Pościgi, strzelaniny, skurw*syny to nie film – uliczny rap w 2021

W tych przykładach nie ma mowy o monotematyczności i braku własnego stylu.

Ulica to do tej pory jeden z najpopularniejszych podgatunków szeroko pojętego rapu w Polsce. Nic dziwnego, ta muzyka ma tam poniekąd swoje pochodzenie. Jednak w pewnym momencie ten nurt stał się wężem zjadającym własny ogon. Doszło do sytuacji, w której większości artystów nawijających w tej stylistyce boi się być oryginalnym, serwując oklepane, tak samo brzmiące instrumentale, zapakowane w to samo flow. Sama monotematyczność nie stanowi tu problemu o ile jest podana w ciekawy sposób. W tym przypadku niestety często bywa, że jest na odwrót.

Uzbrajając się w nadzieję, wziąłem sobie za zadanie zrobić muzyczne śledztwo i znaleźć dla Was, szanownych czytelników portalu rapnews.pl, najbardziej oryginalnych zawodników reprezentujących tę szkołę plucia wersów na bity.

Pamietajcie, że jest to lista w pełni subiektywna, więc proszę nie wykonujcie na mnie „wyroku ulicy” (he he).

  • Intruz „gdyby ściany były grubsze, może krzyk byłby szeptem”

Jest mocno, jest krwawo, jest szczerze. Artysta uzewnętrznia się artystycznie, momentami jest to mocno lirycznie, wręcz poetyckie, nie ukrywając się dosłownie z niczym. Często przy tym dotyka ciężkich tematów takich, jak choćby dzieciństwo, które w jego przypadku nie należało do tych usłanych różami.

Co u niego zwraca uwagę, to przede wszystkim charyzma – przecież szczerych MC’s, opowiadających o swoich słabościach i problemach nie brakuje. Jednak ten reprezentant Opola ma „to coś”, że słuchasz każdego słowa z należytą uwagą. Sprawdźcie poniższy numer, tam się naprawdę wszystko zgadza.

  • Miszel – „trappin n’ drillin, no fear”

Mój osobisty faworyt tego zestawienia, które i tak jest mocne. Artysta utrzymujący się w brytyjsko-drillowej konwencji, która dosłownie rozlała się po całym świecie niczym pewien chiński wirus, w wyniku przykrych okoliczności Pop Smoke’a. Dla niektórych słuchaczy może nieoczywistym jest wrzucanie tego w klasyczny uliczny nurt, jednak ten styl opowiada przecież o życiu w gangach, porachunkach, pchaniu towaru i szeroko pojętym „streecie” z gorszych dzielnic Londynu, które momentami potrafią być naprawdę mroczne i krwawe.

Ktoś mógłby stwierdzić, że nie ma to przełożenia na polskie realia i śmierdzi fejkiem, jednak parafrazując klasyka – Miszel to jest kocur / Miszel znalazł sposób – nawijając po prostu o swoich przeżyciach i osiedlowym życiu, prosto z Katowic.

Jako sluchacz, fan drillowych brzmień i mieszkaniec UK, muszę stwierdzić, że gość przekłada tę stylistykę i brytyjską wczutkę naprawdę wiernie, a angielskie wstawki dodają temu tylko dodatkowego smaczku. Płyta tuż za rogiem, ja czekam i myślę, że to może być jego rok. Co tu mówić – Śląsk miał zawsze dobrych graczy (pozdro Siwy ;)).

(Fun fact: Miszel sam przez pewien czas mieszkał w UK)

  • Bonus RPK „wkurw*ony dzieciak, witam konsumenta”

Artysta, którego przedstawiać nie trzeba – z dużym dorobkiem, wiernym fanbasem i zawsze dobrym odbiorem w ulicznych kręgach. Można by stwierdzić – marka sama w sobie. Jego głos i hardkorowe teksty z powodzeniem bujają osiedlami w Polsce już od lat.

Od pewnego czasu można zauważyć, że raper otworzył się na nowocześniejsze brzmienia, zapraszając na albumy nieoczywistych gości, dlatego dość zamkniętego subgatunku takich jak, np.: ReTo, Gedz, czy Pezet, na czym tylko zyskał. Jak zapewne wiecie, w wyniku pewnych dość niejasnych i dyskusyjnych okoliczności Bonus niestety znajduje się w zakładzie karnym. Mi pozostaje tylko życzyć jak najszybszego powrotu do nas i nagrywaniu dobrej muzyki, na którą warto czekać. Wysyłam PDW! #muremzabonusem

  • Rogal DDL „to nie idzie po złoto, nie po platynę, to idzie po ciebie”

Post punk rock, wyłamywanie się z konwencji, kontrowersja – tak można w skrócie opisać twórczość tego przemiłego, zamaskowanego dżentelmena. Klimat niepokoju, mrok i wisielcze, czarne poczucie humoru, ubrane w dosadne zwrotki, na pierwszy rzut oka prymitywne, ale przy bliższym poznaniu okazuje się, że ma to „ręce i nogi”. I mamy tutaj do czynienia z człowiekiem inteligentnym i oczytanym, nawiązującym choćby do Swietłany Aleksiejewicz – wow. Kto w 2015 nie nawinął chociaż raz niesławnego początku „ebe ebe”, w którym to, wyżej wymieniony porównuje pewną nielegalną substancję do kobiety lekkich obyczajów, niech pierwszy rzuci kamieniem.

Jest to nierytmiczne, off beatowe, niedbałe – i o to chodzi! Zawsze mam uśmiech, gdy słyszę wers – „Lubię se pachnieć drogim perfumem #psik (abrakadabra)” – wszystko w klimacie narkotycznej, dresiarskiej jazdy bez trzymanki i hardkorowej osiedlowej narracji, która uliczni słuchacze na pewno docenią. Mocny materiał, uważajcie, żeby was nie zmiótł z planszy. Niestety od kilku lat Rogalik nic nie wypuścił (2018), pozostaje tylko czekać i mieć nadzieję, że nie stanie się zmarnowanym potencjałem.

To wszystko ode mnie. Dajcie znać, co sądzicie o wymienionych zawodnikach: Intruz, Miszel Traper, Bonus RPK, Rogal DDL i podsyłajcie swoje propozycje w komentarzach. Życzę smacznej kawusi i miłego odsłuchu :)

быстрый займ на карту срочно

Autor tekstu: Andrzej Skrzypek (IG: blvckwvter95
fot. kadr z klipu „Deadline”

SPRAWDŹ TO: Jak DonGURALesko przetarł szlaki, czyli o Piotrze Górnym słów kilka

Zobacz koniecznie:

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

PlanBe i zwyciężczyni ostatniej edycji Top Model

Wiemy, kiedy PlanBe wraca z nową muzyką. Artysta zapowiedział właśnie najnowszy teledysk, w którym...

Myśl pozytywnie! – 7 numerów na poprawę humoru

Jednym ze słabo znanych świąt jest Światowy Dzień Pozytywnego Myślenia. Obchodzimy go 2 lutego,...

Fabijański ft. VNM „Tyler D.” – pierwszy klip z nowej płyty

Fabijański wraca! W sieci pojawiła się jego pierwsza odsłona nowej płyty „Popiół”. Mowa tutaj...

Avi „Mały Książę” – pierwsze solo rapera. Mamy klip „Nieskończoność”

Avi zdobył ogromne uznanie słuchaczy i krytyków muzycznych trzema albumami nagranymi z Louisem Villainem...

Fekir „3 stówy 3 głowy” – raper nawija na żywo w Rapnews Studio!

FEKIR przygotowuje się do premiery solowej płyty "Global Hustler". Zanim jednak to się stanie,...

Kacper HTA zmienia Ghetto Music i mówi o 2 albumach!

Po przygodach z Ganja Mafią i Step Records, Kacper HTA postanowił założyć własny label....

Fabijański: „Nie mam żadnej obsesji na punkcie Quebonafide”

Fabijański jest o krok od debiutu w oktagonie. Na najbliższej gali FAME 17 zmierzy...

Malik Montana już sprzedał spore ilości! „dobijemy do diamentu?”

Wszyscy fani od dłuższego czasu zbierali pieniążki na nowy projekt szefa GM2L. Malik Montana...

Atak bangerów! Kizo mówi, kiedy startuje sprzedaż preorderów

No i nie trzeba będzie długo czekać na kolejną solową płytę Kizo. Raper ujawnił...
greenout