Jaki ojciec taki syn? – TOP 10 numerów na Dzień Ojca

KęKę, White 2115, Opał i wielu innych - posłuchaj dziś tych kawałków

Rodzice kształtują swoje pociechy i mają na nie większy wpływ niż może się wydawać. Świadomi są tego raperzy, którzy w swoich utworach poruszają ten wątek. Ze względu na dzisiejsze święto, zebraliśmy numery, w których artyści opowiadają o charakterze relacji ze swymi ojcami – jedni oddają im cześć, a drudzy wyrażają żal za błędy rodziców. Ale wy zanim zabierzecie się do lektury, pamiętajcie, by najpierw złożyć życzenia swojemu tacie!

SPRAWDŹ TO: „Jedna wiara, jeden skład” – skąd wzięły się nazwy 8 polskich grup rapowych?

Poniżej lista kawałków:

KęKę – Drogi Tato

KęKę poświęcił cały numer swojemu ojcu. To nostalgiczna wyprawa w czasy dzieciństwa, którą zestawia z dzisiejszymi czasami, gdy stara się stanowić jak najlepszy wzór dla swoich synów. Rozlicza się ze swym tatą, którego darzy miłością, chociaż on nie potrafił jej okazywać. W ostatniej zwrotce z kolei przebacza swemu ojcu za wszystko.

PlanBe – Oldschool

PlanBe z kolei stawia swojego ojca na piedestale jako męski wzorzec, który aktywnie uczestniczył w jego wychowaniu i miał spory udział w tym, na jakiego wyrósł człowieka. W pierwszej zwrotce rapuje o wpływie ojca na siebie i brata:”Ojciec to bohater, mówię to na zwrotach – razem z bratem teraz mamy mu za co dziękować”.

Opał – Balkonmind

Raper podjął w swoim utworze temat tego, jak ojciec zniósł jego śmierć kliniczną – Opał przeżył ją w wyniku guza mózgu. W utworze zobrazował wzruszenie i wdzięczność wobec ojca poniższymi wersami:

„Dzisiaj już wiem, że śmierć to tylko przejście, jednak ktoś zadecydował, że wracam i nie przeszedłem;
Nie wierzysz pewnie, to powiem ci więcej, jak tata się wspinał po szpitalnej rynnie, by przez okno żegnać się z dzieckiem;
Przez okno, bo wpuścili tylko rodzicielkę, ku*wa, po rynnie na salę, a sala znajduje się na drugim piętrze”
.

White 2115 – Jaki ojciec taki syn

Reprezentant SBM Labelu przyznaje w zwrotce utworu poświęconego ojcu, że chciał poświęcić mu numer, mimo że niełatwo mu znaleźć słowa opisujące jego relacje. Posługuje się więc w utworze uproszczeniami, czego świadectwem jest refren zbudowany ze słów: „dookoła tylko syf – nie pisze raper, pisze syn; choć wciąż na ciebie jestem zły, to chciałbym żebyś obok był„.

Leh – Parę zakurzonych klisz z 90′

Świętej pamięci Leh również potrafił ujmować szczerością swoich słuchaczy. I chociaż po śmierci ojciec przejął jego fanpage na Facebooku, to nie zawsze dane było im utrzymywać regularny kontakt.

„Sąsiad psychol z naprzeciwka porysował drzwi nam w nocy, zabujany w mojej matce wyrył na nich list miłosny- ojciec powiedział wyjdę na chwilę coś załatwię, odtąd nie mijałem tego sąsiada na klatce” – nawinął raper, by kolejną zwrotkę rozpocząć informacją o przeprowadzce do innego miasta.

PRO8L3M – W domach z betonu

Chociaż wiele osób słuchając numeru, na którym Oskar jak dotąd najbardziej się otworzył na temat swojego życia, zwraca uwagę na przykry los matki, warto przyjrzeć się również figurze ojca. „W domach z betonu” widać, że małemu Oskarowi imponował ojciec, bo „jak tato zawsze robi to samo„. Opowiada z perspektywy dzieciaka o pysznych hot-dogach przygotowywanych przez tatę i przekazuje między wierszami, że nauczył go być silnym w słowach „bierze mnie na ręce i mówi: to nie czas i miejsce na płacz„.

Szpaku – Dom

Tak naprawdę szef GUGU często porusza temat swojego ojca w numerach i ciężko wyróżnić jeden. W numerze z DDZPPM padł wers „Tu o tacie nie śpiewałem, żeby kwit wpadł mi; po prostu nie radziłem z żalem sobie, idź zadrwij„. Tata Szpaka popełnił samobójstwo, a pogodzenie się z tym nie przyszło artyście łatwo. W numerze „Ból” z Białasem rapował z kolei: „Tata papa moje serce ciągle krwawi, ciężko się cieszyć jak Cię nie ma obok, czaisz?”, a w „Cyklofrenii” „Byliśmy jak Rick i Morty, znałem cię lepiej pomimo historii”.

Quebonafide – JESIEŃ

Nie wszyscy raperzy wspominają dobrze swoich rodziców – niestety najwyraźniej do tego grona należy Quebonafide. W pierwszym teledysku zapowiadającym „Romantic Psycho” opowiedział jak go postrzega: „Mój ojciec tylko ojca grał jak Brando, myślałem, że dawno za mną to szambo, ale chyba nie – szczęśliwe rodziny ryją mi łeb”. W „Zorzy” zauważał problem przemocy domowej „chciałem już tylko stąd zniknąć jak Falkor, gdy ojciec chciał wyrzucać mamę przez balkon„, by ponownie podjąć temat w „Znakach zapytania”: „czemu gdy ojciec bił kobietę to go nie zabiłem?” Ujmująca szczerość w numerach, na jaką stać niewielu artystów.

Tede – Allinka

Tede z kolei postanowił uhonorować swojego ojca w utworze, mówiąc, że wpoił mu szacunek do inny i nauczył bycia mężczyzny, mimo że nie dał mu materialnych korzyści w postaci auta, firmy czy udziałów. Nawija też o dumie jaką przyniósł ojcu, mimo że skrajnie się od siebie różnią w słowach: „tata jest ze mnie dumny choć jestem tak bardzo nie jak on: dragi, alkohol, melanże, ku*wy, sorry, wybacz mi, tato”.

Pezet feat. Kayah – Nisko jest niebo

Najmocniejszy wers padający w numerze uzupełniającym podstawową wersję „Muzyki współczesnej” dotyczy śmierci ojca. Pezet nawinął: „więc niech ta miłość umrze jak na raka – jak w tym roku mój tata, jestem ciekaw kiedy zrozumiesz ile waży ta strata„. Raper w oszczędnych słowach przekazał, jak mocno musiało w niego uderzyć odejście rodzica.

Ozzy Baby w Rapnews Studio

Dziś, w czwartek, gościmy w Rapnews Studio Ozzy Baby, młodego gracza, który ma na koncie 3 wydane projekty. Jest o nim coraz bardziej głośno, więc w przyszłości może stać się czołową postacią polskiej sceny. Chcecie go poznać? Oglądajcie na żywo!

fot. @ciociaewaa i @all_access_studio

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Young Leosia ze specjalnym gadżetem dla fanów – ważny komunikat raperki

"Rok Tygrysa Tour 2022" zaczyna nam się wraz z początkiem lipca. Young Leosia tę...

Trudne dzieciństwo Kizo: „Był u mnie w domu alkoholizm, i to długo”

Kizo to aktualnie jeden z najbardziej popularnych raperów na polskiej rap scenie. Pod tym...

Kuba Grabowski zagra na Dniach Ogórka po tym, jak nie chcieli go na Dniach Jakubowych

Mega Hip-Hop Tour to trasa koncertowa początkującego rapera, jakim niewątpliwie jest Kuba Grabowski. Doświadczenie...

Jongmen nadaje z Dubaju: „Do końca roku zobaczycie kilka mocnych singli!”

Sesjom pytań i odpowiedzi na Instagramie nie ma dziś końca. Można powiedzieć, że to...

Ślepiec coś Wam pokaże – część pierwsza

Zapraszam Was na mój autorski cykl, w którym będę prezentował płyty, które mogły zaginąć...

Żabson haruje w 40-stopniowym upale… i to bez wody!

fot. Piotr Pytel (@osiemdziewiec) Dziś na profilu instagramowym Żaby pojawiło się wideo, które zapewne jest...

Hip Hop Kopalnia już w ten piątek! Kogo zobaczymy na scenie?

Zapraszamy na pierwszą edycję festiwalu kultury hip-hop, która odbędzie się w industrialnej przestrzeni Starej...

Qry nie nagra z Multim? „Obraził się na mnie jak mu odmówiłem”

Kolejne instastory, kolejne Q&A. Tym razem na internetowy celownik słuchacze wzięli Qrego, czyli reprezentanta...

Trudne pytania do Jody na instagramowym „Q&A”. Czego się dowiedzieliśmy?

Jak pisaliśmy wcześniej - Joda postanowił opuścić szeregi ekipy Palucha, czyli Biura Ochrony Rapu,...