Czas na odświeżenie sceny! 5 trapowych artystów, których warto sprawdzić

„Dbam o każdy wers, każdy track mój to hit.”

2021 rok stał się początkiem pewnej, nowej ery w polskim hip-hopie. Na naszym podwórku dzieje się to samo, co wywróciło amerykańską scenę do góry nogami kilka lat wcześniej. Do gry wchodzą artyści robiący inny, bardziej nowoczesny i odpowiedni do dzisiejszych czasów styl hip-hopu. Bo mimo tego, że wiele oldschoolowych głów stara się temu zaprzeczyć – trap jest hip-hopem. Dziś przedstawiam wam pięciu traperów, których powinien kojarzyć każdy pasjonat tej magicznej kultury.

Vkie

Mimo dosyć młodego wieku swoim wypracowanym warsztatem bije na głowę wielu starych wyjadaczy polskiej sceny. Złośliwi ludzie zarzucają, że w trapie brakuje ciekawie napisanych tekstów, punchy i wartości niesionych przez linijki. Jeżeli jesteś jednym z nich, to może warto dodać coś nowego do swojej playlisty i przekonać się, że to nie jest zero-jedynkowe.

Gdy Vkie przyszedł do Rapnews Studio na nagranie transmisji z jego udziałem, jedną z pierwszych rzeczy, o jakie go spytałem jeszcze przed włączeniem kamer, to od kiedy on robi tę muzykę. Łukasz sam uważa, że ciężko to stwierdzić, bo bawił się tym przez całe życie i nagrywał sobie już od dziecka mniej lub bardziej poważne rzeczy. Powiedział, że to okolice 2008 roku. Dziś ma 21 lat, a mimo tego wieku, w którym wielu raperów dopiero rozwija swoje skrzydła, już posiada ogromny bagaż doświadczenia muzycznego.

Niedawno Vkie wypuścił swój pierwszy longplay zatytułowany „Dżungla”. Według mnie tak mocno spójnych, a jednocześnie niezanudzających nas powtarzalnością albumów ciężko szukać w polskiej muzyce. Częste zmiany flow, fantastyczny dobór bitów i głębokie teksty sprawiają, że słuchanie kolejnego kawałka jest jak przewrócenie następnej strony w dobrej książce.

Doświadczenie Łukasza w świecie muzyki pozwoliło mu dopieścić jego pełnoprawny debiut niemal do perfekcji. Poza samymi aspektami muzycznymi płyta jest genialnie dopracowana wizualnie. Do każdego kawałka bez faktycznego teledysku, mamy przyjemną dla oka animację pokazującą tekst, wpasowującą się w oprawę krążka. Jest to rozwiązane do tego stopnia dobre, że ciężko oderwać od niej wzrok. Krótko mówiąc, widać gołym okiem, że to projekt z pomysłem, w który włożono masę pracy. Sprawdźcie to.

Rusina

Człowiek, którego usłyszysz raz i wiesz, że to właśnie on będzie osobą, która podzieli polskich odbiorców muzyki. Rusina używa tonu głosu, którego w polskiej muzyce mało kto miał odwagę użyć. Nie mam pojęcia, dlaczego niektórym miałoby się to nie podobać, ale tak samo nie mam pojęcia, dlaczego komentujący nasze artykuły mówią, że Mata to nie raper. To pozostawimy już samym hejterom.

Wartość melodii w muzyce to coś, do czego polscy raperzy dopiero powoli dochodzą. Rusina wie to doskonale, bo stawia melodyjność swoich tracków i to odróżnia go od reszty. Daje nam styl, który po krótkiej chwili słuchania pozwala upewnić się, kogo puszczono z głośnika.

Niemal poetyckie teksty, prawiące w podobnej tematyce, co reszta trapowych artystów, jednak ubrane w znacznie łagodniejsze słowa i ton. Do tego klipy, które pozwalają artyście ostatecznie zdefiniować jego styl dla szerszej publiczności. Oglądając je łatwo odnieść wrażenie, że sprawdzamy zagranicznego artystę. Jednak po chwili przypominamy sobie, że jesteśmy ciągle w Polsce, a nasza scena nareszcie rusza z miejsca.

White Widow

To nie jeden artysta, tylko grupa, co rzadko się zdarza na dzisiejszej scenie. Na ekipę White Widow składają się Bary, Macias, Kosior i Chłopiec. To nie byle jaki skład, którego nie założono konkretnie w celu robienia pieniędzy. Widać to na pierwszy rzut oka, bo zachowują się jak rodzeni bracia. Chemia między nimi bije na odległość.

Muzycznie do zaoferowania mają szczerze agresywny styl, który swoim tempem nie pozwala zanudzić słuchacza (chociaż znajdzie się też miejsce na spokojniejsze, emocjonalne tracki). Jeżeli ktoś myśli, że nowszej muzyce brakuje przysłowiowego pazura, to polecam sprawdzić twórczość chłopaków.

Pod koniec ubiegłego roku miała miejsce premiera ich debiutanckiej płyty „WEBIDEMIC”. Otrzymaliśmy piętnaście różnorodnych kawałków. Momentami członkowie składu nawijają w języku angielskim. Do tego do występów gościnnych znajdują się inne perełki polskiego podziemia, ale to nie wszystko. Na płycie usłyszymy też dwa zagraniczne featuringi. Jeden z nich to reprezentant amerykańskiego undergroundu – LulKartel. Drugi to człowiek robiący na tamtejszej scenie miliony wyświetleń, zapewne znany części z was SD. Całość projektu jest godna uwagi i będzie czymś zupełnie nowym dla przeciętnego słuchacza rapu w Polsce.

SPRAWDŹ TO: Vkie i Rusina z EP-ką – to się stanie!

Koneser

Jeżeli śledzicie trapowe podziemie w Polsce, to zapewne dobrze znacie tę postać. Możemy go usłyszeć wielokrotnie z Pikersem, który jest uważany przez rzeszę ludzi za króla polskiego undergroundu.

Koneser to artysta pochodzący z Grudziądza. Niektórzy kojarzą go również z jego starej ksywy – Nocny Sosa. Kiedyś nawet przez chwilę stał się członkiem dziś gigantycznej pod względem liczby wyświetleń ekipy Malika Montany, czyli Get Money Live Life. Jednak ich drogi się szybko rozeszły.

Cechuje swoją nawijkę tajemniczym, wręcz mrocznym flow, które przykuwa uwagę od pierwszego przesłuchania. W swoich kawałkach często sięga po niemal szeptany ton głosu, który do klimatu jego numerów pasuje doskonale. Potrafi odpowiednio dobrać bit pod swoje numery, a co najważniejsze wykorzystać go do maksimum. To coś ciekawego dla osób, które szukają odskoczni od codziennie serwowanego nam rapu.

LearnHowToHustle

Odwiecznym problemem pracy producenta jest to, że zbyt często są pomijani przez fanów oraz media i stoją w cieniu rapera nawijającego pod jego bit. Przez to budowanie ich zasłużonej popularności jest nieporównywalnie trudniejsze. Mam zamiar dołożyć cegiełkę do odczarowania tego niekorzystnego dla beatmakerów zjawiska i opisać wam osobę, która z tylnego fotela rozdaje karty w tej grze.

LearnHowToHustle to osoba, o której śmiało można przypisać miano najbardziej znaczącego producenta aktualnego trapowego podziemia. Ten gość nie boi się dorzucić do swoich produkcji nowych, niesłyszanych wcześniej w kraju brzmień. Zabiegi stosowane przez niego w muzyce pozwalają raperom na pełne zaprezentowanie swojego talentu w nawijaniu. Jego bity możecie usłyszeć u wszystkich wcześniej wymienionych artystów.

Dodatkowo można go nazwać człowiekiem wielu talentów, bo poza tworzeniem muzyki wciela się w role operatora kamery i montażysty. Jego ujęcia i efekty montażu możemy ujrzeć między innymi w numerach Vkiego i Rusiny. Jeżeli chcecie być na bieżąco z aktualną muzyką, to śledźcie go.

Tekst: @fifislv

White Widow i Vkie gościli w ubiegłym roku w Rapnews Studio. Jeżeli nie widziałeś rozmowy z nimi to najwyższy czas nadrobić zaległości:

fot. @bigvkie @rusinarusinarusina @yungmaciasww @learnhowtohustle13 @koneserg

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Mata: „Serio za bakę kajdanki?” – raper apeluje „Patoprohibicją” [VIDEO]

Na kanale Maty pojawił się nowy kawałek z przedrostkiem „pato”. Po „Patointeligencji” i „Patoreakcji”...

„Pijemy za lepszy czas…” – Smolasty sampluje legendarny utwór zespołu Wilki [VIDEO]

Smolasty to obecnie bezapelacyjnie jeden z najpopularniejszych artystów w Polsce, a minione miesiące w...

FALA rapuje na żywo w Rapnews Studio – zapnij pasy, jest zajawa! [VIDEO]

FALA to rodzina, FALA nawija! Ekipa z Gniezna podczas wizyty w Rapnews Studio zarapowała...

Szanują go raperzy i gwiazdy Internetu. Nerwus promuje solowy debiut! [VIDEO]

Nerwus wypuścił pierwszy singiel, pt. „Prawdziwy ja”. Promuje on jego solowy materiał. Opowiada o...

Flagi Albanii, Turcji w klipie „WÓLKA”. Bibič: „Nosisz podróby, więc szanuj swojego dostawcę” [VIDEO]

Po wczorajszej premierze singla Kronkel Doma, pt. "MAMA", GM2L przedstawia kolejną nowość swojego reprezentanta....

Dudek P56 bawi się muzyką. Raper promuje nowe solo gitarowym „Na następny dzień” [VIDEO]

Wszystkiego, co najlepsze DDK! Dudek P56 w dniu swoich 37. urodziny wypuścił prezent. Sobie,...

Jongmen: „Chciałbym być na tym koncercie” – raper o Jimek & goście: Historia polskiego Hip-Hopu

Już 12 czerwca na lotnisku Bemowo (Warszawa) odbędzie się koncert - Jimek & goście:...

Kronkel Dom odpowiada na liczne pytania fanów odnośnie pierwszej polskiej EP’ki

Minęły ponad dwa miesiące od premiery pierwszego polskiego albumu reprezentanta GM2L. Kronkel Dom na...

Zamknęli klub, ja dalej w loży… Kizo i Masny Ben, wielkie rzeczy! [VIDEO]

Promocja albumu "Ostatni taniec" nie zamula, jest ciągle w gazie. Macie już Kizzersa w...