Ej Ty, skąd twoja ksywa? – Skąd wzięły się pseudonimy 8 raperów?

Jakie historie stoją za pseudonimami artystycznymi na polskiej scenie?

Pewnie nieraz słyszeliście już skąd wzięła się ksywa Quebonafide czy Taco Hemingwaya, nie wspominając o Bedoesie czy Pezecie. Dzisiaj postanowiliśmy przyjrzeć się pseudonimom artystycznym innych raperów na naszej scenie. Wśród nich cały przekrój możliwych genez: za jednymi stoją lektury ze szkoły podstawowej, a za innymi fascynacja superbohaterami czy audycje radiowe. Startujemy!

SPRAWDŹ TO: Friz EKIPA marzy o feacie z Matą: „Jest mocnym graczem”

Przeczytaj tekst przygotowany przez naszego redakcyjnego kolegę Tomka – poniżej:

Słoń

Słoń opowiedział na koloniach niestandardową wersję znienawidzonej przez niego lektury „W pustyni i w puszczy”. Według niego główna bohaterka, Nel zaspokoiła seksualnie słonia. Wtedy jego koledzy postanowili, że będą nazywać go Słoniem.

Miły ATZ

Pierwsza część ksywy pochodzi od imienia – ATZ nazywa się Miłosz. Skąd druga część? W #hot16challenge2 nawijał, że „A to Arogancja, T jak trening, Z to zamknij ryj, panie leming”. Istnieje także mniej braggowe wyjaśnienie: pierwsza ekipa, z którą zaczął robić muzykę nosiła nazwę Autrez Crew.

Meek oh Why?

Co prawda genezy pseudonimu artystycznego tego wykonawcy nietrudno się domyślić. Meek oh Why? to inny zapis imienia Mikołaj, ale doceniamy pomysłowość tego zabiegu.

Żabson

Szef Internaziomali zdradził skąd wziął się jego pseudonim podczas wywiadu dla Newonce. Geneza związana jest z postacią ropuchy Toada z kreskówki X Men – Ewolucja.

  • W podstawówce byłem fanem bohaterów z supermocami. Gdy razem z ziomkami z klasy bawiliśmy się w X-Menów, ja udawałem, że skaczę jak Żaba i to przykleiło się do mnie. Moja koleżanka, którą poznałem przez C-Walk zmodyfikowała tę ksywę i zaczęła mówić do mnie Żabson. Tak już zostało – mówił raper.

Ten Typ Mes

Artysta początkowo tworzył pod ksywą Mes, która jak sam rapował w „Głodzie zwycięstwa” pochodzi od nazwiska. Nie jest to tak oczywista, bo raper nazywa się Piotr Szmidt, a pseudonim pochodzi od samolotu Messerschmitt.

„Ten typ” stał się integralną częścią nazwy dopiero, gdy zwrócił uwagę na podobieństwo ksywy do Mezo. By nikt go z nim nie mylił, Mes zdecydował się zainspirować Dazem Dillingerem, tytułującym się jako Dat Ni**a Daz.

O.S.T.R.

W tym przypadku możemy mówić o dwóch opcjach. Raper nazywa się Adam Ostrowski, a ksywkę nadano mu od nazwiska, ale artysta znalazł także pomysłowe rozwinięcie skrótu: Ostatnia Szansa Tego Rapu.

Łona

Artysta pierwsze kroki w rapowaniu stawiał w szczecińskiej audycji radiowej WuDoo autorstwa Joanny Tyszkiewicz z grupy Snuz. Łona występował w niej pod pseudonimem Do You Wanna, której fonetyczny (i przy okazji skrócony) zapis pozostał z nim do dzisiaj.

Eripe

Raper rozwijał swoją ksywę dwukrotnie w kawałkach. W numerze „To chore” rozwinął ją jako fonetyczny zapis R.I.P. „Rest In Peace”: „śmierć przyszła nocą, zaatakowała szybko, a potem popodpisywała nagrobki moją ksywką”. Ci, którzy fascynowali się jego utworami nie zdziwią się pewnie, że inne znaczenie skrótu to „Rap i pancze” – trudno o lepsze zdefiniowanie Eripe.

Kto w finale Nowej Legendy 3?

W najbliższą środę w Rapnews Studio odbędzie się DRAFT programu Nowa Legenda 3. Posłuchamy Waszych kawałków, jednak w poszerzonym składzie. Obok Kudla i Siwego zasiądą goście, których na pewno znacie z polskiej sceny. Oglądajcie nas od 19:30!

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Kali „K4lion” – tytułowy klip rapera

Kali wypuścił klip do tytułowego kawałka. Skoro jest on jego flagową częścią, to musi...

Alberto na wyprawie z Janem Błachowiczem czy Izu Ugonohem

Alberto ciężko przygotowuje się do kolejnego starcia na HIGH League. Podczas 5. edycji skrzyżuje...

SZAH rapuje na żywo w Rapnews Studio. Finał Nowa Legenda 3

Jesteśmy już po trzecim finale projektu Nowa Legenda, skierowanego do zawodników z podziemia. Jednym...

ADM „Nie odbieram” – klip reprezentanta Internaziomale

ADM po wydaniu albumu "Powstaje" zrobił sobie krótką przerwę, by… wjechać z kolejnymi rzeczami....

„Popek pięściarsko jest dużo słabszy” – raper przegra z Don Kasjo?

Popek do tej pory wszystkie oficjalne pojedynki toczył w formule MMA. Podczas najbliższej gali...

O.S.T.R. „042 Requiem” vs Kizo, Oliwka Brazil, Young Leosia – zamów CD

O.S.T.R. jest w trakcie trasy koncertowej "120 minut z życia Tour". Raper odwiedzi kilka...

Wyjątkowa zawieszka w preorderze płyty Zbuku „Young Blood, Old Rules” 

Na 22 listopada zaplanowano premierę albumu "Young Blood, Old Rules". Zbuku przygotował dla fanów...

Alberto: „Wybaczy mi Bóg a nie sąd” [VIDEO]

Alberto zapowiedział, że wkrótce wjedzie z kolejną premierą. Później dodał, że będzie to teledysk...

DIADOL rapuje na żywo w Rapnews Studio. Finał Nowa Legenda 3

Jesteśmy już po trzecim finale projektu Nowa Legenda, skierowanego do zawodników z podziemia. Jednym...