fot. kadr z video

W zeszłym tygodniu Jetlagz i PRO8L3M nareszcie wtajemniczyli nas w szczegóły długo wyczekiwanej kolaboracji – do sieci trafił klip do ich wspólnego kawałka “Mieć i nie mieć”. Natomiast już dziś możemy poznać historie stojące za klipem zrealizowanym podczas ich wspólnego wyjazdu na Kubę. Film dokumentalny jest naturalnym rozwinięciem teledysku, który ukazuje zróżnicowany i barwny krajobraz subkultur Hawany. Materiał jest już dostępny na kanale JWP CREW na ​YouTube.

Jetlagz x PRO8L3M „MIEĆ I NIE MIEĆ” – SPRAWDŹ KLIP!

Przedstawiciele obydwu zespołów znają i przyjaźnią się od lat, a swoje projekty wydają razem pod szyldem Rap History Warsaw R​ecords. Tak więc mogliśmy być pewni, że prędzej czy później Jetlagz i PRO8L3M połączą swoje siły i stworzą dla fanów porywający kawałek. “Mieć i nie mieć” to przede wszystkim wypadkowa zajawek przedstawicieli obydwu zespołów związanych z podróżami, dlatego materiał powstał w wyjątkowym miejscu kubańskiej stolicy, Hawanie.

Jak mówią sami artyści ciężko odnieść to miejsce do jakiegokolwiek innego. Pierwsze co rzuca się w oczy to niesamowita architektura. Piękna mieszanka brutalizmu, art deco i hiszpańskiej architektury kolonialnej, jednak w większości przypadków wyraziście nadgryziona przez wydarzenia przeszłości. Słabe oświetlenie nadaje temu miejscu nocą komiksowego charakteru, co sprawia, że ekipa mogła poczuć się jak w książce. W końcu tytuł utworu “Mieć i nie mieć” luźno nawiązuje do jedynej powieści Hemingwaya, której akcja działa się na Kubie.

Jednak składową Hawany, która najbardziej zapada w pamięć, są ludzie i ich pozytywne emocje, które najwyraźniej udzielają się każdemu. Otwarci, szczęśliwi i niezwracający uwagi na codzienne zmartwienia. Zwłaszcza w biedniejszych dzielnicach mieszkańcy żyją w pootwieranych mieszkaniach – tańczą, śmieją się, przy okazji paląc cygara i popijając siedmioletni rum o tej samej nazwie, co i samo miasto. To stąd wywodzi się przecież kultura jego picia.

“Mieć i nie mieć” to poemat o wolności, którą artyści poniekąd utracili, a odwiedzając to miejsce, patrzą na nią z sentymentem. Mimo wszechobecnych problemów energia Hawany powoduje, że to właśnie w tym tkwi jej urok. Za przygotowanie mini-dokumentu z wyprawy do Hawany odpowiada Filip Skrońc, dokumentalista realizujący krótkie formy, w których miesza nastrojowy reportaż z brudną rzeczywistością.

Jetlagz BIO:
Jetlagz to projekt muzyczny, założony przez dwóch warszawskich raperów – Kosiego i Łajzola, znanych z takich projektów jak Północ Centrum Południe, JWP czy Bez Cenzury. Ich pierwsza długogrająca płyta wydana w grudniu 2017 roku, „WSK8OFMND” (Warsaw Skate Of Mind) została utrzymana w nowoczesnej stylistyce, czego odzwierciedleniem jest „kosmiczna” poligrafia albumu, niekonwencjonalnie zarapowane zwrotki oraz kompozycje muzyczne od producentów takich jak m.in.: Bass Jan Other, Ola Mulla (Chicago), Erbal T (Londyn) czy Falcon1. Debiutancki album rozszedł się w 7 tysiącach kopii i
został bardzo dobrze przyjęty przez odbiorców, a w szczególności przez branżowe media i krytyków muzycznych.
Obecnie zespół ukończył prace nad materiałem na drugi album długogrający pod tytułem „Szum”. ​wykonawcy konsekwentnie kreują swój unikalny styl, łącząc elementy rapowej klasyki, znanej z macierzystego kolektywu JWP, oraz nowoczesnych brzmień i innowacyjnych zabiegów artystycznych. Tematyka utworów na drugie jest dość przekrojowa – od imprezowych, mocnych ‚bengerów’, po nostalgiczne ‚storytellingi’, natomiast wspólnym mianownikiem ich wszystkich jest pojęcie szumu jako zjawiska, które nas otacza i przejawia się na różnych płaszczyznach i wymiarach (szum miasta, szum medialny, szum informacyjny, szum w głowie, etc.). ​Premiera odbyła się 29.11.2019.

PRO8L3M BIO:
PRO8L3M to zjawisko, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Od momentu debiutu w 2013 roku każde kolejne wydawnictwo zespołu przynosi platynowe płyty i elektryzuje coraz większe kręgi słuchaczy. Regularnie wyprzedając największe sale koncertowe w Polsce, PRO8L3M to jeden z największych fenomenów muzycznych ostatnich lat. Duet porusza i łączy odbiorców różnorodnych gatunków – od hip-hopu, po alternatywę. W ich pełnej
popkulturowych nawiązań twórczości tematyka nowych technologii i futuryzm mieszają się z sensacyjnymi opowieściami.
Stołeczny duet tworzony przez Oskara i Steeza zadebiutował kontrowersyjnym „C30​-C39” i od tego czasu nie zwalnia tempa i co krok zaskakuje swoich słuchaczy nowym materiałem. Duet ma na swoim koncie 5 wydawnictw – wspomnianą wcześniej epkę „C30-​C39”, mixtape „Art Brut”, „PRO8L3M” LP, „Hack3d By GH05T 2.0 EP” oraz „Ground Zero Mixtape”. Porywające, liryczne pomysły Oskara i zaskakujące eksploracje muzyczne Steeza to połączenie, które zawsze tworzy pomysłowe koncepty zarówno w warstwie muzycznej, jak i
merytorycznej. ​Premiera najnowszego albumu “Art Brut 2” planowana jest na rok 2020. Jeszcze przed premierą, płyta jest szeroko komentowana w mediach.