Lost: Zagubieni – 9 przypadków, w których raperzy usunęli swe utwory

Przyglądamy się przyczynom usunięcia utworów przez polskich artystów

Ludzie się zmieniają, zmieniają się więc również raperzy. Czasami dawna twórczość staje się dla nich czymś obcym, z czym nie potrafią się utożsamić lub staje się nietrafionym elementem w danych okolicznościach. W ten sposób podejmowane są decyzje o usunięciu utworu z danej platformy – a nawet z całego internetu. Oczywiście trudno zadbać o to, by nie pojawiły się żadne reuploady – ale dzisiaj zajmiemy się tym, dlaczego niektórzy raperzy postanowili usunąć część swego muzycznego dobytku z sieci.

Kliknij i promuj swój rap w naszych mediach

9 przypadków, w których raperzy usunęli swe utwory

Kukon – Porsche

Zdarza się czasem tak, że raper wyrasta z numeru, który nagrał kilka lat wcześniej i nie chce się z nim dłużej identyfikować. Najwyraźniej podobny los spotkał „Porsche”, bo Kukon usunął teledysk do numeru ze swojego kanału. To nie jedyny utwór, którego widoczność została ograniczona przez rapera.

Teledysk do numeru „Ostatni bal” widnieje na kanale Piękny Syf jako niepubliczny, choć wierni słuchacze artysty w myśl zasady, że w internecie nic nie ginie, sukcesywnie dbają o jego reupload. Fani chętnie wdają się w dyskusje na temat tego, czy powodem usunięcia danego numeru jest obecność byłej dziewczyny, a może chęć zatarcia granicy między numerami powstałymi w innym rozdziale życia.

Solar/Białas feat. Quebonafide, Tomb – Vladimir Putin

W wyniku agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę wielu raperów zajęło stanowisko. SBM Label postanowiło usunąć z YouTube numer zatytułowany „Vladimir Putin”, w którym gościnne zwrotki dograli Quebonafide oraz Tomb. Przesunięciu uległa wtedy także premiera nowego kawałka Jana-rapowanie, promująca album „Bufor”.

Skoro jednym z gości w utworze jest Quebonafide, warto wspomnieć o jego decyzji podczas trasy koncertowej promującej album Romantic Psycho. Znalazł się na nim utwór „GAZPROM” nagrany wspólnie z Sokołem, jednak ze względu na rosyjskie pochodzenie firmy, podczas koncertów refren przemianowany został na „HASBRO”.

Guzior – Sayonara, Smartshop

W 2015 roku uczestnicy dwóch następujących po sobie edycji Młodych Wilków Popkillera popadli w konflikt. A że były to jeszcze czasy rozwiązywania podobnych sytuacji w rapowy sposób, Guzior i Zioło wymienili się dwoma dissami. Obie strony znalazły w tym czasie swoich zwolenników.

Po tym jak informacja o śmierci Zioła obiegła internet, dissy zaczęły zyskiwać na popularności. Guzior postanowił usunąć je ze swojego kanału, a na „PLEŚNI” odniósł się do sytuacji, rapując „nawet gdy odchodzą ci rywale czuję raczej smutek”.

Szpaku – Solóweczka, 28 dni później…, Klęska

W 2019 roku beef między Szpakiem a Bezczelem niósł się dużym echem w środowisku. Bezczel zdecydował się opublikować wspólny utwór zatytułowany „Schumacher” mimo niezadowolenia rapera z Morąga. Zawocowało to wymianą dissów, które obserwowała z zapartym tchem cała scena.

Szpaku usunął dissy po śmierci Bezczela. Udostępnił również na Instagramie stanowiący reinterpretację numeru Chady utwór Bezczela „Żyć aż do bólu”. Wpis opatrzył dopiskiem „RIP Bezczel”, następnie oddawał mu hołd w numerze „Mateusz” w słowach: „Bezczel, dziękuje za mój pierwszy beef, syn na pewno będzie dumny jak posłucha twoich płyt„. Klasa.

Kuban – Ona to wie, Znasz mnie

Kuban zasłynął leniwym flow i klimatem rapu ze Stanów, dlatego jego fanom nie spodobało się, gdy postanowił zmienić styl o 180 stopni i nagrywać newschoolowe refreny „ziomale, ziomale, ziomale są”. Kilka lat później pewnie znalazłby amatorów podobnej stylistyki, ale w 2018 roku Kuban pod wpływem krytyki zdecydował się usunąć dwa utwory, które cieszyły się niesławą – i zniknął.

Choć jego powrót wydawał się owiany legendą prawie równie nierealną co Brudne Serca, to udział w akcji #hot16challenge2 podsycił nadzieje słuchaczy. Te finalnie zostały spełnione dwa i pół roku później, gdy Kuban początkowo namierzony w Onecie wrócił z teledyskiem do numeru „na okrągło” i jako jeden z nielicznych utrzymywał się na topowych playlistach nawet podczas Świąt.

Sentino – Powww! – teledysk

Utwór „Powww!”, na którym udzieliła się Schwesta Ewa, niezmiennie cieszy się popularnością od premiery albumu „Aporofobia”. Wciąż możecie go posłuchać na Spotify oraz na YouTube, jednak teledysk, który został przygotowany do numeru, został ściągnięty – przez samego Sentino. Animowany klip spotkał się z dużą krytyką ze strony fanów, którzy spodziewali się czegoś innego.

  • Nie będzie tego teledysku, bo nam się nie podobał. Dostałem go do akceptu, obejrzałem 30 sekund, jak byłem najebany, a potem powiedziałem: okej, wstaw to. Potem stało się tak, że Ewie się nie podobał, więc go zdjęliśmy – tłumaczył Sentino podczas jednego z licznych live’ów przeprowadzanych na Instagramie.

Bosski Roman – Szybka kontra; Kali – Sam tego chciałeś

Przed laty Firma i Kali wymieniali się dissami. W pewnym momencie jednak współtwórca Firmy zdecydował się usunąć filmy, bo jak sam twierdził, doszedł do etapu w życiu, w którym konflikty mu przeszkadzają.

  • Życie mi pokazało nieraz , że kiedy dałem się sprowokować i walczyłem sprowadzałem się do poziomu rynsztoka i obrywałem za to na wielu płaszczyznach, ale kiedy odpuszczałem, los sam za mnie bez mojej najmniejszej ingerencji załatwiał sprawę. Słuchając dissów i innych swoich zaczepek, ale i innych kolegów z branży dostrzegam kwas i walkę na ego – mówił Bosski w rozmowie z GlamRapem.

Do sytuacji odniósł się Kali, który dosłownie chwilę później napisał na Facebooku „Racja, Romkui. Karma wraca. Mój kanał YT wolny od dissów” – i faktycznie, wtedy dissy zniknęły z jego kanału.

Belmondo – Sos, Ciuchy i Borciuchy

Pamiętacie pewnie lata świetności polskiego rapu, gdy przewózka znalazła odzwierciedlenie w legendarnym mixtapie „Sos, ciuchy i borciuchy”. Niestety mimo wspólnej przeszłości, Kaz Bałagane i Belmondo popadli w konflikt, którego nie dało się przepracować. Zaowocowało to usunięciem wspólnych numerów przez Belmondziaka.

Ci, którzy wchodzili na część utworów, napotkiwali następujący komunikat: Ten film jest już niedostępny z powodu roszczenia dotyczącego praw autorskich zgłoszonego przez użytkownika Tytus Szyluk. Na szczęście „Sos, ciuchy i borciuchy” (singiel) wciąż jest dostępny do odsłuchu na Spotify.

GRZ – Dissy na Sokoła i Quebonafide

Ta sytuacja okazała się zaplanowana. GRZ, który lata temu wraz z Luim nagrali debiut wydany wsparciem Molesty, nagrał dissy na Sokoła i Quebonafide. Wkrótce je usunął, a cała akcja okazała się projektem mającym na celu zwrócić uwagę na krzywdę jaką można zrobić drugiemu człowiekowi słowem.

  • Diss to rozsiewanie przede wszystkim nienawiści. Robią to zazwyczaj ludzie sfrustrowani, nieszczęśliwi, zawistni, bo często z zawiści i zazdrości hejt we właśnie takiej postaci się wylewa. Jest to ogólnie zło. W tym siedzi diabeł, który ma na tym niezłą pożywkę. Nad tym zjawiskiem się mocno zastanawiałem i chciałem zobaczyć o co tu chodzi, skąd to się bierze. Postanowiłem do tego wykorzystać dwóch sławnych raperów Sokoła i Quebonafide – tłumaczył GRZ.

Zobacz też zapis pierwszej rozmowy w życiu z Yung Adiszem. Młody raper opowiedział o swojej muzyce jak i prywatnym życiu. Wejdź na nasz kanał YouTube!

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Pęku: „Rap to ciężki kawał chleba” – raper wydał płytę, zapowiada kolejne V.E.T.O!

Pęku wrócił ostatnio z najnowszym albumem i co ciekawe, nie robi dłuższej przerwy. Właśnie...

Popek z… nową twarzą! Szalony raper, szalone tatuaże:„Boże wyrwij mi rogi z czaszki” [VIDEO]

Popek, czy to Ty? - takie pytanie od lat krążyło w sieci. Teraz można...

Kazior już na wolności! Był w zakładzie karnym w Berlinie

Kazior jest w trakcie promocji swojego najnowszego solowego albumu. Jednak raper musiał zmienić swoje...

Young Leosia i Bambi w Fame MMA – mamy deklaracje raperek

Young Leosia i Bambi pojawiły się jako goście specjalni w studiu Fame MMA podczas...

AKASH: „Zawiodłem najbliższych. (…) Czas rozprawić się z kur**mi”

AKASH zaskoczył wszystkich emocjonalnym wpisem, który umieścił w mediach społecznościowych. Wynika z niego, że...

Josef Bratan kilka razy na deskach. Raper reaguje na porażkę z Wiewiórem

Josef Bratan doświadczył swojej pierwszej przegranej podczas gali Fame Friday Arena #2. Jego rywalem...

Błażej Jankowiak z 9LiterFilmy pracuje nad filmem. Wystąpi w nim m.in. O.S.T.R.!

Błażej Jankowiak, znany członek ekipy 9LiterFilmy, ogłosił na swoich mediach społecznościowych wyjątkową wiadomość, która...

Preorder „Uwolnić Bonusa”. Czerwin TWM, Dobry Dzieciak, Janusz Walczuk, Małach – nowy klip

Mamy mocne info związane z projektem "Uwolnić Bonusa", którego inicjatorem jest Czerwin TWM. Oprócz...

Daria Zawiałow i Taco Hemingway z „SUPRO”. A w klipie Tomasz Kot!

Wspólny utwór Darii i Taco Hemingwaya to ostatnia zapowiedź nadchodzącego albumu „Dziewczyna Pop”. Zobacz...