Projekt Chady z Kaczym (Proceder) „zmiótłby konkurencję z planszy”?

Tomasz Chada - Krzysztof Kozak w swojej książce opisuje postać zmarłego rapera oraz wspomina projekt Proceder, który nie ujrzał nigdy światła dziennego.

Koniec lat ’90 to był okres, w którym między innymi powstał jeden z kultowych składów na mapie rapowej Polski – Proceder. I to mimo faktu, że nigdy duet Kaczy x Chada nie wypuścił żadnej płyty! Jest to na pewno w pewien sposób fenomen, o którym wspominamy do dziś.

Proceder nie łga, więc prawdę ci powie / Bo kłamstwa człowieku nie ma w naszej mowie” – słyszymy w treści kawałka (chyba najbardziej znanego) „Operacja prawda”. To element składanki DJ’a 600V „Produkcja hip-hop” z 1998 roku. W późniejszym czasie projekt ten miał ujrzeć światło dzienne, lecz przez problemy prywatne obu raperów nie został on dokończony.

Jak wspominał Kaczy Proceder w rozmowie z Newonce:

  • Mieliśmy zaczęty materiał, ale ja wyjechałem do Wielkiej Brytanii w 2000 roku. Kiedy wróciłem, to Tomek został skazany i nie było możliwości realizowania materiału. Później ja poszedłem do więzienia, a kiedy oboje byliśmy już na wolności, to ja znowu wyjechałem za granicę i po prostu nie zgraliśmy się logistycznie. Wróciliśmy jeszcze do tego tematu stosunkowo niedawno, ale doszło niestety do tragedii, Tomek zmarł – i tak właśnie wygląda cała historia.

SPRAWDŹ TO: Kamerzysta wyszedł z aresztu. Raper od Malika Montany chce z nim walczyć!

W książce „Za drinem drin, za kreską kreska”, autorstwa Krzysztofa Kozaka i Huberta Kęski, szef RRX wspomina o niedoszłym projekcie Proceder. Wspomina także Chadę:

  • Przyjeżdżał do studia między odsiadkami. Materiału z jego nagraniami uzbierałoby się na całe dwie płyty. Przy czym bardzo zmieniał mu się repertuar nagrywek. Raz rapował, że „dojedziemy, rozjebiemy i jak frajer, to trzeba kosić na nim hajs”. A później przechodził w stan głębokiej pokuty. Następny kawałek był o tym, że „rozumie błędy swojego życia i już nie chce nikogo więcej krzywdzić”. Nie mogłem zrozumieć, jaki jest naprawdę. Był tajemnicą. Za każdym razem te utwory były inne. Jakby nie potrafił określić, po której jest stronie. Chada spotykał się z taką Kasią. Kasia pochodziła z dobrego domu, jej rodzice działali w branży farmaceutycznej, a ona była aktorką. Grała w takiej jednej telenoweli. Tomek był w niej zakochany, to był naprawdę poważny związek. Kiedyś nagrał dla swojej Kaśki ciekawy kawałek. Tam w tekście było: „Pamiętam te twoje piękne kreacje, przy świeczkach jedliśmy kolację”. I coś tam. Jak to usłyszał Kaczy, to leżał na ziemi i turlał się ze śmiechu. Chada i Kaczy mieli wspólny projekt o nazwie Proceder. Gdyby się ukazał, zmiótłby konkurencję z planszy. Kilka utworów miałem zaszczyt realizować.

Premiera książki „Za drinem drin, za kreską kreska” odbyła się w połowie minionego tygodnia, 13 października. Ukazała się ona nakładem Wydawnictwa SQN. Słynny wydawca opowiada w niej o tłustych latach wytwórni RRX, w której wydawali m.in.: Peja, Sokół, Tede, Pezet, Chada, Borixon, Pih czy Onar.

Kacper HTA gościł na żywo w Rapnews Studio: o Słoniu, Kalim, Dawidziorze, polskiej i zagranicznej rap scenie i wielu innych rzeczach. Posłuchajcie zapisu! PS. Byli też Kruszyna i Wini.

fot. @tomasz.chada / @kaczyproceder78

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Kacper HTA: Usunięte zdjęcia, show na KSW, plan na album życia

Kacper HTA wrzucił najnowszy post, w którym krótko podsumował to, co działo się u...

DJ Hazel u Kizo, czyli wjechało „Pogo w wersji legendarnej” [VIDEO]

DJ Hazel pojawił się u Kizo. Wspólnie wykonali singiel "Pogo" i to jak sam...

Bracia Kacperczyk w nowej kampanii Grant’s – „Ekipa na Życie”

Marka Grant's prezentuje kolejną odsłonę kampanii "Ekipa na Życie" wraz z udziałem utalentowanych, młodych...

Quebonafide zadzwonił do Alberto

Łatwogang to postać, która w ostatnich dniach zaskakuje cały Internet. W tym czasie połączył...

Red vs Prezes FEN – walka na Prime Show MMA 5!

Red znalazł się w karcie walk nadchodzącej gali Prime Show MMA 5. Federacja, której...

Rest Dixon37 i Dudek P56 u Kubańczyka! „Będą hity”

Gdy widzisz taką ekipę to wiedz, że coś się dzieje… Jak widać na załączonym...

Major SPZ X Magiera – ciekawa współpraca na linii raper/producent

Major SPZ ogłosił nadchodzącą premierę swojego nowego singla, który z pewnością zatrzęsie sceną. Ale...

Spokojnie, spokojnie – Bedoes 2115 też jest! „Wpadliśmy w gości”

Projekt "Hotel Maffija 3" nabiera tempa… Wszystko dzieje się tak szybko, że można nie...

ADM, Wac Toja, Bonson, Deys i Koldi też na Hotel Maffija 3. Wjechał mocny „Pomnik”!

No i mamy czwarty klip z projektu "Hotel Maffija 3"! Od samego początku mamy...