fot. źródło: Internet

W tym roku w jednym z wywiadów Vienio ujawnił, że powstaje film dokumentalny o legendarnym warszawskim składzie – Molesta. Jego producentem jest Fundacja Promocji Kultury W To Mi Graj, natomiast w całe przedsięwzięcie zaangażowana jest stacja telewizyjna HBO.

  • Już wam mogę powiedzieć, że będzie to wielki dokument. Prawdopodobnie będziecie się mogli dowiedzieć z każdej perspektywy, jak to było. Co mówił Włodek na ten temat, co mówił Pelson, co mówił Wilku, co mówili nasi przyjaciele z każdej ze stron. Czekajcie na to, to się dowiecie. – przekazał Vienio w rozmowie z NovyTV.
  • Jest to film dokumentalny, nie będzie tam żadnych aktorów. Odbyłem już parę dni zdjęciowych. Oni byli obecni na jednej imprezie, na drugiej. Byli gdzieś u Włodka. Wiem, że u Pelsona. Powstał już do tego trailer. – dodał.

Film „Skandal” – możesz pomóc i Ty

Reżyserem filmu jest Bartosz Paduch, który w minionych latach był zaangażowany na wielu płaszczyznach w takie projekty, jak: „Kamerdyner”, „Smoleńsk”, „Dekalog 89+”, „Egzamin” i „Totart, czyli odzyskiwanie rozumu”. Aktualnie swoją uwagę skupia nad „Skandalem”. Praca wciąż wre, a pomóc w postaniu filmu może każdy z nas. W jaki sposób?

  • Prośba od reżysera filmu o Moleście. Jeżeli macie materiały video z koncertów, backstagów oraz stritu, jamów czy deskorolki. Prośba o kontakt pod adresem: filmskandal@gmail.com. – przekazał Vienio w mediach społecznościowych.
  • PROŚBA od autorów filmu o „Skandalu” Molesty. Jeśli macie jakiekolwiek zdjęcia z tamtego okresu, z koncertów czy innych wydarzeń związanych z tym albumem, autorzy filmu proszą o ich udostępnienie. Info: filmskandal@gmail.com. – napisał z kolei, Volt.

https://www.instagram.com/p/B55veUHBIMN/

https://www.instagram.com/p/B56OLOuHYqo/

Opis filmu pochodzący ze strony www.mff.mazovia.pl:

Scenariusz filmu “Skandal” opowiada historię warszawskiego zespołu “Mistic Molesta”, pionierów polskiego hip-hopu, oraz historię nagrania przez nich i wydania w 1998 roku, albumu pt. “Skandal”, który stał się kamieniem milowym polskiego rapu. Był to pierwszy rapowy album wydany przez dużą polską wytwórnię tzw. „majorsa” Pomaton – EMI, wyprodukowany przez DJ’a 600 Volt, album który na zawsze zmienił oblicze polskiej sceny muzycznej, bo jako pierwszy opisał życie warszawskiej ulicy z punktu widzenia młodych ludzi. „Skandal” jest dziś unikatowym, dokumentalnym wręcz, zapisem tamtych czasów oraz stanu ducha ówczesnego pokolenia młodych Polaków. Film ten będzie punktem wyjścia do opowieści, o tym, jak narodziła się kultura hip-hop w Polsce, jak narodziła się nowa scena muzyczna oraz moda na polski rap, który jest dziś najlepiej sprzedającym się gatunkiem muzycznym w Polsce. “Skandal” to także opowieść o przyjaźni chłopaków z Molesty: Włodiego, Vienia, Wilka, Pelsona i Kaczego. Dzisiaj każdy z nich idzie własną drogą, nie oglądając się na innych. Portretując ich dzisiejsze życie i różne losy, mamy nadzieję zaobserwować zmiany, jakie w nich zaszły, zderzyć obowiązujący, oficjalny wizerunek naszych bohaterów z młodzieńczej przeszłości, z prawdziwą prozą dzisiejszego dnia, wypełnionego obowiązkami, pracą, wychowywaniem dzieci i zarabianiem pieniędzy. Czy legenda uległa korozji? Jak bohaterowie, buntownicy swego pokolenia, przeciw komercji i przymusowi sprzedaży, dają sobie radę dzisiaj na wolnym rynku i w prawdziwym życiu? Film ten, to także panorama Warszawy, burzliwych czasów transformacji ustrojowej, oraz portret pokolenia, którego młodość przypadła na czasy planu Balcerowicza, wolności obyczajowej i ekonomicznej, handlu na ulicznych bazarach „mydłem i powidłem”, wiary w mityczną karierę od pucybuta do milionera w kraju trawionym 30 procentowym bezrobociem, korupcją, narkomanią i przemocą policji. Będzie to opowieść o tym jak tworzyły się zręby polskiego biznesu. Z cieni i blasków lat 90-tych w Polsce wyrósł bowiem polski hip-hop, stamtąd wywodzi się właśnie pierwsza, legendarna płyta chłopaków z „Molesty”. Album “Skandal” jako pierwszy wprost nazwał i opisał zastaną rzeczywistość pokolenia transformacji i dlatego stał się albumem legendarnym.