, natomiast newschoolowiec powie, że nie wie, doda z fałszywą skromnością, że sam nie wie jak mu się udało wybić w tak krótkim czasie.

Mało który przyzna, że sporo pomogły mu znajomości w hip-hopowym światku, pozwalające na lepszą i szybszą promocje. Nie ma co ukrywać, że w dobie mediów społecznościowych i szybkiego stylu życia, model rapera żmudnie piszącego teksty i nagrywającego w podziemiu przez kilka lat zanim się wybije, powoli zanika. Teraz coraz częściej kariera muzyczna młodych rapowych artystów nabiera rozpędu za pomocą tzw. „złotego strzału”, czyli jednego czy dwóch klipów wrzuconych do sieci, i zyskujących w krótkim czasie dużą rzeszę słuchaczy. Tak było chociażby w przypadku ReTo, który obecnie rozpoczął promocje swojej pierwszej legalnej płyty.

Na podobnej zasadzie działają wszelkie konkursy i inicjatywy hip-hopowe pokroju Stoprocent Pompuj Rap czy Młodych Wilków Popkillera. Akcje te mają na celu promocje polskiego rapu i wyszukiwanie młodych zdolnych raperów/raperek. To dzięki zwrotkom do „Pompuj Rapka” zrobiło się głośno o takich wykonawcach jak Ad.M.a, Guova czy Sulin. Co jest niezbędne, aby móc wziąć udział w takim konkursie? Według mnie przede wszystkim odwaga by wyciągnąć kartki z zapisanymi 16-tkami z szuflady, następnie rejestrator wideo wszelkiego rodzaju w celu nagrania filmiku i wrzuceniu go do sieci, aby wszyscy mogli zobaczyć jak radzisz sobie na bicie, tyle. To jak zostaniesz odebrany/a i oceniony/a to już wypadkowa wielu czynników nie do końca zależnych od Ciebie. Jeśli natomiast sam czujesz, że masz nieprzeciętne flow, potrafisz bawić się słowem tworząc wyszukane porównania czy metafory i dobrze czujesz się na bicie stojąc za majkiem to nie ma co czekać, trzeba działać! Wyszukuj w sieci podobnych inicjatyw do tych wymienionych powyżej lub zapoczątkuj swoją niczym Solar hot16challenge. Jedyne co może stanąć Ci na przeszkodzie to Twoje własne lenistwo i brak odwagi by się pokazać szerszemu gronu odbiorców.

Boisz się hejtu? Niestety jest on nieodłącznym elementem wszelkiego rodzaju twórczości. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie spodoba się Twoja osoba, muzyka czy to jaką koszulkę masz na sobie. Pamiętaj jednak, że krytyka pozbawiona rzeczowych i konstruktywnych argumentów to tylko bezpodstawne pierdolenie osób, którym nie chce ruszyć tyłka sprzed komputera by spróbować coś osiągnąć. Dlatego nawijaj wers za wersem, nawet jeśli kupiłeś majka w TESCO, rajstopy od matki służą Ci za popkiller, a wygłuszenie masz zrobione z wytłoczek do jajek. To nieistotne, sprzęt to tylko dodatek do skillsów, nigdy odwrotnie.

Dlatego nie czekaj dłużej i weź udział w konkursie organizowanym pod patronatem naszego portalu Rap w Polsce 2017, może to właśnie Ty będziesz miał szansę nagrać utwór z Hinolem. NIECH POLSKA CIĘ USŁYSZY! Bo najważniejszy jest progress.

Tekst: M.A.R.O.

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Zadyma przed Prime Show MMA 2. Red (w piżamie) mówi o Boxdelu i kontrakcie z Fame MMA

Red już na początku lipca zadebiutuje w oktagonie na oficjalnej gali Prime Show MMA...

Young Leosia ze specjalnym gadżetem dla fanów – ważny komunikat raperki

"Rok Tygrysa Tour 2022" zaczyna nam się wraz z początkiem lipca. Young Leosia tę...

Trudne dzieciństwo Kizo: „Był u mnie w domu alkoholizm, i to długo”

Kizo to aktualnie jeden z najbardziej popularnych raperów na polskiej rap scenie. Pod tym...

Kuba Grabowski zagra na Dniach Ogórka po tym, jak nie chcieli go na Dniach Jakubowych

Mega Hip-Hop Tour to trasa koncertowa początkującego rapera, jakim niewątpliwie jest Kuba Grabowski. Doświadczenie...

Jongmen nadaje z Dubaju: „Do końca roku zobaczycie kilka mocnych singli!”

Sesjom pytań i odpowiedzi na Instagramie nie ma dziś końca. Można powiedzieć, że to...

Ślepiec coś Wam pokaże – część pierwsza

Zapraszam Was na mój autorski cykl, w którym będę prezentował płyty, które mogły zaginąć...

Żabson haruje w 40-stopniowym upale… i to bez wody!

fot. Piotr Pytel (@osiemdziewiec) Dziś na profilu instagramowym Żaby pojawiło się wideo, które zapewne jest...

Hip Hop Kopalnia już w ten piątek! Kogo zobaczymy na scenie?

Zapraszamy na pierwszą edycję festiwalu kultury hip-hop, która odbędzie się w industrialnej przestrzeni Starej...

Qry nie nagra z Multim? „Obraził się na mnie jak mu odmówiłem”

Kolejne instastory, kolejne Q&A. Tym razem na internetowy celownik słuchacze wzięli Qrego, czyli reprezentanta...