„Jedna wiara, jeden skład” – skąd wzięły się nazwy 8 polskich grup rapowych?

Wzgórze Ya-Pa 3, PRO8L3M czy Molesta - odkrywamy karty powstania nazw słynnych składów rapowych.

Zebraliśmy już 10 intrygujących pozycji z dyskografii polskich raperów, by przyjrzeć się ich genezie oraz znaczeniu w kontekście twórczości danego artysty. Tym razem bierzemy na warsztat nazwy polskich składów rapowych.

Wyślij swój kawałek do 3. edycji Nowej Legendy, nawiń na żywo w Rapnews Studio

Dzisiaj wraz z nami odkryjecie skąd wzięła się liczba 83 w PRO8L3Mie, czemu akurat Dwa Sławy i czy Molesta Ewenement faktycznie ma coś wspólnego z molestowaniem.

PRO8L3M

Panowie lubią symbolikę kryjącą się za cyframi, w końcu debiutancki album nazwali „C30-C39” oznaczające gambit królewski w szachach. Także 83 ukryte w nazwie duetu nie jest przypadkowe: 1983 to rok urodzenia Oskara oraz Steeza.

Dwa Sławy

W styczniu tego roku Dwa Sławy obchodziły 15-lecie działalności muzycznej. Geneza nazwy związana jest z imionami Rado Radosnego i Asteka. Jaro-Sław i Rado-Sław. A razem Dwa Sławy.

Paktofonika

„Połączona paktem przy dźwiękach z głośnika, to razem do kupy zwie się Paktofonika”. Dokładniej o powstaniu nazwy wypowiadał się Fokus w archiwalnym wywiadzie.

  • Szukałem ksywki, wtedy to jeszcze nie było za bardzo rapowanie, tylko bardziej malowanie po ścianach. Też za bardzo nie wiedzieliśmy o co chodzi, ale starsi koledzy chodzili i malowali, my też chcieliśmy. Najpierw było przez C, potem przez K. Początkowo miało być Spontanika, ale potem padła Paktofonika i siadło.

Kaliber 44

Abradab zdradził, że liczba 44 została natomiast zaczerpnięta na podstawie symboliki przedstawionej w „Dziadach” Mickiewicza. Pierwszy człon nazwy została wymyślony przez Gana w okolicach 93 roku, choć nie była ona zgodna z tym jaką muzykę nagrywali.

  • Mieliśmy ciągoty do robienia pseudogangsterkiego rapu i jaraliśmy się takim wizerunkiem twardziela, pasowało nam to do składu i tak zostało – opowiadał Abradab.

2115

Bedoes zapowiedział, że to lato należy do 2115. Raper musiał chwilę zaczekać, nim jego skład stał się wytwórnią, ale odbiór pierwszych numerów sygnowanych labelem wskazuje, że warto było czekać. A skąd wzięła się nazwa?

  • Dlaczego 2115? Bo zrobiliśmy płytę z Lankiem w 2014 roku, która nazywa się 2114, bo jesteśmy przed wszystkimi 100 lat. Tak wymyślił Kamil wtedy i jak założyłem gang rok później to zrobiłem followup do tego – tłumaczył Borys podczas Q&A.

Warszafski Deszcz

Tede zdradził w wywiadzie dla Polskiego Hiphopu, że zanim zaczęli nagrywać kawałki, wymyślili sobie, że będą nazywali się właśnie Warszafki Deszcz. Powód był bardzo prosty: tego dnia padało.

Wzgórze Ya-Pa 3

Grupa zaczerpnęła swoją nazwę od miejscówki zwanej Wzgórzem Apaczy w Kielcach, znajdującą się w pobliżu ulicy Wojska Polskiego („na Wojska Polskiego jest nasz dom„). Borixon opowiedział dokładniej jak doszło do przeinaczenia jej zapisu.

  • Nazwa to miała być Wzgórze Apaczy, ale Apacze to byli alkoholicy, ludzie z czerwonymi nosami od win. Oni się zbierali tutaj, wino, piwo, zapiekanki: wszyscy siedzieli tutaj i byli Apaczami. A chłopaki zagrali sobie, zrobili to przez Y i to właśnie ta miejscówka.

Molesta Ewenement

Wielu osobom nieobeznanym z rapem pierwszy człon nazwy może się nie najlepiej kojarzyć. Jak się okazuje dość słusznie o czym dokładniej opowiadał Pelson.

  • Nazwa rzeczywiście związana jest z molestowaniem, ale chodzi o molestowanie słowami, prowokowanie do pewnych działań, zachowań. „Molesta” to nazwa dosyć mocna, jednak jak najbardziej adekwatna. Przecież musimy wykrzyczeć swoje emocje!

Tede + Oceń Wersy, zobacz to!

Peja, Kubańczyk, Kafar Dixon37, Intruz i inni otrzymali od nas wersy TEDE. Z różnych lat: od klasyków po nowości. Wejdź na nasz kanał i sprawdź, kto ocenił je najniżej a kto najwyżej.

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Bonus RPK, Nizioł, Paluch „Czym chata bogata” – sprawdź klip

Na 9 grudnia zaplanowano premierę kolejnego ekipowego projektu Ciemnej Strefy. W utworze "Czym chata...

Mata „(Smutna buźka)” – klip z Dubaju już w sieci

Mata, co u Ciebie? Patrząc po ostatnich dwóch numerach - "</3" i ":(" -...

Kayah, Bedoes, Eldo, Sokół, White 2115 i wielu innych u Pezeta!

Pezet zaprezentował pełną listę gości, którzy pojawią się 18 grudnia na jego koncercie na...

Profesor Smok z BDF nawija na żywo w Rapnews Studio!

Profesor Smok to jeden z raperów, którzy wzięli udział w naszej tradycji. Jakiej? Podczas...

Jan Nowicki nie żyje. Sokół: „Żegnam Mistrzu” 

Jan Nowicki to legenda polskiego aktorstwa. Zmarł w wieku 83 lat. Cenionego artystę mogliśmy...

Szpaku, jak Ty mnie zaimponowałeś w tej chwili

Szpaku wielokrotnie nawijając i podkreślając, że GUGU to rodzina, nie rzucał słów na wiatr....

Hinol PW już „pali się do solóweczki” 

Po "Powrocie do przeszłości" i "Notabene", Jano PW i Hinol PW przygotowali dla słuchaczy...

Kacper HTA „Znienawidź mnie” – sprawdź nowy klip rapera

Kacper HTA tuż przed premierą albumu "Ostatni list z tonącego pokładu" wypuścił kolejny teledysk....

Sobel jako wąsaty rycerz w serialu Rick & Morty

Wczoraj w serwisie HBO Max pojawił się dziewiąty odcinek 6. sezonu serialu komediowego „Rick...
greenout