Prezentujemy na rap-news.eu czwarty już odcinek naszego najnowszego cyklu „Hip-Hop Podziemie”. Tym razem postanowiliśmy zaprosić warszawskiego rapera – Jacola, reprezentanta Pewnej Pozycji oraz Podziemnego Stylu. 

Dwa lata temu na światło dzienne wyszła Twoja debiutancka solowa płyty – „Syzyf”, a dziś przekazujesz nam kolejną, tym razem zatytułowaną „Poza Schemat”. Użyłem na początku sformułowania „światło dzienne”, choć wszystko pozostaje w podziemiu, w domowym klimacie. Słuchając utworów Pewnej Pozycji wnioskuję, iż jesteś typem osoby, która w spokoju, w zaciszu swoich czterech ścian szlifuje każdy element swojego projektu. Czy faktycznie tak jest? Musisz mieć tę chwilę dla siebie, aby powstało „coś”, co ma ręce i nogi?
Jacol:
Tak właśnie jest. W każdy kawałek i zwrotkę staram się wkładać maksimum serca i własnych doświadczeń życiowych, by człowiek, który tego słucha, uczył się na moich błędach i czerpał z tym numerów jak najwięcej satysfakcji. Przemyślenia i teksty, które tworzę, są pisane w domowym zaciszu przy maksimum skupienia i kontemplacji, by, tak jak pisałem wcześniej, z każdej zwrotki wycisnąć jak najwięcej.

Zawsze się mówi, że pierwsza solowa płyta jest przetarciem szlaków, czymś, co może mieć pewne niedociągnięcia, ale druga, to pokazanie swojego doświadczenia i w pewnym sensie artystycznej dorosłości. Czy czujesz się pewnie tworząc rap-muzykę i tę pewność pokazałeś tworząc płytę „Poza Schemat”?
Jacol:
Czuję się pewnie, bo jestem z Pewnej Pozycji. Co do pytania. To, czy pokazałem tą pewność, ocenią słuchacze. Każda płyta ma swoją historię, ta jest doroślejsza, ale też jest swego rodzaju pomostem do następnego krążka.

Słuchacz czekając na płytę danego artysty, zastanawia się, kto wesprze go gościnnie. Gościnnych zwrotek jest sporo. Z 14 utworów + jedno „Outro”, mamy cztery pełne solowe, a resztę wspomaga przynajmniej jeden gość. Jakby zajrzeć głębiej, to właściwie wszystko zostaje w rodzinie i nie ma takiej osoby, której nie znałbyś osobiście…
Jacol:
To prawda. Na wcześniejszej płycie solowej było więcej numerów, gdzie sam nagrywam, a teraz dla odmiany trochę to przemieszałem, co nie oznacza, że uważam, iż płyta straciła na jakości, ale jest na pewno inna od poprzedniej. Nie ma przypadkowych gości na tym krążku. Każdą osobę znam… Ogólnie mam taką zasadę, że nie nagrywam z ludźmi, których nie poznałem, gdyż, powiem szczerze, grozi to dziwnymi historiami, a moim zadaniem jest skupić się tylko na muzyce.

Materiał promują trzy teledyski, zrealizowane do utworów: „Nie szufladkuj” (gościnnie Kowal oraz Ero), „Warto próbować” oraz „Głos z Polski”, który wspierają reprezentanci Podziemnego Stylu. Czy masz w planach zacząć ujęcia do jeszcze jakiegoś kawałka, czy jeśli chodzi o tę kwestię, to promocja została zakończona?
Jacol:
Już nakręciliśmy z Kawą czwarty teledysk do kawałka – „Ścieżki samotnika”, który na dniach ukaże się na Youtube i myślę, że tym akcentem zamykam tę płytę, jeśli chodzi o klipy. Choć nigdy nie mów nigdy…

Przeglądam właśnie dyskografię Pewnej Pozycji i widzę, że: „Zwierciadło Duszy” (2010), „Motto Ponadczasowe” (2012), „Syzyf” (2014), „Poza Schemat” (2016). Statystycznie co dwa lata mamy jakąś płytę wychodzącą spod szyldu „PP”. Czy na kolejną trzeba będzie czekać kolejne dwa lata?
Jacol:
Szacunek za czujność, bo właśnie ostatnio też to zaabsorbowałem. Tak właśnie jest, co dwa lata wychodzi premiera, choć mam cichą nadzieję, że PP3 wyjdzie wcześniej niż w 2018 roku i oby tak było. Już pierwsze kroki, co do tego projektu, zostały podjęte parę miesięcy temu, także zobaczymy – czas pokaże.

Dodatkowe pytanie: Jaki jest Twój ulubiony utwór z płyty „Poza Schemat”, do którego masz największy sentyment, lub za którym ciągnie się jakaś ciekawa anegdota?
Jacol:
Największy sentyment mam jednak do pierwszego teledysku – „Nie szufladkuj”. Myślę, że fajnie wpasowaliśmy się w temat, którzy widzą takie sytuacje na co dzień. Każdy kiedyś w swoim życiu został „zaszufladkowany” przez jakąś chorą głowę i krążące stereotypy. A co do ciekawostki, to może powiem, że teledysk w ogóle miał inaczej wyglądać, w sensie, mieliśmy bogaty scenariusz scenek, gdzie ludzie są szufladkowani, ale nie wypaliło. Choć na pewno nie jestem niezadowolony, bo kawałek zrobił swoje. Na koniec pozdrowienia dla dojrzałych słuchaczy – nie dajcie się ogłupić i wspierajcie podziemie! Zdrówka.

Twórczość Pewnej Pozycji możecie znaleźć na kanale YouTube: WEJDŹ!
Album „Poza Schemat” można zamówić, m.in.: TUTAJ!

Tracklista:

 1. Nie szufladkuj – Kowal, Jacol, Ero JWP
 2. Niewarte zachodu – Jacol
 3. Głos z Polski – Radar, Whsp, Jacol, Elfue, Elvis, Korzeń, Kowal
 4. Kula u nogi – Jacol, Miras, Hds, SzymonTUR
 5. Zgodnie z planem – Mayon, Jacol, Profus
 6. Nie zwalniaj tempa – Jacol, Emace
 7. Ścieżka samotnika – Jacol
 8. Nie ma sensu – Gilak, Jacol
 9. Hipokryzja – Papis, Sowo, Jacol
 10. Kompleks Warszawy – Jacol, Dyniek, Gilak, Kowal, Mayon
 11. Dorosłe życie – Jacol
 12. Trudno się dziwić – Jacol, Arturo, Sobiepan
 13. Bez pardonu – Jacol, Tps, Jacol, Elfue, Whsp
 14. Warto próbować – Jacol
 15. OutroMix/Mastering: Ślepy PSR KOMITYWA
  Projekt okładki: Studio Treści
  Nagrania: Redrum
  Produkcja bitów:
  – 7th: 3, 5, 7, 8, 11
  – Mayon: 1, 4, 6, 12
  – Ślepy: 2, 10, 15
  – Dziku: 9
  – Skrent: 14
  – SzymonTUR: 13

Całość przygotował: Patryk FENT
Autorką głównego zdjęcia jest: Marysia

Odwiedź – kliknij:
jacolpppsbanner psbanner fentLINK 

Wsparcie – kliknij:

KotUkostka KostkaShop gonicfrajerabanner
rapzajawkabanner tbackstagerbanner RaP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ