Przed państwem… prapremiera! – 6 przedpremierowych odsłuchów polskich albumów

Halo, kiedy ten odsłuch?

Co sprawia, że w dobie serwisów streamingowych i teledysków na YouTube ludzie wciąż kupują egzemplarze CD? Czasem to chęć wsparcia ulubionego artysty, innym razem kolekcjonerskie zapędy. Zakup płyty w preorderze wiąże się jednak często z możliwością odsłuchania jej przed regularnymi słuchaczami. Raperzy czasem umożliwiają swoim fanom przedpremierowe zapoznanie się z materiałem na inne sposoby. Zebraliśmy kilka takich przypadków.

Kliknij i promuj swój rap w naszych mediach!

6 przedpremierowych odsłuchów polskich albumów

PRO8L3M – Widmo

Album „Widmo” poruszał wiele tematów, a wśród nich Oskar wraz ze Steezem poruszyli się nad problemem klęski klimatycznej. W efeckie powstał utwór „VI katastrofa”, którego tytuł stanowi potoczne określenie zjawiska wymierania na Ziemi gatunków w wyniku działania ludzkości.

W ramach współpracy z WWF Polska w opuszczonej warszawskiej hali powstała instalacja, w ramach której wiele osób mogło przedpremierowo posłuchać albumu. Podczas niej goście mogli założyć okulary VR i obserwować wizję przyszłości w roku 2050 na podstawie raportu przygotowanego przez WWF.

  • To co jest w środku, zainspirowało nie tylko utwór. W lutym ponad 3500 osób odwiedziło przedpremierowy odsłuch – OUTPOST – IN5TALAC7A. PRO8L3M wspólnie z MELT wykreował tam doświadczenie oparte na wirtualnej rzeczywistości – #2050. Każdy, kto założył gogle do VR-u, mógł przenieść się w przyszłość – czytamy w opisie relacji zarejestrowanej podczas instalacji.

Sokół – Wojtek Sokół

Na solowy album Wojtka Sokoła polska scena musiała czekać całymi latami. Jako legenda sceny wiedział, że poprzeczka stojących przed nim oczekiwań postawiona jest wysoko – ale zarówno muzycznie, jak i marketingowo założyciel marki PROSTO potrafił jej… sprostać.

Raper zorganizował odsłuch albumu dla wybranych osób w 10 samochodach, jeżdżących po centrum Warszawy. Kolumna Range Roverów przechadzała się nocnymi ulicami stolicy, a z głośników płynęły numery z „Wojtka Sokoła”. Event zakończony został bankietem na 18. piętrze budynku na Smolnej, skąd widać było panoramę miasta.

Kukon & Magiera – Afera

Raper z Biłgoraja na ogół stroni od akcji marketingowych, jednak słuchacze obecni na jego grupie Facebookowej oraz obserwatorzy z Instagrama mogą liczyć na dodatkowe profity. Klasyczną akcją Kukona jest prośba o udostępnienie ulubionego numeru z płyty i oznaczenie go – w zamian losuje kilka do kilkunastu osób, które otrzymają płyty wraz z merchem lub innymi gadżetami.

Podczas promowania „Afery” autor Ogrodów dołożył dodatkową atrakcję dla słuchaczy. Zorganizował mini-konkurs, w ramach którego zabrał dwie osoby wybrane na Instagramie do przedpremierowego odsłuchu płyty wyprodukowanej przez Magierę. „W aucie noc i 90 bpm„, jak to nawinął na najnowszym albumie.

PRO8L3M – Art Brut 2

I notujemy drugą obecność duetu w postaci Oskara i Steeza na dzisiejszej liście. Panowie również promując kontynuację „Art Brut”, postanowili uruchomić nowo przygotowaną instalację. Tym razem nadali jej tytuł TEST DRIV3, a odsłuch zorganizowali w hali Global EXPO w Warszawie. Sygnowali ją jako podróż do świata nowego albumu PRO8L3M, gdzie nostalgię za latami 90. przeżyjemy w surowym wydaniu.

Na miejscu widzowie mogli obserwować Mercedesy, BMW oraz stroboskopowe światła i lasery. W centrum uwagi znalazł się ekran z archiwalnymi nagraniami pochodzącymi z lat 90., w których przewijały się teksty numerów z najnowszego mixtape’u.

Rasmentalism – 1985 – przedpremierowe listenning party

Panowie zorganizowali przedpremierowe listennin party. Odsłuch albumu odbył się tuż obok siedziby Asfalt Records oraz Asfaltshopu. Jak zapowiadali, „klimat będzie sprzyjający, a drinki odpowiednio schłodzone”. Obok tych, którzy otrzymali zaproszenia na event, wybrali również spośród komentarzy na wydarzeniu na Facebooku fanów, którzy także mogli się na nim zjawić.

Konkurs także był dość niestandardowy. Panowie poprosili, by napisać co ciekawego w Polsce lub na świecie wydarzyło się w dniu urodzin komentujących. Wybrali następnie najbardziej kreatywne osoby – aż 25 z nich – i nagrodzili ich podwójnymi zaproszeniami.

Taco Hemingway – Pocztówka z WWA, Lato ’19

To z kolei dość skrajny przypadek, w którym przedpremierowego odsłuchu płyty dostąpili… dosłownie wszyscy. Taco Hemingway zapowiedział premierę nowego albumu 16 lipca i wtedy też uruchomił przedsprzedaż CD, które miało trafić w ręce słuchaczy 9 sierpnia. Faktycznie fani mogli go usłyszeć na YouTube oraz serwisach streamingowych już 23 lipca około godziny 22.

  • Jako dzieciak jeździłem na Stadion Dziesięciolecia, gdzie wymieniałem kieszonkowe na pirackie albumy hip-hopowe. W wieku nastoletnim logistykę ułatwiała mi rewolucja torrentowa, jednak wygoda rosła wprost proporcjonalnie do kiełkującego poczucia winy. Niemniej jednak te setki przesłuchanych albumów, nielegalnie nabytych, wpłynęły na to jakim zostałem człowiekiem oraz muzykiem (no dobra — “muzykiem”). Wraz z wydaniem “Trójkąta warszawskiego” obiecałem więc sobie, że – celem spłacenia długu – moje albumy zawsze trafiać będą do internetu za darmo – pisał wtedy na Instagramie.

Raper postanowił również ubiec za wczasu uwagi na temat ogłoszenia sierpniowej daty premiery.

  • Mam nadzieję, że wybaczycie mi tę zmyłkę. Chodziło mi tylko i wyłącznie o premierę fizyczną. Mam nadzieję, że preorderowicze nie poczują się szczególnie urażeni. Potraktujcie ten album jako jeden wielki singiel. Teraz możecie naprawdę zdecydować, czy płyta zasługuje na dołączenie do waszej kolekcji – tłumaczył Taco Hemingway.

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Pęku: „Rap to ciężki kawał chleba” – raper wydał płytę, zapowiada kolejne V.E.T.O!

Pęku wrócił ostatnio z najnowszym albumem i co ciekawe, nie robi dłuższej przerwy. Właśnie...

Popek z… nową twarzą! Szalony raper, szalone tatuaże:„Boże wyrwij mi rogi z czaszki” [VIDEO]

Popek, czy to Ty? - takie pytanie od lat krążyło w sieci. Teraz można...

Kazior już na wolności! Był w zakładzie karnym w Berlinie

Kazior jest w trakcie promocji swojego najnowszego solowego albumu. Jednak raper musiał zmienić swoje...

Young Leosia i Bambi w Fame MMA – mamy deklaracje raperek

Young Leosia i Bambi pojawiły się jako goście specjalni w studiu Fame MMA podczas...

AKASH: „Zawiodłem najbliższych. (…) Czas rozprawić się z kur**mi”

AKASH zaskoczył wszystkich emocjonalnym wpisem, który umieścił w mediach społecznościowych. Wynika z niego, że...

Josef Bratan kilka razy na deskach. Raper reaguje na porażkę z Wiewiórem

Josef Bratan doświadczył swojej pierwszej przegranej podczas gali Fame Friday Arena #2. Jego rywalem...

Błażej Jankowiak z 9LiterFilmy pracuje nad filmem. Wystąpi w nim m.in. O.S.T.R.!

Błażej Jankowiak, znany członek ekipy 9LiterFilmy, ogłosił na swoich mediach społecznościowych wyjątkową wiadomość, która...

Preorder „Uwolnić Bonusa”. Czerwin TWM, Dobry Dzieciak, Janusz Walczuk, Małach – nowy klip

Mamy mocne info związane z projektem "Uwolnić Bonusa", którego inicjatorem jest Czerwin TWM. Oprócz...

Daria Zawiałow i Taco Hemingway z „SUPRO”. A w klipie Tomasz Kot!

Wspólny utwór Darii i Taco Hemingwaya to ostatnia zapowiedź nadchodzącego albumu „Dziewczyna Pop”. Zobacz...