7 rzeczy, które musisz wiedzieć o płycie HEMP GRU 'KLUCZ’

15-lecie premiery kultowej płyty warszawskiego składu

fot. @hempgruofficial

Dziś wszyscy mamy okazję świętować wyjątkowe wydarzenie, jakim jest 15-lecie premiery debiutanckiego albumu: Hemp Gru „Klucz”. Krążek ten został wydany 6 grudnia 2004 roku.

Przedstawiamy Wam 7 niezaprzeczalnych faktów o tej płycie.

Dla jednych to głos prawdy, dla innych niebezpieczny wirus. Już zaraz, już za moment…
Głos Hemp Gru dla całego świata, dla wszystkich ludzi i dla Ciebie

1) Pierwsza oficjalna płyta Hemp Gru
Bilon i Wilku zadebiutowali już w latach ’90. Wówczas w 1998 roku wypuścili swój pierwszy wspólny singiel zatytułowany „Na krawędzi”, będący elementem kompilacji „Hiphopowy raport z osiedla w najlepszym wykonaniu”. Zarapowali tam jeszcze pod pseudonimami: Bilka i WWDZ (Wściekły Wilku Demon Zła). Po wielu latach wspólnego działania w końcu postanowili nagrać projekt „Klucz”, który wpisał się nie tylko do historii polskiego Hip-Hopu, ale i całej rodzimej muzyki. „Kluczem”, wydanym w 2004 roku przez wytwórnię Prosto Label, otworzyli sobie drogę, aby wypłynąć na szersze, a co najważniejsze – własne tory, ponieważ kolejne płyty ukazały się już tylko i wyłącznie w ich labelu – Hemp Rec.

2) Oczko – 21
Na krążku, który ujrzał światło dzienne 6 grudnia 2004 roku, znalazło się aż 21 utworów (w tym „Intro” i 4 „Skity”: „Kolo”, „Napad”, „Operacja”, „Kanar”). Łącznie ponad 70 minut dobrego podwórkowo-ulicznego rapu.

3) Klipy
Każdą – no prawie każdą – płytę promują teledyski. Jeśli chodzi o album „Klucz”, to zostały zrealizowane do niego 4 klipy, które powstały do takich singli, jak: „To jest to”, „Życie Warszawy/Zjedz skręta”, „Sami swoi” i „Nienawiść”.

4) Gościnnie
Na debiutancką płytę Bilon i Wilku zaprosili wielu znakomitych, a przede wszystkim różnorodnych artystów, którzy świetnie wkomponowali się w klimat poszczególnych utworów. Kto pojawił się na „Kluczu”? Wymieniamy: Kaczy Proceder, Żary JLB, Josef, Kubano, Sokół, Plankton, Pono, Koras, Felipe, Romeo THS Klika, Ero JWP, Hudy HZD/Hazzidy, Suja THS Klika, Asfalt, Pablopavo Vavamuffin i Włodi. Wśród DJ-ów znaleźli się: DJ Mario i DJ Brzydal.

5) Kto zajął się warstwą muzyczną?
21 numerów to naprawdę pokaźna dawka hip-hopu. Tym bardziej w klasycznym wydaniu. A produkcją poszczególnych bitów zajęli się: Waco, Hemp Gru, Kuba O, Włodi, Niewidzialna Ręka, Vienio i DJ 600V.

6) HZD – Cudowny dzieciak
Hudy HZD, znany obecnie jako Hazzidy – jest aktywny na polskiej rap scenie od 2002 roku. Zameldował się w 2004r., kiedy to jako 14-letni chłopak oficjalnie zadebiutował właśnie na kultowym albumie „Klucz”. Dograł się do utworu „Cudowny dzieciak”, który do dziś podbija serca fanów i często jest grany na trasie koncertowej Hemp Gru.

7) Olis
„Klucz” zadebiutował na 20. miejscu listy OLiS w Polsce i był to niewątpliwie spory sukces, bowiem w tym okresie sprzedaży w 50-tce znalazły się tylko 3 polskie hip-hopowe projekty. Wspomniany już debiut mokotowskiej ekipy, a także: O.S.T.R. „Jazzurekcja” (13.) i Doniu „Monologimuzyka” (45.).

21 grudnia w Warszawie wszyscy będziemy mogli posłuchać na żywo największych hitów z „Klucza” i nie tylko, podczas koncertu, który odbędzie się w klubie Proxima. Tego dnia na scenie pojawi się również inna stołeczna ekipa – Polska Wersja. Więcej informacji znajdziecie na specjalnie utworzonym wydarzeniu na Facebooku: dołącz!

⤵️⤵️⤵️