Cukierek albo psikus? Wybieramy Top 10 numerów na Halloween!

Chociaż Halloween niewiele ma wspólnego z polską tradycją, jego popularność w naszym kraju rośnie z każdym rokiem. A skoro już decydujemy się na jego obchody, dobrze byłoby je urozmaicić rapowym sznytem. Na polskiej scenie znajdziemy przecież wielu artystów, których stylistyka odpowiada klimatem Halloween. Przed wami 10 wybranych numerów, które możecie odtwarzać w tle, oczekując odpowiedzi na wybór „cukierek albo psikus”.

1. Słoń – Suro

Ciężko rozpocząć zestawienie inaczej niż od rapera najsilniej łączonego z horrorcorem w Polsce. Pochodzący z kontynuacji Demonologii utwór może stanowić definicję tego podgatunku muzycznego. Bo co lepiej to zrobi od opowieści o makabrycznych przeżyciach prostytutki zakończonej porodem zdeformowanego noworodka?

2. Opał/Phonic – WilkoŁaki

WilkoŁaki czyli nie kto inny jak Opał i Phonic! Artyści połączyli siły i kły pod nową nazwą zespołu, żeby w zakamarkach studio przygotować album pt. CzarNaKrew. Wydany został sumptem Brain Dead Familii, nie dziwi więc, że połączona na nim została bragga z brutalnymi porównaniami rodem z horrorcore’u. „Posypują solą ranę kłutą z dłuta – po tej płycie OIOM będzie miał braki w łóżkach”.

3. Bonson – Historia pewnej historii

Sięgamy dziesięć lat wstecz, by posłuchać romantycznej odsłony Bonsona gotowego zrobić wszystko, by uszczęśliwić wybrankę swego serca – nawet zabić. Okoliczności prowadzą podmiot liryczny ku zabójstwu na zlecenie, co przyjmuje z entuzjazmem gotów zdobyć szybkie pieniądze. Nie przewidział jednak, kogo wspomniane zlecenie będzie dotyczyć…

4. Słoń – Ania

Kolejny numer Słonia w pakiecie (i znowu z Demonologii 2!) tym razem w pełni realizujący slogan „karma wraca”. W zestawieniu z historią pedofila, który ten jeden raz w niewłaściwy sposób dobrał swoją ofiarę, nawet otwierający numer śpiew „Come Little Children” brzmi bardziej niż creepy.

5. Liroy – Grabarz

Ciężko o bardziej oldschoolowy vibe w polskim stylu na Halloween. I to w podwójnej dawce, ponieważ Liroy nagrał dwie części historii o grabarzu. Rzecz jasna ciężko powiedzieć, by dziś te numery wywoływały realny niepokój, stanowią jednak dobrą ciekawostkę na temat kreowania psychoklimatu na długo, nim rap zadomowił się w Polsce na dobre.

6. Pih – Brud

Jakoś tak wypadło, że to kolejna historia dotycząca prostytutki, która nie skończyła zmiany tak jakby sobie tego życzyła. W numerze pada wers „ostatni klient, bo pada z nóg”, co nie jest kłamstwem. Finalnie okaże się, że tym razem facet, na którego trafiła kobieta wykonująca najstarszy zawód świat będzie jej ostatnim klientem – i to nie tylko tego dnia.

7. 2cztery7 i Małolat – Świętej pamięci

Okazuje się, że ci, którzy mieli sporo do powiedzenia za życia, niekoniecznie chcą milknąć po śmierci. Podane w lekki sposób refleksje na temat śmierci, podejścia do niej oraz pogrzebów pozwalają wychwycić odbiorcom błyskotliwie zaprezentowane poglądy raperów. „Pytasz czy to tak można żartować z pogrzebu? Będziesz śmierci tak blisko – zrozumiesz dobrze czemu”.

8. Kaliber 44 – Plus i minus

Na długo nim na świecie dominującym gatunkiem muzycznym stał się rap, na rodzimym podwórku mieliśmy skład, który rozwijał psychodeliczne brzmienia. Wszystko za sprawą charyzmatycznego sposobu akcentowania na bicie kolejnych słów przez Magika. „Plus i minus” dziś żartobliwie ludzie odnoszą do oczekiwania na wynik testu na koronawirusa, jednak zamiarem twórców było poruszenie problemu wirusa HIV.

9. Szpaku – Oddajemy krew wampirom

„Atypowy” to album, który wyniósł Szpaka do czołówki mainstreamowych raperów w Polsce. Debiutancka płyta pokryła się potrójną platyną, stając się pierwszym takim ewenementem – wynik ten przebił dopiero Mata. Niepokojący vibe wymieszany z odniesieniami do popularnych animacji powinien sprawdzić się w Halloween – oraz w oczekiwaniu na zapowiedzianą przez Szpaka kontynuację Atypowego.

10. Leh – Parę zakurzonych klisz

Zamykamy pakiet halloweenowych utworów numerem Leha, który brzmieniem i treścią przywołuje więcej skojarzeń z poniedziałkową uroczystością Wszystkich Świętych. Śmierć Leha niosła się głośnym echem po hip-hopowym środowisku, a stratę utalentowanego rapera uczcili w swych numerach zróżnicowani artyści: od Taco Hemingwaya po Belmondo.

Dziś wiele linijek Leha można odczytać jako świadomość czyhającej śmierci. W „Paru zakurzonych kliszach” opowiada, że przyszedł na ten świat z wyrokiem śmierci – i daje zaraz do zrozumienia, że w jego przypadku były ku temu przesłanki. A przecież w innym numerze młody L rapował „znowu zwalniam, choć z gazem lecimy naprędce i od tego zwalniania w końcu zwolnię komuś miejsce”.

fot. @ciociaewaaa_foto

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

KęKę z serią swoich płyt na kasecie. Limitowane, więc bądźcie uważni i nie zamulajcie!

Przy okazji albumu "Siara", aktualnie zamykającego dyskografię, KęKę postanowił wypuścić go także na kasecie....

Kubańczyk z muzyką „do klubów, na ogniska, letnie romanse i trapowe melanże”

Kubańczyk w ostatnich dniach zaskoczył nas dwiema premierami. Najpierw wspólnie z Wac Toja wypuścił...

ZIP Skład – „Ziping” w odświeżonej wersji! [VIDEO]

Na kanał ProstoTV wleciała odświeżona wersja numeru z klipem „Ziping”. Kawałek z 1999 roku...

Prykson Fisk płynie przez życie pod prąd [VIDEO]

Prykson Fisk wleciał z nowym numerem na kanał Włodiego. „Pod Prąd” to kawałek na...

Szczyl: „Są na tym świecie ludzie którym bym napluł w ryj” [VIDEO]

Na kanale Szczyla pojawił się jego nowy singiel – „Promil”. Numer został dopieszczony teledyskiem,...

Mr. Polska ze Złotych Tarasów na galę Malika Montany!

Coraz bliżej na horyzoncie widzimy trzecią odsłonę gali Malika Montany – HIGH League. Na...

Mata: „Serio za bakę kajdanki?” – raper apeluje „Patoprohibicją” [VIDEO]

Na kanale Maty pojawił się nowy kawałek z przedrostkiem „pato”. Po „Patointeligencji” i „Patoreakcji”...

„Pijemy za lepszy czas…” – Smolasty sampluje legendarny utwór zespołu Wilki [VIDEO]

Smolasty to obecnie bezapelacyjnie jeden z najpopularniejszych artystów w Polsce, a minione miesiące w...

FALA rapuje na żywo w Rapnews Studio – zapnij pasy, jest zajawa! [VIDEO]

FALA to rodzina, FALA nawija! Ekipa z Gniezna podczas wizyty w Rapnews Studio zarapowała...