11 sierpnia podczas Polish Hip-Hop Festiwalu w Płocku odbędzie się Betclic Rap Royale, podczas którego zmierzy się czołówka polskiej screny freestyle’owej. W puli nagród znalazły się łącznie 33 tysiące złotych – do zwycięzcy trafi aż 20 spośród nich. To dobry moment, by sprawdzić komu polska scena freestyle’owa zawdzięcza najwięcej.
Kliknij i promuj swój rap w naszych mediach!
Przed wami 10 postaci, które odcisnęły piętno w rapie – w wolnym stylu.
Koro
Swoją pierwszą walkę Koro stoczył w swoim rodzinnym mieście podczas WBW w Rzeszowie w 2017 roku. W 2018 zaczął się wyróżniać, a wraz z tym przyszły pierwsze sukcesy. Jest aktualnym posiadaczem pasa WBW, zwyciężył również trzykrotnie w KontroWersach RedBulla. Na ogół to właśnie Koro jest największym faworytem, gdy pojawia się na dowolnym evencie, a na podobną markę należy zapracować. Zawodnik udowodnił to w 2019 roku w finale Bitwy o Kostrzyn w 2019 roku, gdzie zdeklasował Filipka.
Filipek
Chociaż Filipek podczas swej kariery musiał znosić zarzuty o kwadratowe flow, które miał przekuwać w regularne utwory i pociski oparte o „twoją niunię”, wniósł wiele do polskiego freestyle’u. Trudno wskazać słuchacza rapu, choćby niezainteresowanego freestylem, który nie słyszałby o jego walce z Babką, na której nie pozostawił suchej nitki. Występował na wszelkich eventach regularnie do 2015 roku, kiedy uznał, że więcej może stracić niż zyskać – i co ciekawe, już rok później stworzył „Płytę Dekady” z innym freestyle’owcem, Edziem.
Bober
Bobera również nie może zabraknąć w dzisiejszym zestawieniu. Podobnie jak Filipek po przygodzie z freestylem zdecydował mocniej skupić się na regularnej karierze rapera wydającego albumy – i wspólnie wylądowali pod szyldem QueQuality.
Bober stanowił fenomen, gdy w erze punchline’ów występował w stand-upowym stylu. Dało się odnieść wrażenie, że w przeciwieństwie do oponentów traktował freestyle jako zabawę – co często skutkowało przewagą. Miał także świadomość, że kluczem do zwycięstwa jest zrozumienie ze strony publiki, więc świadomie rezygnował ze skomplikowanych wersów, by trafić do słuchaczy.
Te-Tris
„Nie jestem raperem na jeden sezon, załóż ze mną duet, po co ci Mezo?” Podobnymi wersami Tet sprawił, że kibicowało mu wielu zainteresowanych freestylem. W środowisku panuje przeświadczenie, że jest on niedoceniony, ponieważ w 2004 oraz 2005 roku uzyskał wicemistrzem WBW. Według internautów decyzja ta była dyskusyjna i to właśnie jemu powinien dwukrotnie przypaść tytuł mistrza. Choć w ostatnim czasie Te-Tris nieco odsunął się w cień, to przez wszystkie lata był bardzo aktywny na scenie. Podczas Betclic Rap Royale wystąpi w roli jurora.
Edzio
Zanim Edzio zaczął robić karierę na TikToku w ramach wyzwania „3 słowa”, zdążył przejść długą drogę przez wszystkie szczeble polskiego freestyle’u. Debiutował w dodatku bardzo wcześnie – w finale Bitwy o Kemping w 2010 roku stoczył bój z Eskobarem… mając zaledwie 14 lat. Co ciekawe, w swojej karierze tylko w jednej bitwie Edzio użył wulgaryzmów. To warte docenienia, bo żeby pocisnąć przeciwnika bez korzystania z przekleństw, należy wykazać się klasą.
Ryba
Kariera Ryby nabrała tempa, gdy wygrał eliminacje do finału WBW w Łodzi w 2015 roku. Od tego momentu często stał się jednym z najczęstszych uczestników wszelkich freestyle’owych eventów. Podobnie jak Filipek stoczył walkę z kobietą (Gwiazdą), ale naszą uwagę najbardziej przykuła jego walka z Koro. Co ciekawe, panowie zawalczyli między sobą również w oktagonie podczas Fame MMA 12 – wówczas zwycięsko z pojedynku wyszedł Koro.
Solar & Białas
Nawet ojcowie najlepiej prosperującej aktualnie wytwórni miewali w swej karierze konflikty – na szczęście jedynie w ramach bitew freestyle’owych. W ramach pamiątki dla oldschoolowych czasów na kanale SBM Label opublikowany został film z ich ulubionej wspólnej walki. Odbyła się ona w 2009 roku podczas WBW. Jak widać, panowie przeszli długą drogę do zarządzania największymi talentami na scenie: Solar był finalistą WBW dwukrotnie: w 2008 i 2009 roku, a Białas dodatkowo w 2007.
Quebonafide
Cofnijmy się do czasów, kiedy Quebonafide jeszcze nie miał większości ciała pokrytej tatuażami, jego znakiem rozpoznawczym były kolorowe soczewki, a na kanał SB Maffiji wleciała „Eklektyka”, mocno nawiązująca formułą do freestyle’owych walk. Nic dziwnego, bo Quebo również musiał przejść swoje w bitwach na wolno, zanim zdobył trzy diamentowe płyty. Jedną z ciekawszych walk w jego wykonaniu stanowi starcie z Filipkiem, który kilka lat później stał się jednym z jego podopiecznych w wytwórni QueQuality.
Syn Młynarza
Zestawienie zamykamy freestyle’owcem, który zasłynął swoimi komicznymi występami. Kontrast między raperami obrzucającymi się błotem, a gościem w kominiarce, który kończył wypowiedź prowadzącego między wersami „przejście” słowami „dla pieszych” przysporzył mu wielu fanów w środowisku – i poza nim. Jego walka z Kałachem podczas WBW 2019 w Poznaniu została wyświetlona już ponad sześćset tysięcy razy.
Bilety na poszczególne dni oraz karnety festiwalu dostępne są na stronie plhhfestival.pl. Transmisja z Betclic Rap Royale będzie dostępna również w aplikacji Betclic oraz na kanale YouTube Betclic Polska.
Ponadto na stronie www.betclic.pl/betclic jest możliwość wytypowania wygranych poszczególnych pojedynków czy wskazanie zwycięzcy całego Betclic Rap Royale.
Hazard może uzależniać. BEM to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi. 18+.
WYGRAJ KARNET NA LECH POLISH HIP-HOP FESTIVAL 2022
Wejdź w poniższy link, przejdź na Instagram a następnie weź udział w konkursie, w którym do zgarnięcia są TRZY karnety na 3-dniowy Lech Polish Hip-Hop Festival 2022.