Czasem warto iść na… – Skróty w tytułach 10 rapowych numerów

Rozgryziemy dzisiaj kilka tajemniczych tytułów

Raperzy mając wiele spraw na głowie, zmuszeni są żyć w pośpiechu. W związku z tym nie mogą znaleźć czasu na wszystko, znajdują za to sposoby jak sobie z tym radzić. Czy utwory zatytułowane skrótami pozwoliły im zaoszczędzić czas? Tego nie wiemy, ale dziś postaramy się odszyfrować znaczenie dziesięciu z nich.

Kliknij i promuj swój rap w naszych mediach

Skróty w tytułach 10 rapowych numerów

Dwa Sławy – SMGŁSK

Czego zabrakło w tym skrócie? Ano samogłosek. Na teledysku do numeru Dwóch Sławów możemy dostrzec pojawiające się samogłoski: AEIOUY. Każda kolejna zwrotka została w pomysłowy sposób poświęcona jest jednej z nich. W jednej z nich połączyli nawet „I-O”, symulując odgłos wydawany przez osła.

Jan-rapowanie – LAXJFK

Teledysk reprezentantów SBM Labelu, Jana-rapowanie i Kinniego Zimmera, zrealizowany został w Stanach Zjednoczonych. Panowie zafundowali sobie podróż między dwoma odległymi wybrzeżami: Nowym Jorkiem i Los Angeles. To właśnie do portów lotniczych znajdujących się w wymienionych miastach nawiązuje tytuł. LAX to port lotniczy Los Angeles, natomiast JFK to międzynarodowe lotnisko Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku.

Dwa Sławy – FOMO

Dwa Sławy, toteż żyją w podwójnym biegu i drugi raz notujemy ich obecność w zestawieniu. FOMO to numer z tegorocznej płyty „Z archiwum X2” oraz skrót, pod którym kryje się „fear of missing out”. To strach przed pominięciem dotykający wielu internautów. To strach przed utratą informacji, wydarzeń i doświadczeń mogących pozytywnie wpłynąć na jednostkę, gdy nie będzie online.

Tymek – 87 bpm

Prosta nawijka jest prosta, dobrze to znasz” – zaczyna utwór Tymek. Nawiązuje w ten sposób do klasyków rapu, które tworzone były właśnie w okolicach 87 bpmów. Ale co konkretnie się pod tym kryje? Skrót bpm rozwijany jest jako beats per minute (uderzenia na minutę). Wskazuje on miarę tempa utworu muzycznego, w którym 60 bpm oznacza jedno uderzenie na sekundę.

Guzior – SSJ2

Teledysk stworzony do numeru pochodzącego z legalnego debiutu Guziora „Evil Twin” pełen jest stylizacji przywodzących na myśl Dragon Ball, anime towarzyszące w dzieciństwie wielu obecnie dorosłym ludziom. SSJ2 to skrót od terminu Super Saiyanin 2, w polskim tłumaczeniu znane również jako Hiper Wojownik/Super Wojownik Drugiego Poziomu. To drugie stadium saiyańskiej ultratransformacji, a jako pierwszy zaprezentował ją Gohan, syn Goku.

Bedoes – FPS

Co prawda fps to z angielskiego framers per second (klatki/ilość kadrów na sekundę), ale Bedoes zawarł w tym skrócie inną maksymę. Rozwinięcie zawarł w tekście, rapując „forsa ponad szmaty”. Na początku drugiej zwrotce znajdziecie zresztą popisową ilość skrótów, gdy założyciel wytwórni 2115 rapuje: „AMG, SMS i BDSM, BRTDZ, BDG, 2115, SBM„. Kto rozwinie wszystkie z nich?

Żabson – DMT

Wracamy do 2018 roku, gdy szef Internaziomali puszczał album „To Ziomal” i z coraz większą śmiałością wskazywał, że teledyski stanowią dla niego istotną oprawę dla muzyki. „DMT” poza ciekawym teledyskiem charakteryzuje się też podwójnym znaczeniem tytułu. DMT w refrenie zostało rozwinięte jako „do my thing”, ale to także dimetylotryptamina. To substancja wywołująca euforię, uczucie fascynacji, głębokie halucynacje i zaburzone poczucie czasu.

Favst x Gibbs – dddd

Ostatni singiel z długo wyczekiwanych „Hampli” został opatrzony małą rozrywką ze strony jego producentów. Favst oraz Gibbs zapowiadając tytuł, poprosili słuchaczy, by spróbowali odszyfrować co może się pod nim kryć – a w ręce zwycięzcy w nagrodę trafiła płytę. Wszystko stało się jasne wraz z refrenem, na którym Gibbs śpiewa „daleko droga do domu, wracamy tylko po zmroku…

Zdechły Osa – ADHDLGBTHWDP

Na liście dotyczącej skrótów nie mogło zabraknąć numeru Zdechłego Osy, który w jednym tytule zawarł aż trzy z nich. ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder) to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. LGBT to społeczność mniejszości seksualnych: lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. No a „HWDP” to akronim wulgarnego wyrażenia kierowanego wobec funkcjonariuszy policji. Co łączy wszystkie te zachowania? Zdechły Osa oczywiście.

PRO8L3M – VHS

Kończymy nostalgicznym powrotem do czasów kaset i chociaż wszyscy wiedzą czym są kasety VHS to niekoniecznie muszą być świadomi co się kryje pod skrótem. Jest on bardzo prosty: Video Home System – standard zapisu i odtwarzania kaset wideo. Oskar opowiada w utworze o przygodach erotycznych z partnerkami, które chętnie nagrywał. Upływ czasu zobrazowany został przejściem w postaci nagrań na kasety do tych rejestrowanych telefonem.

Koro „Korro” – tylko u nas na żywo

Koro przygotował dla widzów Rapnews Studio numer „Korro”, pochodzący z jego płyty o nazwie „Pierwszy wolny”. Zobacz na YouTube, jak go nawija!

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

FONOS „Tangram” – wjechał trzeci klip z „11:11”

Blisko dwa i pół roku po premierze albumu „Mantra", zespół Fonos w składzie: Felipe,...

Hellfield motywuje innych, pokazuje prawdziwą penerską siłę! „Zostań se kozakiem sam” [VIDEO]

Okazuje się, że Hellfield jest znany nie tylko ze swoich muzycznych hitów, ale także...

Paluch i Słoń wrzucili „Samogon” – konkretny klip z koncertowych wojaży

Paluch i Słoń od marca przemierzają Polskę podczas wspólnej trasy koncertowej promującej album „Pośród...

Malik Montana – pękła magiczna liczba odsłuchów „Adwokata Diabła”

Malik Montana bije kolejne rekordy! Jego album "Adwokat Diabła" osiągnął niesamowity sukces, zdobywając serca...

Hans w Rapnews Studio i 20-lecie 52 Dębiec. Zobacz, co się dzieje!

Wczoraj gościliśmy w Rapnews Studio Hansa, jednego z członków składu 52 Dębiec. Porozmawialiśmy na...

Alberto pokazał swoją gotowość do walki z Kubańczykiem

Alberto przygotowuje się do swojego nadchodzącego starcia z Kubańczykiem na gali HIGH League 7....

Wini na Gali Ekstraklasy 2023, wśród piłkarskiej elity [VIDEO]

Wini to postać znana ze swojego charakterystycznego stylu. Wczoraj zaskoczył swoją obecnością na jednym...

Josef Bratan i Koro porozmawiają w 4 oczy. Raperzy chętni na walkę na HIGH League

Spore napięcie pojawiło się na pierwszej konferencji prasowej HIGH League 7. Koro i Josef...

Bedoes 2115 X Pepsi – co te puszki takie pomazane? [VIDEO]

Wielki news, czyli Bedoes właśnie rozpoczął współpracę z jedną z najbardziej znanych marek napojów...