Jaki ojciec taki syn? – TOP 10 numerów na Dzień Ojca

KęKę, White 2115, Opał i wielu innych - posłuchaj dziś tych kawałków

Rodzice kształtują swoje pociechy i mają na nie większy wpływ niż może się wydawać. Świadomi są tego raperzy, którzy w swoich utworach poruszają ten wątek. Ze względu na dzisiejsze święto, zebraliśmy numery, w których artyści opowiadają o charakterze relacji ze swymi ojcami – jedni oddają im cześć, a drudzy wyrażają żal za błędy rodziców. Ale wy zanim zabierzecie się do lektury, pamiętajcie, by najpierw złożyć życzenia swojemu tacie!

SPRAWDŹ TO: „Jedna wiara, jeden skład” – skąd wzięły się nazwy 8 polskich grup rapowych?

Poniżej lista kawałków:

KęKę – Drogi Tato

KęKę poświęcił cały numer swojemu ojcu. To nostalgiczna wyprawa w czasy dzieciństwa, którą zestawia z dzisiejszymi czasami, gdy stara się stanowić jak najlepszy wzór dla swoich synów. Rozlicza się ze swym tatą, którego darzy miłością, chociaż on nie potrafił jej okazywać. W ostatniej zwrotce z kolei przebacza swemu ojcu za wszystko.

PlanBe – Oldschool

PlanBe z kolei stawia swojego ojca na piedestale jako męski wzorzec, który aktywnie uczestniczył w jego wychowaniu i miał spory udział w tym, na jakiego wyrósł człowieka. W pierwszej zwrotce rapuje o wpływie ojca na siebie i brata:”Ojciec to bohater, mówię to na zwrotach – razem z bratem teraz mamy mu za co dziękować”.

Opał – Balkonmind

Raper podjął w swoim utworze temat tego, jak ojciec zniósł jego śmierć kliniczną – Opał przeżył ją w wyniku guza mózgu. W utworze zobrazował wzruszenie i wdzięczność wobec ojca poniższymi wersami:

„Dzisiaj już wiem, że śmierć to tylko przejście, jednak ktoś zadecydował, że wracam i nie przeszedłem;
Nie wierzysz pewnie, to powiem ci więcej, jak tata się wspinał po szpitalnej rynnie, by przez okno żegnać się z dzieckiem;
Przez okno, bo wpuścili tylko rodzicielkę, ku*wa, po rynnie na salę, a sala znajduje się na drugim piętrze”
.

White 2115 – Jaki ojciec taki syn

Reprezentant SBM Labelu przyznaje w zwrotce utworu poświęconego ojcu, że chciał poświęcić mu numer, mimo że niełatwo mu znaleźć słowa opisujące jego relacje. Posługuje się więc w utworze uproszczeniami, czego świadectwem jest refren zbudowany ze słów: „dookoła tylko syf – nie pisze raper, pisze syn; choć wciąż na ciebie jestem zły, to chciałbym żebyś obok był„.

Leh – Parę zakurzonych klisz z 90′

Świętej pamięci Leh również potrafił ujmować szczerością swoich słuchaczy. I chociaż po śmierci ojciec przejął jego fanpage na Facebooku, to nie zawsze dane było im utrzymywać regularny kontakt.

„Sąsiad psychol z naprzeciwka porysował drzwi nam w nocy, zabujany w mojej matce wyrył na nich list miłosny- ojciec powiedział wyjdę na chwilę coś załatwię, odtąd nie mijałem tego sąsiada na klatce” – nawinął raper, by kolejną zwrotkę rozpocząć informacją o przeprowadzce do innego miasta.

PRO8L3M – W domach z betonu

Chociaż wiele osób słuchając numeru, na którym Oskar jak dotąd najbardziej się otworzył na temat swojego życia, zwraca uwagę na przykry los matki, warto przyjrzeć się również figurze ojca. „W domach z betonu” widać, że małemu Oskarowi imponował ojciec, bo „jak tato zawsze robi to samo„. Opowiada z perspektywy dzieciaka o pysznych hot-dogach przygotowywanych przez tatę i przekazuje między wierszami, że nauczył go być silnym w słowach „bierze mnie na ręce i mówi: to nie czas i miejsce na płacz„.

Szpaku – Dom

Tak naprawdę szef GUGU często porusza temat swojego ojca w numerach i ciężko wyróżnić jeden. W numerze z DDZPPM padł wers „Tu o tacie nie śpiewałem, żeby kwit wpadł mi; po prostu nie radziłem z żalem sobie, idź zadrwij„. Tata Szpaka popełnił samobójstwo, a pogodzenie się z tym nie przyszło artyście łatwo. W numerze „Ból” z Białasem rapował z kolei: „Tata papa moje serce ciągle krwawi, ciężko się cieszyć jak Cię nie ma obok, czaisz?”, a w „Cyklofrenii” „Byliśmy jak Rick i Morty, znałem cię lepiej pomimo historii”.

Quebonafide – JESIEŃ

Nie wszyscy raperzy wspominają dobrze swoich rodziców – niestety najwyraźniej do tego grona należy Quebonafide. W pierwszym teledysku zapowiadającym „Romantic Psycho” opowiedział jak go postrzega: „Mój ojciec tylko ojca grał jak Brando, myślałem, że dawno za mną to szambo, ale chyba nie – szczęśliwe rodziny ryją mi łeb”. W „Zorzy” zauważał problem przemocy domowej „chciałem już tylko stąd zniknąć jak Falkor, gdy ojciec chciał wyrzucać mamę przez balkon„, by ponownie podjąć temat w „Znakach zapytania”: „czemu gdy ojciec bił kobietę to go nie zabiłem?” Ujmująca szczerość w numerach, na jaką stać niewielu artystów.

Tede – Allinka

Tede z kolei postanowił uhonorować swojego ojca w utworze, mówiąc, że wpoił mu szacunek do inny i nauczył bycia mężczyzny, mimo że nie dał mu materialnych korzyści w postaci auta, firmy czy udziałów. Nawija też o dumie jaką przyniósł ojcu, mimo że skrajnie się od siebie różnią w słowach: „tata jest ze mnie dumny choć jestem tak bardzo nie jak on: dragi, alkohol, melanże, ku*wy, sorry, wybacz mi, tato”.

Pezet feat. Kayah – Nisko jest niebo

Najmocniejszy wers padający w numerze uzupełniającym podstawową wersję „Muzyki współczesnej” dotyczy śmierci ojca. Pezet nawinął: „więc niech ta miłość umrze jak na raka – jak w tym roku mój tata, jestem ciekaw kiedy zrozumiesz ile waży ta strata„. Raper w oszczędnych słowach przekazał, jak mocno musiało w niego uderzyć odejście rodzica.

Ozzy Baby w Rapnews Studio

Dziś, w czwartek, gościmy w Rapnews Studio Ozzy Baby, młodego gracza, który ma na koncie 3 wydane projekty. Jest o nim coraz bardziej głośno, więc w przyszłości może stać się czołową postacią polskiej sceny. Chcecie go poznać? Oglądajcie na żywo!

fot. @ciociaewaa i @all_access_studio

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

FONOS „Tangram” – wjechał trzeci klip z „11:11”

Blisko dwa i pół roku po premierze albumu „Mantra", zespół Fonos w składzie: Felipe,...

Hellfield motywuje innych, pokazuje prawdziwą penerską siłę! „Zostań se kozakiem sam” [VIDEO]

Okazuje się, że Hellfield jest znany nie tylko ze swoich muzycznych hitów, ale także...

Paluch i Słoń wrzucili „Samogon” – konkretny klip z koncertowych wojaży

Paluch i Słoń od marca przemierzają Polskę podczas wspólnej trasy koncertowej promującej album „Pośród...

Malik Montana – pękła magiczna liczba odsłuchów „Adwokata Diabła”

Malik Montana bije kolejne rekordy! Jego album "Adwokat Diabła" osiągnął niesamowity sukces, zdobywając serca...

Hans w Rapnews Studio i 20-lecie 52 Dębiec. Zobacz, co się dzieje!

Wczoraj gościliśmy w Rapnews Studio Hansa, jednego z członków składu 52 Dębiec. Porozmawialiśmy na...

Alberto pokazał swoją gotowość do walki z Kubańczykiem

Alberto przygotowuje się do swojego nadchodzącego starcia z Kubańczykiem na gali HIGH League 7....

Wini na Gali Ekstraklasy 2023, wśród piłkarskiej elity [VIDEO]

Wini to postać znana ze swojego charakterystycznego stylu. Wczoraj zaskoczył swoją obecnością na jednym...

Josef Bratan i Koro porozmawiają w 4 oczy. Raperzy chętni na walkę na HIGH League

Spore napięcie pojawiło się na pierwszej konferencji prasowej HIGH League 7. Koro i Josef...

Bedoes 2115 X Pepsi – co te puszki takie pomazane? [VIDEO]

Wielki news, czyli Bedoes właśnie rozpoczął współpracę z jedną z najbardziej znanych marek napojów...