Opublikowany wiosną tego roku raport Biblioteki Narodowej wskazuje, że od jesieni 2021 do wiosny 2022 minimum jedną książkę przeczytało 38% Polaków. Czytanie rozwija wyobraźnię, a świadomi tej informacji z pewnością są raperzy, którym powieści posłużyły za inspiracje. W dzisiejszej liście znajdziecie numery zatytułowane na podstawie książek, a wśród nich także cały album powstały dzięki wciągającej lekturze.
Kliknij i promuj swój rap w naszych mediach
Top 10 utworów nagranych na podstawie książek
Kaz Bałagane – Shantaram
Kaz wziął na warsztat powieść Australijczyka Gregory’ego Davida Robertsa, uciekiniera z więzienia do którego trafił skazany za napad na bank. W autobiograficznej książce opisał swoje losy, które obejmowały 10 lat w Indiach, podczas których parał się handlem narkotykami, fałszowaniem paszportów, uczestniczył również w wojnie w Afganistanie.
Kaz porównuje się do głównego bohatera książki, twierdząc, że lubi go sansara – nieustanna wędrówka. Bohater powieści przyjął to imię od matki Prabakera i oznacza ono „Boży Pokój”.
BeCeKa – Sherlock Holmes
Reprezentant HHNS Labelu sympatyzuje z nawiązywaniem do prozy w utworach. Najlepszym tego świadectwem jest fakt, że już w przyszły piątek ukaże się jego debiutancki album „Młody Potter” nawiązujący do bijącej rekordy popularności serii książek J. K. Rowling.
W zamieszczonym utworze twierdzi, że „rozkminia jak Sherlock”, a „jego ulica to Baker Street”. Co ciekawe, na wspomnianej ulicy w Londynie powstało pierwsze muzeum poświęcone postaci słynnego detektywa w nawiązaniu do powieści Arthura Conana Doyle’a. W numerze znajdziemy nawiązanie także do innych znanych postaci popkultury. Usłyszycie tu o MacGyverze, Smerfach, a nawet Walterze White.
Malik Montana – LASSIE WRÓĆ
Bestsellerowa powieść poświęcona przyjaźni psa i człowieka znalazła odzwierciedlenie w numerze Malika Montany. Szef GM2L swoim zwyczajem odwraca jednak schemat. W kontekście całego utworu zwrot „Lassie, wróć” należy raczej traktować jako lekceważące podejście do byłej partnerki. W zestawieniu z wersami „jak baba kocha to poczeka, jak baba kocha to połyka” trudno traktować to inaczej.
Ze względu na ograniczenie wiekowe nałożone na YouTube’a publikacja filmu na stronie była niemożliwa. By go obejrzeć, wpadnij pod ten adres.
Bisz – Mały Książę
Trudno o osobę, która nie słyszałaby o „Małym Księciu” – cytaty z książki Antoine’a de Saint Exuperego prawdopodobnie przetrwają całe wieki choćby w opisach do zdjęć. Chwytliwą naturę opowieści dostrzegł Bisz, nawiązujący do licznych podróży bohatera.
- Na dłoni wszechświat jak mały książę. Czas stoi w oknie, świat mówi do mnie, rozumiem wszystko jak mały książę – słyszymy w utworze.
Golin – Diuna (cały album)
Tegoroczna premiera Diuny z udziałem Timothiego Chalameta, Zendayi czy Jasona Momoi sprawiła, że seria powieści znów znalazła się na ustach wszystkich. Nim film się ukazał, temu dziełu całą EP-kę na podstawie „Diuny” stworzył Golin.
- Myślę, że największą siłą sagi Herberta jest to, że tylko z pozoru jest ona osadzona w świecie fantastycznym. To kapitalna historia o naturze ludzkiej i o czynnikach, które na nią oddziałują, czyli o władzy, religii, polityce, nauce, ekologii, rozwoju czy o zależnościach społecznych. Wielowymiarowość tego dzieła sprawia, że jest to pozycja klasyczna, która do dziś bardzo mocno rezonuje z czytelnikiem i z tym, co ma miejsce w dzisiejszej rzeczywistości– mówił Golin w wywiadzie dla BrakKultury.
Szymi Szyms – Bullerbyn
Książka napisana przez szwedzką autorkę Astrid Lindgren zdobyła uznanie na całym świecie i do dziś jest chętnie czytana, choć od jej premiery minęło już 75 lat. Szymi Szymsowi powieść posłużyła za kontrast, bo o swoim składzie nawija „dzieci z ulicy, nie dzieci z Bullerbyn„. Wskazuje w ten sposób, że ich życie niewiele ma wspólnego z sielanką, którą można odzwierciedlić w lekturach dla dzieci.
Szpaku – Alicja / W Krainie Czarów
Szpaku znany jest z chętnego nawiązywania do popkultury, co znalazło ujście już na debiutanckiej EP-ce „BORuto”. Lubi też odwracać pierwotne znaczenie: w „Alicji” padają słowa „nowa Alicja w krainie bólu, nędzy„.
Drugi z utworów otwiera nawet intro będące odczytanym fragmentem książki Lewisa Carrolla. Bliżej niż do bajkowego świata jest tu jednak do doznań po zażyciu narkotyków, co sugerują wersy refrenu „jakie znaczki, kartony? Jakie prochy, żetony? Kraina czarów pełna kotów kolorowych„.
Bisz – Blady Król
Bisz znany jest z ambitnych projektów, które zostają z ludźmi na lata. Nie bez kozery „Wilk Chodnikowy” wybrany został albumem dekady. Ostatni projekt stworzony został na podstawie powieści Davida Fostera Wallace’a „Blady Król”. Opowiada o przypadkowych momentach z życiorysów osób, które łączy miejsce spotkania w biurze Izby Rozliczeń Skarbowych.
Na QueShopie możemy przeczytać, że „płyta Bisza to współcześnie brzmiący koncept album, na którym melancholia splata się z wewnętrznym buntem.”
donGURALesko – 20 feat. Timothy Snyder
DonGURALesko zainspirowany profesorem Timothym Snyderem postanowił… wziąć go na feat. Autor książki „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” widnieje w tytule numeru, który powstał zainspirowany jego dziełem.
Historyk w książce charakteryzuje początki ustrojów totalitarnych, ich genezę i towarzyszące im nastroje społeczne. Prawdopodobnie by podkreślić znaczenie słów, znalazł się u boku donGURALesko w jego teledysku promującym płytę „Latające ryby”. To się nazywa poświęcenie.
Kacper HTA x Fonos – Zbrodnia i kara
Powieść na temat losów Rodiona Raskolnikowa to jedno z najbardziej znanych rosyjskich dzieł. Główny bohater chce zamordować i okraść lichwiarkę, by wzbogacić się łatwym kosztem. Zostaje jednak zdemaskowany i po popełnieniu zbrodni – zmuszony jest odbyć karę.
Podobne konsekwencje dostrzega w swoim życiu Kacper HTA, rozpoczynając zwrotkę wersami „zbyt wiele osób cierpiało przeze mnie, dlatego pewnie dziś cierpię i ja„. Podniosłość tych stwierdzeń podkreślił swoim refrenem Gibbs odpowiedzialny również za produkcję numeru.
Raperzy vs teksty Quebonafide
„Młody Quebo, w sumie nie zrozumiesz tego, mam małego a nawijam jakbym miał dużego” – rapuje Quebonafide w kawałku „GAZPROM”. A to jak nawija oceniają koledzy z branży. Zobacz kompilację z programu Oceń Wersy, realizowanego w Rapnews Studio!