„Kwestia pochodzenia jest istotna” – 7 znanych członków rodzin polskich raperów

Kojarzycie każdego z nich?

Wielu spośród polskich raperów dzięki rozpoznawalności możemy zakwalifikować jako celebrytów. Część z nich sławę można powiedzieć miała sławę wpisaną w geny. W ich rodzinach już przed nimi były osoby znane przez dużą część społeczeństwa. Zebraliśmy 7 takich artystów.

Kliknij i promuj swój rap w naszych mediach!

7 znanych członków rodzin polskich raperów

Mata

  • Dzwoni Papuga, mówi, że musi się udać – rapuje Młody Matczak w utworze, na który zaprosił Malika Montanę oraz Quebonafide, a ostatni z nich w „Matcha Latte” wtóruje mu wersem: – Na poczcie pozew od Jopa, ale tata Maty to mój adwokat.

Mowa oczywiście o ojcu Maty, którym jest Marcin Matczak – polski prawnik, radca prawny oraz profesor nauk społecznych w dyscyplinie nauk prawnych. Chętnie udziela się publiczne, publikuje w „Tygodniku Powszechnym” oraz „Polityce” prowadzi również swój program na YouTube. Co ciekawe – to właśnie w jego towarzystwie Mata przyszedł na pierwsze spotkanie z Solarem i Białasem.

DonGURALesko

Sławnego ojca miał również donGURALesko. Andrzej Górny był znanym pisarzem, krytykiem teatralnym oraz weteranem Poznańskiego Czerwca ’56. Podczas udziału w nim postrzelono go, należał również do Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca ’56.

Znany był głównie jako autor zbiorów opowiadań oraz reportarzy. Należał także do członków Polskiej Akademii Filmowej i pomagał w tworzeniu scenariusza do filmu „Poznań 56”. Zmarł niestety w listopadzie ubiegłego roku w wieku 88 lat.

Tede

Kontynuujemy passę słynnych ojców polskich raperów. Znaną postacią w środowisku politycznym na polskiej scenie jest ojciec Tedego.

Maciej Graniecki to prawnik specjalizujący się w prawie konstytucyjnym. Pełnił funkcję szefa Kancelarii Sejmu w latach 1994-2001, a od 2001 roku do 2016 zasiadał jako szef Biura Trybunału Konstytucyjnego.

Tadek Firma Solo

Kto może być przodkiem współzałożyciela i wieloletniego członka składu rapowego Firma? Oczywiście do podobnych treści zainspirował go… inny poeta. Jego ojcem jest Jan Polkowski – polski poeta, prozaik oraz redaktor. Był również działaczem NSZZ „Solidarność” oraz pełnił rolę rzecznika prasowego rządu Jana Olszewskiego w 1992 roku.

Wydał wiele tomów poetyckich, dopiero w 2013 roku ukazała się pierwsza książka jego autorstwa pisana prozą. Udzielał się również publicystycznie. Powstały także dwa filmy na jego temat w reżyserii Iwony Meus oraz Marka Gajczaka.

Sokół

  • Spałem na schodach, a miałem dziadka na banknotach – rapował Sokół w „Na cały świat”. Szef wytwórni PROSTO to rapujący praprawnuk Stanisława Wyspiańskiego, jak pisano swego czasu na jednym z artykułów na Onecie.

Stanisław Wyspiański był krakowskim dramaturgiem, poetą i malarzem. Do jego najsłynniejszych dramatów należą „Warszawianka” oraz „Wesele”. Sokół blisko dekadę temu wykonał jego wiersz „Niech nikt nad grobem mi nie płacze”.

To nie jedyny znany członek rodziny Sokoła. Jego ojciec, Jan Sokół, pisał teksty… dla grupy Papa Dance. Raper przyznał też kiedyś, że jego rodziną jest również Xawery Dunikowski, polski rzeźbiarz i malarz.

Fejz

Filip Łuszcz to aktualnie 25-latek występujący pod pseudonimem „Fejz”. Jeśli wydaje wam się, że jego nazwisko brzmi całkiem znajomo, nie jesteście w błędzie. To syn legendarnego Magika, znanego ze składów Paktofonika oraz Kaliber 44. Poszedł w ślady ojca i również stara się rozwijać muzyczną karierę, choć ze względu na oczywiste porównania z ojcem nie jest to najłatwiejszy cel.

Fejz pierwsze kroki na rapowej scenie stawiał w 2018 roku, gdy w sieci pojawił się jego pierwszy teledysk. W tym samym roku zadebiutował albumem „Odzwierciedlenie”, który miał premierę w lipcu.

Enso

Nazwisko kolejnego twórcy może nie przywodzić na myśl równie oczywistych skojarzeń, co poprzednika. Enso nazywa się Allan Krupa, co nie jest zbyt sugestywne. Wtajemniczeni słuchacze zdążyli się już jednak dowidzieć, że młody artysta to syn Edyty Górniak. Znana wokalistka towarzyszyła synowi na planie zdjęciowym i chętnie udzielała mu poparcia podczas rozmowy z mediami.

Debiutancki utwór Enso zatytułowany „Lambada” oprawiony został teledyskiem. Zrealizowany klip to prezent od Edyty Górniak na 18. urodziny syna. Tłumaczyła, że za dobry prezent uważa taki, który daje możliwości, ale nie wyręcza.

Zobacz też, co mówi JANEK. w programie Prawdę mówiąc, prowadzonym przez Marcina Blinda w Rapnews Studio.

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Oliwka Brazil odpowiada: „Okropne jest manipulowanie informacjami i mówienie, że kogoś okradłam”

"Mam już dość" - to nie tylko tytuł najnowszego solowego kawałka raperki, tymi słowami...

Smolasty „Zombieland” – zamieszanie na Instagramie, specjalny klip

„Smoła, wszystko ok?” – takie komentarze od dwóch dni krążą po Internecie i zaprzątają...

Paluch X Słoń „Od Do” – nowy klip ze wspólnej płyty raperów

Niecałe dwa tygodnie po premierze wspólnego albumu „Pośród Hien” oraz dwóch oficjalnych klipach, Paluch...

Ten nieelegancko zachował się w ’96 a tamtego zawinęli lub się rozj*bał. Sobota o różnicy między raperami a discopolowcami

Sobota zaskoczył swoich fanów nagrywając utwór z wokalistą reprezentującym discopolo - Dawidem Narożnym Piękni...

PEJA mówi o „HIP HOP 50” – kiedy sprzedaż preorderów EP’ki? Znamy też pierwszych gości

Peja, legenda polskiej sceny hip-hopowej, szykuje się do wydania pierwszego z dwóch albumów, którymi...

„Uwolnić Bonusa” – nowy projekt. Bonus RPK wkrótce wyjdzie z więzienia?

Już w najbliższy piątek (31.03) na kanale Ciemnej Strefy pojawi się premiera utworu "Uwolnić...

Mata: „3 diamenty od matury…” i 3 snippety [VIDEO]

Mata, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny hip-hopowej, szykuje się do wydania swojego...

Dawid Podsiadło pierwszy, Malik Montana drugi. 3 milionów na Spotify na wyciągnięcie ręki!

Malik Montana zajął drugie miejsce w zestawieniu "TOP50 wykonawcy" pod względem liczby miesięcznych słuchaczy...

Buka „Po drugiej stronie lustra 2023” – raper wraca z nową płytą

„Proszę 2023” to pierwszy singiel promujący najnowszy solowy album Buki, „Po drugiej stronie lustra...
greenout