fot. @ciociaewaaa_foto

W czwartek, 17 września, w Warszawskim klubie Pogłos odbył się wyjątkowy koncert charytatywny „Dawaj sianko”. Czołowi reprezentanci polskiej rapgry zagrali koncert dla Stowarzyszenia Otwarte Klatki, które od kilku lat prowadzi nieustanną walkę z przemysłem futrzarskim. Na scenie pojawili się: donGURALesko, Kali oraz WCK w składzie Dj Lazy One, Ryfa Ri, Kaietanovich, MADA, Emil G. Kilka godzin po koncercie Sejm przegłosował ustawę mówiąca m.in. o zakazie hodowli zwierząt na futra. 

Koncert rozpoczął się o godzinie 18:00 i poprowadziła go Ola „Buca” Buczyńska z rapnews.pl. Równo z otwarciem drzwi, rozpoczął się również Graffiti Jam nawiązujący do tematyki wydarzenia. Wzięli w nim udział artyści: Tempz, Esze Art oraz Pest. Oprócz czołowych graczy – donGURALesko, Kaliego i WCK, swoje kawałki zaprezentowała świeża zawodniczka warszawskiej sceny. Maggy Moroz. Na scenie wspierali ją Chillka, Dj Żmuu oraz Dj LEM. Całość nagłośniona została przez Jah Love Soundsystem. Podczas wydarzenia panowała wspaniała atmosfera i w powietrzu można było wyczuć ekscytację spowodowaną oczekiwaniem na decyzję posłów.

Występujący artyści nie tylko zagrali swoje sety, ale również zabrali głos w sprawie zwierząt futerkowych.

Pula biletów na wydarzenie została mocno ograniczona ze względu na obostrzenia związane z epidemią Covid-19. Wszystkie dostępne wejściówki wyprzedały się kilkanaście dni przed koncertem. Cały zysk został przekazany na dalsze działania Stowarzyszenia Otwarte Klatki. 

  • „Myślę, że to wydarzenie najdobitniej pokazało, że w temacie zakazu hodowli zwierząt na futra próżno szukać podziałów na „lewą i prawą” stronę. Kilkunastu artystów, których łączy miłość do hip-hopu, dało piękny pokaz dobrego rapu, graffiti, czystej empatii i otwartej głowy. Bardzo doceniamy, że raperzy stanęli po stronie zwierząt w organiczny dla siebie sposób, zwłaszcza w czasach, kiedy tak wielu z nas woli wstrzymać się od głosu” – mówi Weronika Pochylska ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. 

We wtorek 8 września Stowarzyszenie Otwarte Klatki, we współpracy z portalem Onet, opublikowało reportaż ze śledztwa na największej w Polsce fermie norek. Na filmie udokumentowane zostały liczne patologie oraz fatalne warunki w jakich trzymane są zwierzęta futerkowe. Kilka godzin po premierze głos w sprawie zabrał Jarosław Kaczyński, ogłaszając prace nad wprowadzeniem zakazu hodowli zwierząt na futra. Od tego czasu trwa nieustanna dyskusja na ten temat, a w dzień rapowego koncertu odbyło się głosowanie w sprawie przygotowanej ustawy. Posłowie zagłosowali za wprowadzeniem zakazu hodowli zwierząt na futro. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ