Czas to pieniądz – Godziny w tytułach 12 rapowych kawałków

Polska doczekała sie raperów wielu stref czasowych

Przyglądaliśmy się już liczbom występującym w tytułach rapowych numerów – artykuł na ten temat możecie przeczytać na naszym portalu. Tym razem zdecydowaliśmy się pójść dalej i przyjrzeć konkretnym liczbom. Chodzi mianowicie o utwory nazwane godzinami. Zebraliśmy ich 12 – dokładnie tyle ile godzin mogą wskazać ścienne zegary – i ułożyliśmy w chronologicznej kolejności.

Kliknij i promuj swój rap w naszych mediach

Godziny w tytułach 12 rapowych kawałków

Bedoes – 00:45

Zaczynamy throwbackiem z listopada 2018 roku, gdy Bedoes i Białas dissowali się z Restem i Kafarem. Choć pewnie do dzisiaj znajdą się osoby opowiadające się za różnymi stronami, należy oddać szacunek, że Bedoes zdołał w ciągu dwóch godzin od publikacji dissu na niego stworzyć odpowiedź. W tym celu zremixował utwór „Ukryty w mieście krzyk” Pezeta i Noona z Muzyki Klasycznej, a mixem zajął się Janusz Walczuk działający wtedy jeszcze pod pseudonimem Yah00.

Malik Montana feat. Smolasty, Kaz Bałagane – Za Piętnaście Trzecia

Co godzina 2:45 może mieć wspólnego z ociekającymi erotyzmem zwrotkami Malika Montany i Kaza Bałagane? Poza tym, że późna – tak późna, że już prawie wczesna – godzina sprzyja zbliżeniom, to nawiązanie do wskazówek zegara. Szeroko rozłożone nogi podczas stosunku mogą ułożyć się właśnie w za piętnaście trzecią.

Wiśnia Bakajoko & Vander – 3:13

Po utworze, który zatytułowany został godziną 3:13 można wysunąć na pewno wniosek, że artyści odpowiedzialni za jego stworzenie są nocnymi markami. W pierwszej zwrotce wybrzmiewają słowa „za pięć pierwsza wjeżdżam na beat i gra gitara, a numer kończy się wersem „wybiła właśnie północ, to co dobre trwa krótko”. Jakby co: utwór trwa 3 minuty 50 sekund, a tytułowa godzina nie pada w tekście.

Lordofon – 4:35

A półtorej godziny później wybrzmiewają dźwięki Lordofonu. W tekście znajdujemy przemyślenia towarzyszące świtom słońca i zgrabne follow-upy nawiązujące do klasycznego utworu „Zawsze tam gdzie ty” Lady Pank. Lordofon dla kontrastu nie wie, że dni są tylko po to, by do ciebie wracać każdą nocą złotą, wybrzmiewają na swój sposób:

  • Chyba zrozumiałem, po co ktoś wymyślił noc: by do ciebie wracać rano, serio, noc jest tylko po to.

Bedoes – 5:05

Mamy Bedoesa na noc, mamy też Bedoesa na poranek i to bardzo wczesny. W tekście słyszymy powtarzane z uporem maniaka godziny „czwarta cztery, piąta pięć, szósta sześć” i choć niektórzy zwracają uwagę na podobne godziny, bo przynoszą szczęście, w tym przypadku chodzi o coś innego. Borys zaczął pisać numer o 4:04, a wszystkie godziny symbolizują przenikające się noc i poranek.

B24 – 5:24

Niespełna dwadzieścia minut później możemy usłyszyć rytmy B24, wesołego składu, który tworzą Janusz Walczuk i Young Leosia wraz z przyjaciółmi. Numer dotyczy piątej rano, kiedy imprezy zazwyczaj dobiegają końca i da się dostrzec pijanych towarzyszy, którzy wcale melanżu nie zamierzają jeszcze kończyć.

Sobota feat. Kabe – 6 rano

W przypadku kolejnego numeru na liście można śmiało powiedzieć, że przedstawia całkiem dokładną datę. W końcu to Sobota, 6 rano. Raper wita dzień wraz z budzikiem już o piątej trzydzieści, by później wraz ze wstającym słońcem mieszać wódkę z Red Bullem. Na teledysk do numeru, na który dograł się Kabe, nałożono ograniczenie wiekowe, znajdziecie go jednak na kanale Step Records pod tym adresem.

Tymek feat. Vixen, Daria Ryczek – 11:11

Do kolejnego numeru zdążyło minąć aż 5 godzin. Nic dziwnego, w końcu raper też człowiek i musi kiedyś wypocząć, a to noce są najbardziej produktywne twórczo. Przed południem jednak łatwo zawiesić się, ignorując upływ czasu.

  • Znów na zegarze czas, który stanął. Ile może trawić tę chwilę ta wieczność? Ona ma wciąż do mnie prawo. Jedenasta jedenaście, jedenasta jedenaście… – kończy pierwszą zwrotkę Tymek.

zibex feat. Pako – 14:20

W tym numerze najdziwniejsze jest to, że nie został nazwany 4:20 a 16:20, bo ciężko skojarzyć zawodnika na polskiej scenie bardziej kojarzonego z paleniem marihuany niż zibex. Ta przewija się w jego numerach nawet częściej niż u Guziora, zibex publikował także numery 20 kwietnia właśnie o wspomnianej 16:20. Wszystko się jednak wyjaśnia z refrenem:

  • Też nie wiem o co chodzi już po kilkunastu skrętach, a najwcześniej sobie wstaję o tej czternastej dwadzieścia.

JWP/BC – 19:20

To trzeci teledysk powstały w ramach Bitwy Warszawskiej 2.0 po „100” Zipery oraz „Dużo małych cudów” Kuby Knapa. Warszawska ekipa zaprezentowałą teledysk podczas oficjalnej premiery 15 sierpnia w Warszawie w newonce.bar – właśnie o godzinie 19:20.

  • Dziewiętnasta dwadzieścia, widzimy się nad Wisłą, o miejscu, gdzie mieszkam opowiem wam wszystko. Ważna lekcja to zmieniać rzeczywistość i pamiętać o tym, że ktoś bił się za twą przyszłość – wybrzmiewa refren.

HiFi Banda – 23:55

Zbliżamy się powoli do końca listy, bo to już jedenasta spośród dwunastu zaplanowanych pozycji. I to dość wyjątkowa, bo w przypadku HiFi Bandy nie mówimy o pojedynczym numerze, a całym albumie zaplanowanym pięć minut przed północą. Na album z 2010 roku dograli się między innymi Sokół, Chada, Tede, W.E.N.A. oraz Fokus, a do dzisiaj uzyskała ona status złotej, sprzedając się w 15 tysiącach egzemplarzy.

Alberto – Północ 

I tym sposobem zatoczyliśmy dobowe koło, w którym towarzyszyli nam polscy raperzy. Zestawienie równo o północy zamyka Alberto, który podobnie jak my nawet nie dostrzegł gdy nadeszła północ, przyznając, że czas spędza w studiu na tworzeniu muzyki i paleniu jointów.

  • Dymi studio, muzyka na full, pali się majk – robi się tłusto i zanim obejrzę, już dochodzi północ – rapuje reprezentant GM2L.

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Smolasty o tym, czy łatwo jest zrobić karierę

Smolasty jest po premierze kolejnego albumu. Nazwał go "Almost Goat", przygotowując dla fanów 15...

Kali zdissowany! „Teraz będę cię tak niszczył aż uklękniesz na psach” 

Minęło trochę czasu i… przypomniał nam się beef na linii Kali - Grande Connection....

Ero JWP „Moja droga” – sentymentalna podróż rapera [VIDEO]

Ostatnio zdradziliśmy, że to nie koniec nowości od reprezentanta JWP. Rok po premierze, drugi...

Young Leosia skrytykowana: „Możecie dalej grozić mi śmiercią”. WdoWA komentuje

Young Leosia poszła na swoje, otwierając wytwórnię Baila Ella Records. Pierwszą odsłoną jej nowego...

Fu o rapie Hinola PW: „Jest w mojej pierwszej 10-tce” [VIDEO]

Zarówno Fu jak i Hinol PW promują nowe albumy. Pierwszy z nich przygotowuje kolejną...

Sentino: „Bierzemy się za kolejny duży album” 

Sentino jest jeszcze w trakcie promocji albumu "ZL4EVER", który gra na żywo podczas oczekiwanej...

Zbuku „Prawdziwy M’C” – mocny przekaz o fałszywych raperach

Zastanawialiście się, czym powinien charakteryzować się prawdziwy MC z krwi i kości? Na te...

Popek jako… zły Mikołaj. Obok niegrzeczne, seksowne panie Mikołajkowe [VIDEO]

W najbliższy piątek (2. grudnia) odbędzie się GROMDA 11, czyli kolejna edycja gali walk...

Fani pytają, Quebonafide odpowiada: „Sprawa jest zbyt skomplikowana” 

Kilka miesięcy temu odbyła się pożegnalna trasa koncertowa Quebonafide - "Psycho Relations", promująca płytę...
fresh bomb black friday