fot. kadr z klipu

Na tę kolaborację fani zespołów czekali zapewne od zawsze. Do sieci trafił dziś klip będący efektem pierwszej współpracy Jetlagz i PRO8L3M. “Mieć i nie mieć” to dynamiczny kawałek opowiadający o zajawce na eksplorowanie otaczającej nas rzeczywistości. Nieprzypadkowo, gdyż projekt ten wiąże się ze wspólną podróżą i przygodą artystów.

Klip do “Mieć i nie mieć” w reżyserii Piotrka Matejkowskiego powstał podczas wspólnego wyjazdu do Hawany, na Kubie i ukazał miasto oraz jego kulturę w zupełnie nowym zwierciadle. Materiał jest już dostępny na kanale nigdystopTV YouTube .

Wspólny numer Jetlagz i PRO8L3M był tylko kwestią czasu. Przedstawiciele obydwu zespołów znają i przyjaźnią się od lat, a swoje projekty wydają razem pod szyldem Rap History Warsaw Records. Do tej pory słuchacze mogli wychwycić w kawałkach PRO8L3M co najwyżej sample i cuty JWP, a nareszcie otrzymali pełny kawałek stworzony dzięki pierwszemu połączeniu sił w studio. A znając PRO8L3M i jego rzadkie, acz mega ciekawe i przemyślane crossy otrzymaliśmy coś naprawdę premium.

Track wyprodukowany przez Steeza może zaskoczyć zarówno w warstwie muzycznej, jak i lirycznej. “Mieć i nie mieć” to przede wszystkim wypadkowa zajawek związanych z podróżami i potrzebą odcięcia się od ciągłego przebodźcowania przez otaczający nas świat. Dlatego artyści wspólnie wyruszyli w podróż do świata, gdzie rzeczywistość jest zgoła inna, a czas pozornie stanął w miejscu i biegnie w zupełnie innym tempie. PRO8L3M i Jetlagz udali się na Kubę, aby odkryć nieznane oblicze Hawany odbiegające od tego, co znamy z turystycznych widokówek ze starymi samochodami, j ednak nadal w towarzystwie Havany Club 7, prawdziwego kubańskiego rumu i aromatu cygar. Tytuł utworu luźno nawiązuje do jedynej powieści Hemingwaya, której akcja działa się na Kubie. W teledysku zobaczymy jej nieodkryte oblicze i zaskakujące, undergroundowe ciekawostki tego egzotycznego miasta.

  • Staraliśmy się uchwycić w tym teledysku piękno, tajemniczość i siłę Hawany” – mówi reżyser teledysku – “To miejsce jest pełne kontrastów wizualnych i społecznych, dlatego wydało nam się tak bardzo ciekawe. Postawiliśmy w dużym stopniu na choreografię kubańskich tancerzy żeby wydobyć naturalną energię tego miejsca poprzez ludzi. Spędziliśmy intensywne dni zdjęciowe kręcąc nie tylko rozpisane sceny, ale i dokumentalne zapisy z ulic, portretując ludzi oraz miejsca. W ten sposób stworzyliśmy interesujący projekt w ciekawym, pełnym sprzeczności miejscu”.

Klip do utworu wyreżyserował Piotrek Matejkowski, który w swojej pracy skupia się na fenomenie odbioru i wzbudzania emocji. Piotrek ma już na swoim koncie współpracę z duetem PRO8L3M. Jego teledysk do utworu Flary PRO8L3M zdobył wiele nagród i nominacji w konkursach dla twórców filmów i teledysków na całym świecie.

W podróży do Hawany, ekipom Jetlagz i PRO8L3M towarzyszyli twórcy video oraz reportażysta. Tak narodził się film dokumentalny ukazujący kulisy projektu oraz nieznane, undergroundowe oblicze Hawany. Utwór “Mieć i nie mieć” zagościł na świeżo wydanym albumie “Szum” Jetlagz.

 

Tracklista:
1. Wejście
2. Boeing
3. Czarymary feat. Ero
4. 32 smartfony
5. 1 + 2
6. Hrabia
7. Flatline
8. Supermarket
9. Radio Jetlagz
10. Mieć i nie mieć feat. PRO8L3M
11. Lepkie
12. Żyć i umrzeć w WWA
13. Zwyczajne dzieje feat. Gverilla
14. Szum
15. Wyjście
bonus tracks / wersja limitowana
16. Sitcom feat. Wuzet
17. Żyć i umrzeć w WWA Siwers remix