fot. @ciociaewaaa_foto / rapnews.pl

To nie jest hip-hop” – to określenie wpisało się już na stałe do świadomości słuchaczy polskiego rapu. Te słowa padły z ust Piha z warszawskiej sceny klubu niePowiem, podczas imprezy urodzinowej DJ-a Black Belt Grega i Phunk’illa. Skierował je w kierunku Quebonafide, który tego dnia zaprezentował repertuar ze swoich solowych płyt.

Pih w najnowszej rozmowie z prowadzącą „PrzekoTV” wyjaśnia, że tamtego wieczoru przyszedł na imprezę hip-hopową i poczuł się oszukany.

  • Poszedłem tam na imprezę hip-hopową. Po prostu stałem tam pod sceną i chciałem posłuchać fajnej muzyki i w pewnym momencie poczułem się oszukany. Jako MC wszedłem na scenę, powiedziałem to, co miałem powiedzieć prosto w twarz. To był diss. Tamtego wieczoru, gdyby na scenie był hip-hop, to by była odpowiedź. Niestety, były spuszczone głowy. – powiedział.
  • Żeby było jasne. Nie jestem żadnym hejterem Quebo. Powodzi mu się świetnie i niech się powodzi. Życie w ubóstwie i niedostatku, to jest najgorsze, co może być. Cieszę się, że ludzie potrafią zarabiać pieniądze z tym, że dla mnie to jest taka muzyka – czysty produkt. Nawet jeżeli ktoś nazywa to rapem, a teraz są takie czasy. Dzisiaj rapem jest wszystko, co śmierdzi trochę hajsem i ktoś próbuje tam rapować. Dla mnie to jest smutne, że ta muzyka stała się stricte produktem marketingowym i nie ma już w niej duszy. Gdyby ten produkt był jeszcze wyprodukowany w kierunku naprawdę czysto hip-hopowym, to można jeszcze na to machnąć ręką. Bo co do wiarygodności, to nawet niektórzy ze starej szkoły nie byli wiarygodni w tym, co robili. Różnie to bywa. – dodał.

Według rapera na obecnej scenie hip-hopowej jest za dużo „naleciałości” disco-polowych.

  • To już nie jest hip-hopem, to nie jest rapem, to nie ma duszy, nie ma nic wspólnego z tą kulturą. Dziwi mnie to, że ludzie, którzy robią takie dziwne akcje i takie krzyżówki, mają odwagę to robić, a nie mają odwagi nazwać tego po imieniu i nadal przyszywają do tego metkę hip-hop. – oznajmił.

Zgadzacie się z legendą polskiej rap sceny?