„Moje alter-ego namawia mnie do…” – Różne wcielenia polskich raperów!

Spokojnie, chociaż w tytule padł cytat z utworu Kaena, w dzisiejszym artykule skupimy się na innych artystach z rodzimego podwórka. Dokładny research pozwala ocenić, że jeśli chcemy poznać inne wcielenia artystów, nie musimy spoglądać za ocean w kierunku Eminema. Wybór jest bowiem całkiem spory. Gotowi?

1. Quebonafide podczas akcji promocyjnej „Romantic Psycho”

Jeśli rollout Dondy Kanye Westa zdefiniował rozmach marketingowy na całym świecie, to na polskim podwórku jego odpowiednikiem może być tylko kreacja stworzona przez Quebo w trakcie promocji Romantic Psycho. Powrót po dwóch latach w roli grzecznego chłopca w niebieskim polo i okularach, pozbawionego tatuaży, sprawił, że Que był na ustach wszystkich. Nowy wizerunek był nawiązaniem do zdjęcia z czasów, gdy raper studiował jeszcze na Uniwersytecie Warszawskim i poza promocją wynikło z niego też coś dobrego – reklama Allegro, z której zysk w wysokości milion złotych przekazany został na cele charytatywne.

2. Tymek – katy m, Seven Phoenix

Po tym jak Tymek liczbami wyświetleń zmiótł resztę sceny w kąt chyba uznał, że może już wszystko – choćby się rozdwoić. Czy tam roztroić. Pierwszy był katy m – w 2020 roku utwór alter ego Tymka pojawił się na kanale NIEPOKÓJ NOCNY. Jak się okazuje, było mu mało, bo w ubiegłym postanowił wydawać utwory także jako Seven Phoenix (na w ten sam sposób zatytułowanym kanale). Czy któreś z nich doczeka się pełnoprawnego projektu? Biorąc pod uwagę, że niedawno w mediach społecznościowych opublikował wpis, z którego wynika, że Tymek umarł, możemy spodziewać się zagęszczonych ruchów promocyjnych.

3. Mata – Skute Bobo

Powołanie do życia Skutego Bobo wciąż nie zostało wyjaśnione – ciężko powiedzieć, czy traktować to w formie żartu, czy pełnoprawnej alternatywnej osobowości. Nie da się ukryć, że Mata już w podstawowej wersji bywa skuty. Zaczęło się od utworu „Skute Bobo”, który pojawił się na Młodym Matczaku, by następnie właśnie to wcielenie pojechało na drugą edycję Hotelu Maffija. Czy wokół kreacji Mata stworzy coś więcej niż pretekst do tworzenia luźnych numerów na temat marihuany? Póki co powstanie spójnego projektu pozostaje więcej niż niepewne.

4. Tede – DJ BUHH

To zdecydowanie najbardziej produktywne alter ego jakie zaistniało w środowisku polskiego rapu. Tede pod pseudonimem DJ BUHH wydał 10 nielegalnych mixtape’ów. Przerwa wydawnicza tego wcielenia nastąpiła od 2015 roku, jednak DJ BUHH wrócił podczas promocji materiału Disco Noir. Albumy tworzone przez Jacka pod tą nazwą często odbiegają od właściwych płyt, wydawanych pod właściwą ksywą. Stąd Disco Noir skupione na imprezowych klimatach kontrastowało z klasycznym brzmieniem mixtape’u Dig It All. Co ciekawe, DJ BUHH udzielił się także w drugiej edycji akcji hot16challenge – podobnie jak Tede.

5. Peja – Charlie P

W 2008 roku miała pojawić się płyta nagrana przez poznańskiego rapera pod pseudonimem Charlie P. Jej zamysł polegał na rozbieżności z dotychczasowymi dokonaniami muzycznymi Rycha: mixtape miał być luźniejszy i nagrany w swobodny sposób. Ten nigdy nie doczekiał się publikacji, a jedynym upublicznionym utworem jest „Szmatka”, która pojawiła się w sieci w 2013 roku. Czy pomysł został porzucony przez możliwość zestawiania go z DJ BUHHem? Odpowiedzi nie znamy, ale nie najlepsze relacje między panami mogą sugerować, że jest ona twierdząca.

6. CatchUp – Tom Schklaneck

Tom Schklaneck to tik-tokowy profil CatchUpa, który można traktować jako osobną kreację. W końcu do debiutanckiego albumu „Perypetie” dołączona została EP-ka „Wolne żarty” zatytułowana właśnie jako twórczość Toma. Wśród zawartych na niej 17 utworach znalazły się zarówno niepublikowane wcześniej numery, jak i viralowe nagrania artysty z tiktoka. Podobnie jak w przypadku Tedego, również drugie wcielenie CatchUpa wspaniałomyślnie uaktywniło się podczas akcji #hot16challenge2.

7. Medium – Tau

W grudniu 2013 roku słuchacze Medium zostali zaskoczeni informacją na temat rapera. Artysta porzucił wówczas swój pseudonim i rozpoczął działalność pod nową ksywą. Pierwszym numerem kielczanina pod szyldem Tau był numer „Światło”. 8 lat od zmiany muzycznej drogi raper w taki sposób wypowiadał się o odejściu od starej twórczości:

  • Nie miałem wtedy prawie nic oprócz wiary w Pana Boga. Na scenie zostałem przekreślony i uznany za „odklejonego” kiedy ogłosiłem, że poszedłem za Jezusem Chrystusem. (…) Tylko On wie co przeszedłem, by być tu gdzie jestem.

8. Taco Hemingway – Foodvillain

To bardziej pre-ego niż alter, bo publikacja utworów pod pseudonimem Foodvillain zakończyła się na jednej anglojęzycznej płycie „Who killed JFK?”. Taco wyczerpał ten temat wersami w utworze Kurtz: „wyszła angielska płytka, ale nie pykła, więc wyszedłem po angielsku”. W wywiadach przyznawał, że chwilę mu zajęło uświadomienie sobie, że skoro tworzy dla polskich słuchaczy, musi dostosować język do odbiorców. Tymczasem fani angielskiej nawijki mogą cieszyć się krótkimi przebłyskami takimi jak w numerze „Sztylet” z albumu Europa.

9. B.A.K.U. – Anatom

Pamiętacie może takiego rapera jak B.A.K.U? Nie licząc nielegalnych wydawnictw, w 2014 roku jego CD wydane zostało sumptem UrbanRec. Potem jednak zniknął… ale czy na pewno? Okazuje się, że tylko na chwilę. We wrześniu 2014 B.A.K.U. nawrócił się i gruntownie przewartościował swoje dotychczasowe życie, znikając również ze sceny i mediów na okres blisko dwóch lat. Wrócił w marcu 2016, przyjmując pseudonim Anatom i skupiając twórczość bliżej tematów sakralnych.

10. Joda – JodSen

Tutaj ciężko mówić o alter ego, bardziej o zawirowaniach w kwestii wykorzystywanego pseudonimu. Na ten temat Joda wypowiadał się w trakcie wizyty w RapNews Studio, gdy został spytany, dlaczego zmienił ksywę.

  • Joda to jest moja ksywa od dawna, całe podziemie rapowałem jako Joda, potem coś mi strzeliło do łba, jakieś artystyczny zamysł, że zmienię, ale potem wróciłem do pierwotnej ksywy – mówił raper.

fot. kadr z klipu „Biblioteka Trap”, @skutebobo

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Otsochodzi i Oskar PRO8L3M ruszyli w ostry warszawski melanż – UWAGA, gniecie! [VIDEO]

Jeśli chodzi o wyznaczanie trendów w polskim rapie to Otsochodzi od lat jest w...

Chillwagon w rocznicę śmierci Prestona informuje, co z płytą zmarłego rapera

Ten Ten, nie tamTen… Ten Preston odszedł od nas dokładnie rok temu. 26 maja...

Jongmen o tym, jak poznał Kizo i czy będzie nowy kawałek z Malikiem

Jongmen postanowił zorganizować Q&A na Instagramie, z którego dowiedzieliśmy się wielu fajnych rzeczy. Te,...

Kronkel Dom z wzruszającym kawałkiem. Reakcja mamy rapera mówi wszystko!

Reprezentant GM2L z okazji Dnia Matki podzielił się specjalnym nagraniem stworzonym dla swojej mamy. Wyślij...

Alberto przed HIGH League 3 pojawi się na gali KSW u boku gwiazd!

Pod koniec maja będziemy świadkami kolejnego mocnego uderzenia mieszanych sztuk walk. Podczas gali KSW...

Ruskiefajki, jesteśmy z Tobą! Artystka ma problem ze zdrowiem psychicznym, przesuwa trasę koncertową

Debiutancka trasa koncertowa po wydaniu pierwszej solowej płyty to coś, na co czekają fani...

Quebonafide, co szykujesz? Przed nami ostatni koncert rapera

Szef QueQuality jest w trakcie trasy Psycho Relations, która reklamowana jest jako ostatnia trasa...

Mata: „Skute Bobo to tylko zasłona dymna, przez zimę nagraliśmy 30 numerów”

Utwory, które Mata pod pseudonimem artystycznym Skute Bobo nagrał z Young Leosią podczas wypadu...

Fala krytyki wobec nowej artystki w szeregach SBM. Dorota odpowiada

Wczoraj na kanale SBM Label pojawił się numer pierwszej artystki, która zasiliła szeregi odłamu...