Różnorodność jest istotna, czego świadomi są polscy twórcy. Dlatego też wśród tworzonych klipów starają się je urozmaicić animacjami. Zebraliśmy więc utwory, które zostały zwizualizowane w ten sposób.
Zamów album: PlanBe / Sir Mich „Flamingo”
Wśród nich znajdziecie liczne nawiązania: czasem do polskiej sceny rapowej, innym razem do kultowych komiksów, a także do stylu rysunku znanego z South Parku.
Guzior – Fala
To się nazywa powrót z grubej rury. Guzior odebrał podczas gali Popkillerów 2021 aż 3 statuetki: za Singiel Roku wybrany przez gremium i publiczność oraz Kooperację Roku. Jak się okazuje, do wykręcenia ponad 80 milionów wyświetleń nie trzeba było regularnego klipu. Animację ubarwiającą numer wyreżyserował Piotr Grabek, który kolorami czerni, pomarańczy i czerwieni zdołał wykręcić z numeru dodatkowe walory.
Taco Hemingway – Deszcz na betonie
Trzeba przyznać, że Taco jest jednym z najoszczędniejszych w promocji raperów obecnych na polskiej scenie muzycznej. Na palcach dwóch rąk można zliczyć jego występy w teledyskach. Nie dziwi więc, że gdy decyduje się na jakiekolwiek urozmaicenie swej antymarketingowej drogi, cieszy się dużym zainteresowaniem. Animacja do „Deszczu na betonie” została wyświetlona ponad 50 milionów razy. Za jej stworzenie odpowiadają Tomasz Domański, Mikołaj Olizar-Zakrzewski i Łukasz Partyka.
PRO8L3M – Jak Disney
W przypadku Oskara i Steeza pomysł na zobrazowanie jednego z singli z „Widma” dojrzewał dłuższą chwilę. Początkowo utwór miał premierę w lutym 2019 roku, by ponad rok później ukazać się z wizualizacją. Na YouTube pojawiła się wtedy animacja na kanwie kultowych komiksów „Wilq Superbohater” stworzona przez jednego z jej autorów, Bartosza Minkiewicza.
Opał feat. Jetlagz – WizzAir
Opał zadbał o to, by jego legalny debiut otrzymał należyte klipy. Jednym z nich jest animowany teledysk stworzony do numeru z Jetlagz. Panowie wystylizowani są w animacji na postacie z South Parku i suną spokojnie przez kolejne scenerie: góry, wieżowce, chmury, a w tle przewijają się także komety. Za wideo odpowiadają Ludzik i Takiese.Studio.
Bober – Obraziłem się na hip-hop
Animacja w utworze Bobera obfituje w smaczki dla słuchaczy rapu: znajdziemy w nim karykatury najróżniejszych postaci polskiej sceny od Oliwki Brazil poprzez OIO do Kizo. Ich postaciom towarzyszą wersy, w których słuchacze doszukiwali się wbijanych szpilek. Ale jak inaczej odebrać przedstawienie Kartkiego z rękawicą bokserską przy akompaniamencie wersu „teraz bardziej niż melodie pamiętają prawe sierpowe”?
Trzeba jednak przyznać, że choć tekst trzeciej zwrotki został wystylizowany niczym refren do „SIRI” Okiego, finalnie okazało się, że to nie jego chciał wyśmiać Bober, co panowie wyjaśnili razem bezpośrednio po premierze numeru.
Fisz, Envee – Kryminalny Bluez
To z kolei prawdziwy oldschool, który pozwala wczuć się niczym w intro do Myszki Miki. Teledysk do numeru opublikowanego na kanale Asfalt Records zobrazowany został animacją powstałą bezpośrednio na kartce papieru. Kolejne ujęcia kreski Sebastiana Pańczyka wzbogacają numer i dodają mu unikalności. Przy okazji to interesująca ciekawostka dla tych, którzy chcieli zobaczyć w jaki sposób powstawała tradycyjna animacja zeszytowa.
Jetlagz – Harold Hunter
To już drugi raz, gdy na liście pojawiają się Jetlagz – choć tym razem indywidualnie, bo wcześniej tylko towarzyszyli Opałowi na feacie. „Harold Hunter” to numer zobrazowany w komiksowej estetyce, nadającej utworowi kreskówkowego sznytu lat dziewięćdziesiątych. Za realizację animacji odpowiada YTER – BANGHAC video.
Peja – Jak Nipsey
W przypadku poznańskiego rapera wydawać by się mogło, że zestawienie jego surowego stylu rapowania z animacją może okazać się absurdalne. W tym przypadku jednak zdało egzamin, za sprawą animacji przygotowanej przez Mateusza Kijaka, wzbogaconej dodatkowymi ilustracjami autorstwa Anny Piwowarskiej. Jeśli nie słyszeliście jeszcze refleksyjnego singla, w którym Peja występuje jako kreskówkowa postać, czas nadrobić zaległości.
White House Records & WWO – Każdy ponad każdym
Przecinanie animowanych ujęć kadrami regularnej kamery nigdy wcześniej i nigdy później nie robiło podobnego wrażenia. To jeden z najpopularniejszych storytellingów jakie znał polski rap, bo animowany klip wyświetlony został już ponad 20 milionów razy. Miejmy nadzieję, że popularność numeru będzie już tylko rosnąć – choć już teraz ciężko o słuchacza rapu, który nigdy nie słyszał wspomnianego numeru.
Tymek feat. Lucassi – Polska ballada
Lubicie anime? Bo wszystko wskazuje na to, że Tymek przepada za co najmniej jedną z nich, czego dowodem jest animowany klip urozmaicający brzmienie „Polskiej Ballady”. Wykorzystana w nim kreska nawiązuje do cyberpunkowego anime „Battle Angel Alita”. Za przygotowanie graficzne odpowiada Ribowski, który podczas prac nad klipem pierwszy raz wcielił się w rolę twórcy teledysku.
Młody West na żywo w Rapnews Studio!
Chcesz wiedzieć, kogo Młody West propsuje z zagranicznej i polskiej sceny? Kim się inspirował? Z kim chciałby nagrać kooperacyjny kawałek a może jakie nowości szykuje na 2022 rok? Tego wszystkiego dowiesz się oglądając zapis LIVE prosto z Rapnews Studio. Wejdź na YouTube, zostaw kciuka w górę!