raproyale baner
raproyale banerraproyale banerraproyale banerraproyale baner

„Masz przed sobą moją myśl uwolnioną…” – Top 10 polskich freestyle’owców

Zbliża się Polish Hip-Hop Festiwal, a wraz z nim Betclic Rap Royale

11 sierpnia podczas Polish Hip-Hop Festiwalu w Płocku odbędzie się Betclic Rap Royale, podczas którego zmierzy się czołówka polskiej screny freestyle’owej. W puli nagród znalazły się łącznie 33 tysiące złotych – do zwycięzcy trafi aż 20 spośród nich. To dobry moment, by sprawdzić komu polska scena freestyle’owa zawdzięcza najwięcej.

Kliknij i promuj swój rap w naszych mediach!

Przed wami 10 postaci, które odcisnęły piętno w rapie – w wolnym stylu.

Koro

Swoją pierwszą walkę Koro stoczył w swoim rodzinnym mieście podczas WBW w Rzeszowie w 2017 roku. W 2018 zaczął się wyróżniać, a wraz z tym przyszły pierwsze sukcesy. Jest aktualnym posiadaczem pasa WBW, zwyciężył również trzykrotnie w KontroWersach RedBulla. Na ogół to właśnie Koro jest największym faworytem, gdy pojawia się na dowolnym evencie, a na podobną markę należy zapracować. Zawodnik udowodnił to w 2019 roku w finale Bitwy o Kostrzyn w 2019 roku, gdzie zdeklasował Filipka.

Filipek

Chociaż Filipek podczas swej kariery musiał znosić zarzuty o kwadratowe flow, które miał przekuwać w regularne utwory i pociski oparte o „twoją niunię”, wniósł wiele do polskiego freestyle’u. Trudno wskazać słuchacza rapu, choćby niezainteresowanego freestylem, który nie słyszałby o jego walce z Babką, na której nie pozostawił suchej nitki. Występował na wszelkich eventach regularnie do 2015 roku, kiedy uznał, że więcej może stracić niż zyskać – i co ciekawe, już rok później stworzył „Płytę Dekady” z innym freestyle’owcem, Edziem.

Bober

A skoro już o nim mowa, to Bobera również nie może zabraknąć w dzisiejszym zestawieniu. Podobnie jak Filipek po przygodzie z freestylem zdecydował mocniej skupić się na regularnej karierze rapera wydającego albumy – i wspólnie wylądowali pod szyldem QueQuality.

Bober stanowił fenomen, gdy w erze punchline’ów występował w stand-upowym stylu. Dało się odnieść wrażenie, że w przeciwieństwie do oponentów traktował freestyle jako zabawę – co często skutkowało przewagą. Miał także świadomość, że kluczem do zwycięstwa jest zrozumienie ze strony publiki, więc świadomie rezygnował ze skomplikowanych wersów, by trafić do słuchaczy.

Te-Tris

„Nie jestem raperem na jeden sezon, załóż ze mną duet, po co ci Mezo?” Podobnymi wersami Tet sprawił, że kibicowało mu wielu zainteresowanych freestylem. W środowisku panuje przeświadczenie, że jest on niedoceniony, ponieważ w 2004 oraz 2005 roku uzyskał wicemistrzem WBW. Według internautów decyzja ta była dyskusyjna i to właśnie jemu powinien dwukrotnie przypaść tytuł mistrza. Choć w ostatnim czasie Te-Tris nieco odsunął się w cień, to przez wszystkie lata był bardzo aktywny na scenie. Podczas Betclic Rap Royale wystąpi w roli jurora.

Edzio

Zanim Edzio zaczął robić karierę na TikToku w ramach wyzwania „3 słowa”, zdążył przejść długą drogę przez wszystkie szczeble polskiego freestyle’u. Debiutował w dodatku bardzo wcześnie – w finale Bitwy o Kemping w 2010 roku stoczył bój z Eskobarem… mając zaledwie 14 lat. Co ciekawe, w swojej karierze tylko w jednej bitwie Edzio użył wulgaryzmów. To warte docenienia, bo żeby pocisnąć przeciwnika bez korzystania z przekleństw, należy wykazać się klasą.

Ryba

Kariera Ryby nabrała tempa, gdy wygrał eliminacje do finału WBW w Łodzi w 2015 roku. Od tego momentu często stał się jednym z najczęstszych uczestników wszelkich freestyle’owych eventów. Podobnie jak Filipek stoczył walkę z kobietą (Gwiazdą), ale naszą uwagę najbardziej przykuła jego walka z Koro. Co ciekawe, panowie zawalczyli między sobą również w oktagonie podczas Fame MMA 12 – wówczas zwycięsko z pojedynku wyszedł Koro.

Solar & Białas

Nawet ojcowie najlepiej prosperującej aktualnie wytwórni miewali w swej karierze konflikty – na szczęście jedynie w ramach bitew freestyle’owych. W ramach pamiątki dla oldschoolowych czasów na kanale SBM Label opublikowany został film z ich ulubionej wspólnej walki. Odbyła się ona w 2009 roku podczas WBW. Jak widać, panowie przeszli długą drogę do zarządzania największymi talentami na scenie: Solar był finalistą WBW dwukrotnie: w 2008 i 2009 roku, a Białas dodatkowo w 2007.

Quebonafide

Cofnijmy się do czasów, kiedy Quebonafide jeszcze nie miał większości ciała pokrytej tatuażami, jego znakiem rozpoznawczym były kolorowe soczewki, a na kanał SB Maffiji wleciała „Eklektyka”, mocno nawiązująca formułą do freestyle’owych walk. Nic dziwnego, bo Quebo również musiał przejść swoje w bitwach na wolno, zanim zdobył trzy diamentowe płyty. Jedną z ciekawszych walk w jego wykonaniu stanowi starcie z Filipkiem, który kilka lat później stał się jednym z jego podopiecznych w wytwórni QueQuality.

Syn Młynarza

Zestawienie zamykamy freestyle’owcem, który zasłynął swoimi komicznymi występami. Kontrast między raperami obrzucającymi się błotem, a gościem w kominiarce, który kończył wypowiedź prowadzącego między wersami „przejście” słowami „dla pieszych” przysporzył mu wielu fanów w środowisku – i poza nim. Jego walka z Kałachem podczas WBW 2019 w Poznaniu została wyświetlona już ponad sześćset tysięcy razy.

Bilety na poszczególne dni oraz karnety festiwalu dostępne są na stronie plhhfestival.pl. Transmisja z Betclic Rap Royale będzie dostępna również w aplikacji Betclic oraz na kanale YouTube Betclic Polska.

Ponadto na stronie www.betclic.pl/betclic jest możliwość wytypowania wygranych poszczególnych pojedynków czy wskazanie zwycięzcy całego Betclic Rap Royale.

Hazard może uzależniać. BEM to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi. 18+. 

WYGRAJ KARNET NA LECH POLISH HIP-HOP FESTIVAL 2022

Wejdź w poniższy link, przejdź na Instagram a następnie weź udział w konkursie, w którym do zgarnięcia są TRZY karnety na 3-dniowy Lech Polish Hip-Hop Festival 2022.

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Smolasty śpiewa na ulicy z tabliczką: „Zbieramy na teledysk” [VIDEO]

Czego to artyści nie wymyślą. Ale akcja jak najbardziej na plus! Smolasty i Tribbs...

„Mocno podkręcę cały ten event” – DJ Soina o Betclic Rap Royale

Odliczamy czas do premierowej edycji Betclic Rap Royale - zawodów freestyle'owych, podczas których udział...

A Quebonafide z ekipą wyjazdową w Korei Południowej

Kto wie, co tam szykuje ciechanowski raper… Raczej muzycznych nowości nie będzie, ale z...

Zobacz, jak raperzy oceniali wersy Białasa!

Niedziela to zawsze dzień związany z programem Oceń Wersy. Nie może być inaczej, więc...

Peja, Hemp Gru, Dixon37 i wielu innych na nowym festiwalu w Warszawie

Na 9 wrześnie zaplanowany jest Nasz Hip-Hop Festiwal, czyli pierwsze takie wydarzenie na mapie...

Kali w pewnym momencie przestał „czuć się jak raper”  – mówi dlaczego

Kali po wydaniu projektu "Hucpa" z Majorem SPZ, zdecydował się na zakończenie kariery. Dziś...

Fiu, fiu… Kizo z bardzo mocnym graczem! A i z Polskim Bandytą szykują kilka sztosów

Jest weekend, to i znalazło się trochę czasu dla fanów. Kizo na Instagramie odpalił...

Kupujecie te płyty KęKę, oj kupujecie!

3 sierpnia 2022 roku album „SIARA” otrzymał status podwójnej Platynowej Płyty. Takie wyróżnienie oznacza,...

Apetyt rośnie, Ak-47 podgrzewa atmosferę [VIDEO]

Do 5-ciu odlicz - wkrótce Ak-47 rozpocznie promocję swojego kolejnego solowego albumu. Po czterech...