raproyale baner
raproyale banerraproyale banerraproyale banerraproyale baner

8 raperów, z którymi się nie napijesz

Poza Dniem Dziecka obchodzimy dzisiaj Ogólnopolski Dzień bez Alkoholu.

1 czerwca wryty jest w naszej świadomości głównie jako Dzień Dziecka. Od 2006 roku to także Ogólnopolski Dzień bez Alkoholu. I chociaż zwykle raperzy nie stronią od alkoholu ani innych używek, mamy na polskiej scenie kilku, którzy otwarcie deklarują, że nie sięgają po kieliszek ani kufel. Oto oni.

Wyślij swój kawałek do 3. edycji Nowej Legendy, nawiń na żywo w Rapnews Studio

1. KęKę

W marcu minęło 7 lat od kiedy KęKę jest abstynentem, a podczas koncertów często ma własne garderoby, by nie kusiła go możliwość napicia się z innymi artystami. Raper odstawił alkohol i chętnie podsumowuje zmiany zachodzące w życiu przy kolejnych rocznicach.

  • Jestem z siebie zadowolony. Nawet nie chodzi o to, że mi się lepiej żyje, ale że udało mi się przerwać sztafetę i mam nadzieję, że moi synowie dzięki temu, wejdą w dojrzałe życie już bez niektórych negatywnych wzorców. Pracuję nad sobą dalej, bo samo niepicie to oczywiście początek, wymagany do pracy nad sobą, a nie cel ostateczny – pisał w tym roku KęKę.

2. Peja

Peja jest abstynentem jeszcze dłużej – za nim ponad dekada bez promili we krwi. 10 stycznia na 12 rocznicę raper pisał, że wykluczył alkohol, nim ten zdążył to zrobić z nim. Przyznał wówczas, że od kilkunastu lat żyje w trzeźwości – ale niewiele brakowało, by alkohol zniszczył jego życie.

  • Kiedy uznałem swoją bezsilność wobec alkoholu zrozumiałem, że każda potyczka z flaszką skończy się dla mnie nokautem. Przyszedł w końcu moment kiedy byłem na tyle zmęczony ciągłym obrywaniem na własne życzenie i za własne pieniądze, że postanowiłem coś z tym zrobić – pisał artysta w dziewiątą rocznicę abstynencji.

3. Bedoes

Choć Borys jest bardzo młodym artystą, to stroni od używek. W lutym ubiegłego roku przyznał, że rzucił papierosy w 2020 i to była ostatnia używka. W tym roku także po raz ostatni próbował alkoholu – trzykrotnie w wakacje.

  • Raz jak robiłem stream ze snippetami, jak nagrywałem Gretzkiego i Bydgoszcz z Niewieścin/Bydgoszcz (jeden wieczór) i jak nagrywałem „Tatuaże” i „Striptiz”, ale już wystarczy mi na następne 4 lata. Ludzie wokół mnie potrafią zachowywać się po alkoholu plus umówmy się – to są dorosłe typy, oni przecież mogą robić, co chcą. To, że ja nie piję, to nie znaczy, że teraz cały świat powinien przestać pić. Jeżeli ktoś z mojego otoczenia nadużywa alkoholu to zawsze mu pomogę, ale nie siedzę z ziomkami i nie rozliczam ich z tego, ile piją – mówił Bedoes.

4. Popek

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych bohaterów na polskiej scenie rapowej większość życia zmagał się z problemem alkoholowym. Latem 2021 roku postanowił się zmienić: w lipcu poinformował, że nie pije od 3 miesięcy, a następnie, że się zaszył.

  • Podjąłem terapię, poszedłem na dwumiesięczną psychoterapię. Jestem świeżo miesiąc po terapii i trzymam się „24 godzin, dzisiaj chciałbym być szczęśliwy” i stosuję program 12 kroków, a że mam duszę artystyczną, to chciałbym zaoferować wam trzeźwienie wraz ze mną – mówił Popek.

Wtedy na YouTube opublikował film na którym prowadzi rozmowę z samym sobą na temat uzależnienia od używek. Jak podkreślał, stworzył ten program dla osób uzależnionych od narkotyków, alkoholu, hazardu i seksu.

5. Tomb

Były reprezentant SBM Label wyznał, że skończył z piciem alkoholu na początku ubiegłego roku. Opublikował na swoim kanale film zatytułowany „Dlaczego przestałem pić?”, w którym opowiedział o przyczynach nieobecności, planach na przyszłość – oraz odpowiedział na tytułowe pytanie.

  • Doszedłem do wniosku, że naprawdę nie chcę pić, nie ma to sensu i podjąłem decyzję żeby się zaszyć. Właśnie wtedy. Żeby po prostu samemu sobie pomóc zwalczyć chęć do picia, ponieważ jak się zaszyjecie to ta chęć może występować, no ale chęć życia jest większa, niż zabicia samego siebie popełniając samobójstwa przez napicie się alkoholu – mówił Tomb na filmie.

6. Małach

Małach w styczniu 2020 powiedział, że nie pije od 1 września 2019. Ten temat postanowił poruszyć na swoim albumie – poświęcił temu osobny kawałek zatytułowany „Detoks”. W wywiadzie dla Bartosza Boruciaka mówił o tym w następujący sposób:

  • Skończyłem pić i na tej płycie chciałem to sobie i innym dosadnie powiedzieć żeby nie podbijali do mnie z kieliszkiem wódki. I tak – jest to prawdziwy kawałek i tym kawałkiem chciałem zamknąć etap picia alkoholu w swoim życiu.

W czerwcu 2021 pojawił się numer „Żyję”, w którym nawijał, że już drugi rok nie pije, więc najwyraźniej dalej dobrze mu idzie.

7. Kuba Knap

W czasach największego peaku popularności Kuba Knap kojarzony był z melanżami i imprezowym trybem życia. To się jednak zmieniło i artysta preferuje trzeźwy styl. W wywiadzie u Winiego poruszył temat alkoholu i tego jak na niego oddziaływał.

  • Polazłem na terapię, żeby odzyskać radość życia, bo gdzieś ją zgubiłem. Jako człowiek niepracujący nie miałem czegoś takiego, że pracowałem i piłem, tylko piłem cały czas. Zapomniałem jak się w ogóle żyje na trzeźwo – przyznaje artysta.

8. Laik

Wielu z was pamięta pewnie pijackie wywiady z udziałem Laikike1. Raper w 2019 roku udał się na odwyk, a po opuszczeniu placówki po 5 miesiącach zdecydował się o nim opowiedzieć na kanale Marcin Karwacki NieMaMowy. Stamtąd dowiedzieliśmy się, że Laik trafił na odwyk po czwartym detoksie od alkoholu, o czym wcześniej nie informował swoich słuchaczy.

  • Terapia odwykowa w żaden sposób nie przemawiała do mnie w formie, w której ja ją znałem i rozpoznawałem. Postanowiłem wykorzystać te pół godziny na przemyślenie swoich, faktycznie, żenujących prób kontrolowania picia – mówił raper.

Nowa Legenda 2 – finał na żywo

Na 9 czerwca zaplanowany jest finał 2. edycji Nowej Legendy. 5-ciu finalistów przyjedzie do Rapnews Studio, aby nawinąć na żywo specjalnie przygotowane kawałki na bitach Kudla. To Wy zdecydujecie, kto zostanie Nową Legendą – odpalimy ankietę na karcie Społeczność na YouTube. Tam będziecie mogli oddać swój głos!

Reklama na portalu? Produkcja video? Lokowanie produktu? Promocja Twojej muzyki?

Napisz do nas: redakcja@rapnews.pl

Najnowsze newsy

Smolasty śpiewa na ulicy z tabliczką: „Zbieramy na teledysk” [VIDEO]

Czego to artyści nie wymyślą. Ale akcja jak najbardziej na plus! Smolasty i Tribbs...

„Mocno podkręcę cały ten event” – DJ Soina o Betclic Rap Royale

Odliczamy czas do premierowej edycji Betclic Rap Royale - zawodów freestyle'owych, podczas których udział...

A Quebonafide z ekipą wyjazdową w Korei Południowej

Kto wie, co tam szykuje ciechanowski raper… Raczej muzycznych nowości nie będzie, ale z...

Zobacz, jak raperzy oceniali wersy Białasa!

Niedziela to zawsze dzień związany z programem Oceń Wersy. Nie może być inaczej, więc...

Peja, Hemp Gru, Dixon37 i wielu innych na nowym festiwalu w Warszawie

Na 9 wrześnie zaplanowany jest Nasz Hip-Hop Festiwal, czyli pierwsze takie wydarzenie na mapie...

Kali w pewnym momencie przestał „czuć się jak raper”  – mówi dlaczego

Kali po wydaniu projektu "Hucpa" z Majorem SPZ, zdecydował się na zakończenie kariery. Dziś...

Fiu, fiu… Kizo z bardzo mocnym graczem! A i z Polskim Bandytą szykują kilka sztosów

Jest weekend, to i znalazło się trochę czasu dla fanów. Kizo na Instagramie odpalił...

Kupujecie te płyty KęKę, oj kupujecie!

3 sierpnia 2022 roku album „SIARA” otrzymał status podwójnej Platynowej Płyty. Takie wyróżnienie oznacza,...

Apetyt rośnie, Ak-47 podgrzewa atmosferę [VIDEO]

Do 5-ciu odlicz - wkrótce Ak-47 rozpocznie promocję swojego kolejnego solowego albumu. Po czterech...