„Jedna wiara, jeden skład” – skąd wzięły się nazwy 8 polskich grup rapowych?

Wzgórze Ya-Pa 3, PRO8L3M czy Molesta - odkrywamy karty powstania nazw słynnych składów rapowych.

Zebraliśmy już 10 intrygujących pozycji z dyskografii polskich raperów, by przyjrzeć się ich genezie oraz znaczeniu w kontekście twórczości danego artysty. Tym razem bierzemy na warsztat nazwy polskich składów rapowych.

Wyślij swój kawałek do 3. edycji Nowej Legendy, nawiń na żywo w Rapnews Studio

Dzisiaj wraz z nami odkryjecie skąd wzięła się liczba 83 w PRO8L3Mie, czemu akurat Dwa Sławy i czy Molesta Ewenement faktycznie ma coś wspólnego z molestowaniem.

PRO8L3M

Panowie lubią symbolikę kryjącą się za cyframi, w końcu debiutancki album nazwali „C30-C39” oznaczające gambit królewski w szachach. Także 83 ukryte w nazwie duetu nie jest przypadkowe: 1983 to rok urodzenia Oskara oraz Steeza.

Dwa Sławy

W styczniu tego roku Dwa Sławy obchodziły 15-lecie działalności muzycznej. Geneza nazwy związana jest z imionami Rado Radosnego i Asteka. Jaro-Sław i Rado-Sław. A razem Dwa Sławy.

Paktofonika

„Połączona paktem przy dźwiękach z głośnika, to razem do kupy zwie się Paktofonika”. Dokładniej o powstaniu nazwy wypowiadał się Fokus w archiwalnym wywiadzie.

  • Szukałem ksywki, wtedy to jeszcze nie było za bardzo rapowanie, tylko bardziej malowanie po ścianach. Też za bardzo nie wiedzieliśmy o co chodzi, ale starsi koledzy chodzili i malowali, my też chcieliśmy. Najpierw było przez C, potem przez K. Początkowo miało być Spontanika, ale potem padła Paktofonika i siadło.

Kaliber 44

Abradab zdradził, że liczba 44 została natomiast zaczerpnięta na podstawie symboliki przedstawionej w „Dziadach” Mickiewicza. Pierwszy człon nazwy została wymyślony przez Gana w okolicach 93 roku, choć nie była ona zgodna z tym jaką muzykę nagrywali.

  • Mieliśmy ciągoty do robienia pseudogangsterkiego rapu i jaraliśmy się takim wizerunkiem twardziela, pasowało nam to do składu i tak zostało – opowiadał Abradab.

2115

Bedoes zapowiedział, że to lato należy do 2115. Raper musiał chwilę zaczekać, nim jego skład stał się wytwórnią, ale odbiór pierwszych numerów sygnowanych labelem wskazuje, że warto było czekać. A skąd wzięła się nazwa?

  • Dlaczego 2115? Bo zrobiliśmy płytę z Lankiem w 2014 roku, która nazywa się 2114, bo jesteśmy przed wszystkimi 100 lat. Tak wymyślił Kamil wtedy i jak założyłem gang rok później to zrobiłem followup do tego – tłumaczył Borys podczas Q&A.

Warszafski Deszcz

Tede zdradził w wywiadzie dla Polskiego Hiphopu, że zanim zaczęli nagrywać kawałki, wymyślili sobie, że będą nazywali się właśnie Warszafki Deszcz. Powód był bardzo prosty: tego dnia padało.

Wzgórze Ya-Pa 3

Grupa zaczerpnęła swoją nazwę od miejscówki zwanej Wzgórzem Apaczy w Kielcach, znajdującą się w pobliżu ulicy Wojska Polskiego („na Wojska Polskiego jest nasz dom„). Borixon opowiedział dokładniej jak doszło do przeinaczenia jej zapisu.

  • Nazwa to miała być Wzgórze Apaczy, ale Apacze to byli alkoholicy, ludzie z czerwonymi nosami od win. Oni się zbierali tutaj, wino, piwo, zapiekanki: wszyscy siedzieli tutaj i byli Apaczami. A chłopaki zagrali sobie, zrobili to przez Y i to właśnie ta miejscówka.

Molesta Ewenement

Wielu osobom nieobeznanym z rapem pierwszy człon nazwy może się nie najlepiej kojarzyć. Jak się okazuje dość słusznie o czym dokładniej opowiadał Pelson.

  • Nazwa rzeczywiście związana jest z molestowaniem, ale chodzi o molestowanie słowami, prowokowanie do pewnych działań, zachowań. „Molesta” to nazwa dosyć mocna, jednak jak najbardziej adekwatna. Przecież musimy wykrzyczeć swoje emocje!

Tede + Oceń Wersy, zobacz to!

Peja, Kubańczyk, Kafar Dixon37, Intruz i inni otrzymali od nas wersy TEDE. Z różnych lat: od klasyków po nowości. Wejdź na nasz kanał i sprawdź, kto ocenił je najniżej a kto najwyżej.

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Ależ to będzie święto! Lech Polish Hip-Hop Festival Płock odsłania graczy

Po raz ósmy na plaży w Płocku odbędzie się prawdziwe święto hip-hopu. Organizatorzy zadbali...

Kukon wpada w spam i nie może się odnaleźć

W ostatni piątek niespodziewaną premierę miał "Kukonozaur Mixtape Mood", który wyprzedał się w błyskawicznym...

Ruskiefajki u Filipka – znamy datę startu preorderu

Fani Filipka od dawna znają plany artysty o wydaniu kontynuacji "Gry na emocjach". Pierwsza...

Abradab i Meek, Oh Why? w hołdzie dla Zbigniewa Herberta

W twórczości polskich raperów często możemy słyszeć nawiązania do kultury i artystów, którzy mieli...

Joda o marnych raperzynach: „Niedługo striptiz na OnlyFans”

Joda mocno rozpoczął swój nowy etap w muzycznej drodze. Raper pochodzący z Malborka pod...

Friz EKIPA marzy o feacie z Matą: „Jest mocnym graczem”

Friz, lider EKIPY, jest aktualnie w trakcie pracy nad solową płytą. Powstaje ona pod...

Jan-rapowanie i Mrozu – to właśnie się stało! Połączyli bluesa i starego rock-and-rolla z rapem

Mrozu oraz popularny raper Jan-Rapowanie rozpoczęli współpracę, której wynikiem będzie wspólny utwór i teledysk,...

Quebonafide: „Niebawem zaczynam studenckie życie” – raper zamieszka w Akademiku i mówi o Erasmusie

Quebonafide, a raczej Kuba Grabowski, zaczyna wszystko od nowa. Mimo, że ciechanowski raper ma...

Janusz Walczuk do dziennikarza: „Robienie zdjęć z ukrycia i publikacja to mega żenada”

Janusz Walczuk to obecnie jedna z najbardziej popularnych postaci młodego pokolenia. Mimo tego, że...