Projekt Chady z Kaczym (Proceder) „zmiótłby konkurencję z planszy”?

Tomasz Chada - Krzysztof Kozak w swojej książce opisuje postać zmarłego rapera oraz wspomina projekt Proceder, który nie ujrzał nigdy światła dziennego.

Koniec lat ’90 to był okres, w którym między innymi powstał jeden z kultowych składów na mapie rapowej Polski – Proceder. I to mimo faktu, że nigdy duet Kaczy x Chada nie wypuścił żadnej płyty! Jest to na pewno w pewien sposób fenomen, o którym wspominamy do dziś.

Proceder nie łga, więc prawdę ci powie / Bo kłamstwa człowieku nie ma w naszej mowie” – słyszymy w treści kawałka (chyba najbardziej znanego) „Operacja prawda”. To element składanki DJ’a 600V „Produkcja hip-hop” z 1998 roku. W późniejszym czasie projekt ten miał ujrzeć światło dzienne, lecz przez problemy prywatne obu raperów nie został on dokończony.

Jak wspominał Kaczy Proceder w rozmowie z Newonce:

  • Mieliśmy zaczęty materiał, ale ja wyjechałem do Wielkiej Brytanii w 2000 roku. Kiedy wróciłem, to Tomek został skazany i nie było możliwości realizowania materiału. Później ja poszedłem do więzienia, a kiedy oboje byliśmy już na wolności, to ja znowu wyjechałem za granicę i po prostu nie zgraliśmy się logistycznie. Wróciliśmy jeszcze do tego tematu stosunkowo niedawno, ale doszło niestety do tragedii, Tomek zmarł – i tak właśnie wygląda cała historia.

SPRAWDŹ TO: Kamerzysta wyszedł z aresztu. Raper od Malika Montany chce z nim walczyć!

W książce „Za drinem drin, za kreską kreska”, autorstwa Krzysztofa Kozaka i Huberta Kęski, szef RRX wspomina o niedoszłym projekcie Proceder. Wspomina także Chadę:

  • Przyjeżdżał do studia między odsiadkami. Materiału z jego nagraniami uzbierałoby się na całe dwie płyty. Przy czym bardzo zmieniał mu się repertuar nagrywek. Raz rapował, że „dojedziemy, rozjebiemy i jak frajer, to trzeba kosić na nim hajs”. A później przechodził w stan głębokiej pokuty. Następny kawałek był o tym, że „rozumie błędy swojego życia i już nie chce nikogo więcej krzywdzić”. Nie mogłem zrozumieć, jaki jest naprawdę. Był tajemnicą. Za każdym razem te utwory były inne. Jakby nie potrafił określić, po której jest stronie. Chada spotykał się z taką Kasią. Kasia pochodziła z dobrego domu, jej rodzice działali w branży farmaceutycznej, a ona była aktorką. Grała w takiej jednej telenoweli. Tomek był w niej zakochany, to był naprawdę poważny związek. Kiedyś nagrał dla swojej Kaśki ciekawy kawałek. Tam w tekście było: „Pamiętam te twoje piękne kreacje, przy świeczkach jedliśmy kolację”. I coś tam. Jak to usłyszał Kaczy, to leżał na ziemi i turlał się ze śmiechu. Chada i Kaczy mieli wspólny projekt o nazwie Proceder. Gdyby się ukazał, zmiótłby konkurencję z planszy. Kilka utworów miałem zaszczyt realizować.

Premiera książki „Za drinem drin, za kreską kreska” odbyła się w połowie minionego tygodnia, 13 października. Ukazała się ona nakładem Wydawnictwa SQN. Słynny wydawca opowiada w niej o tłustych latach wytwórni RRX, w której wydawali m.in.: Peja, Sokół, Tede, Pezet, Chada, Borixon, Pih czy Onar.

Kacper HTA gościł na żywo w Rapnews Studio: o Słoniu, Kalim, Dawidziorze, polskiej i zagranicznej rap scenie i wielu innych rzeczach. Posłuchajcie zapisu! PS. Byli też Kruszyna i Wini.

fot. @tomasz.chada / @kaczyproceder78

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Kolega Penxa na jego płycie. Tym kolegą jest… Kukon!

Jeszcze troszkę trzeba będzie poczekać na płytę Penxa, nagranego w duecie z Kudlem. Penx...

Bedoes i 2115 Gang vs mistrzowie Polski. Kto kogo zlał (w FIFA 22)?

Bedoes wziął udział w kolejnej niecodziennej akcji. Tym razem nie na siłowni, jednak dalej...

Winylowe wydanie kultowego projektu ekipy Deluks z Trójmiasta!

Ostatni singiel Deluks (1/3 legendarnego składu Północ Centrum Południe) z gościnną zwrotką RDW (Analogia,...

Czy Avi miał beef z SB Maffija? [ZAGRAJ W GRĘ]

Próbowaliście już swoich sił w teleturnieju RAPGRA? NIE? To najlepszy moment, aby to zrobić! Jeśli...

„Choć tonąłem w długach, to jest serio progres” – Brain Dead Familia nie zwalnia tempa!

Brain Dead Familia jeszcze kilka dni temu świętowała wydanie pierwszego albumu kompilacyjnego całej wytwórni.

Fokus rozlicza rapową scenę: „Pojadę was wszystkich albo oszaleję, i taki mam zamiar” [VIDEO]

W tytułowym singlu zapowiadającym EP-kę Fokusa raper bezlitośnie rozlicza się z samym sobą i...

Start kolejnej edycji Fresh Drop od TIW Music. Dzięki tej akcji możesz wydać legal jak Jarecki ZDW [VIDEO]

Jarecki ZDW kilka dni temu zadebiutował swoim legalem o nazwie "Prosto do celu". Nie...

Będzie nawalanka na HIGH League 2. Malik Montana i ekipa ogłosili walkę wieczoru!

HIGH League oficjalnie ogłosiło nazwisko rywala Jarosława Jarząbkowskiego. “pashaBiceps” w walce wieczoru lutowej gali...

Ostra spina na linii GSP – Robert RS77. Jak to załatwią? [VIDEO]

GSP niedawno zadebiutował w klatce, gdzie pokazał się z całkiem dobrej strony. Raper na...