fot. kadr z klipu „Sierpniowe niebo”

Tematy patriotyzmu, miłości do Polski, miłości do rodaków, szacunku dla bohaterów m.in. Powstania Warszawskiego – są bardzo często poruszane w utworach tworzonych przez polskich raperów.

To dziś, w dniu 1 sierpnia 2020 roku, 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego warszawiacy zaśpiewają (nie)zakazane piosenki jak, m.in.: „Warszawianka”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Mała dziewczynka z AK”, „Marsz Mokotowa”, czy „Chłopcy silni jak stal”.

My chcemy Wam przypomnieć 5 rapowych kawałków, które warto przesłuchać przez najbliższe 63 dni

 • Hemp Gru „63 dni chwały” (prod. Fuso):
  To utwór nagrany przez trójkę warszawskich raperów: Bilona i Wilka, reprezentantów Hemp Gru oraz Jurasa, znanego z WSP i Pokoju z Widokiem na Wojnę. W tle można usłyszeć również wokal Ras Luty. Jest on częścią drugiej studyjnej płyty składu – „Droga”. O tym, dlaczego raperzy postanowili nagrać numer o właśnie takiej tematyce – w rozmowie z Polskim Radiem Czwórka mówił niegdyś WDZ: „Chcieliśmy opowiedzieć o bohaterskiej walce zwykłych ludzi z okupantem bez oceniania, czy ta walka miała sens. Pokazać, że polski duch jest nie do złamania. Hip-hop nie musi opowiadać wyłącznie o złych wartościach. Za pomocą naszej muzyki mówimy o polskiej kulturze i historii. O tym, że warto być dumnym z tego, że jest się Polakiem„.
  • Pamiętam o tym, kiedy mijam te tablice; W codziennym zawale, w walce o lepsze życie
 • Bilon Hemp Gru „Sierpniowe niebo” (prod. Szwed SWD):
  To kolejny kawałek nagrany przez współzałożyciela Hemp Gru i kolejny – tak jak wspomniany wcześniej „63 dni chwały” – promujący film fabularny „SIERPNIOWE NIEBO. 63 DNI CHWAŁY” oraz debiutancką solową płytę „3XNie”. Jako ciekawostkę należy dodać, że zarówno w teledysku, jak i filmie wykorzystano nieznane do tej pory materiały video nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego.
  • Polska walcząca, walcząca Polska; Armia Krajowa – jej rzeczywistość szorstka; Niech żyje Polska! – jak krzyknęła Inka; Niech będzie niepodległa jak w marzeniach Nila
 • Juras „Testament żołnierzy z AK” (prod. Chris Carson):
  Ponownie Juras, tym razem nie gościnnie, a z w pełni solowym utworem, który nagrał na jedyny (jak na ten moment) samodzielny projekt – „Biało-czerwone serce”. Realizacją tego znakomitego teledysku zajęła się ekipa 9LiterFilmy. Raper udostępnił go w wyjątkowym dniu – 2 października 2015 roku, 71 lat po tym, jak po 63 dniach heroicznego boju warszawiaków zakończyło się Powstanie Warszawskie.
  • Wiedza i wykształcenie to klucz, dostęp do willi; Byśmy żyli w takiej Polsce, o jaką oni walczyli
 • Pjus „Głośniej od bomb” (prod. Zjawin):
  Ten kawałek jest szczególny, ponieważ został stworzony przez wyjątkową osobę. Pjus, osoba, która w wyniku choroby utraciła zmysł słuchu – poruszył w nim temat Plutonu Głuchoniemych walczącego w Powstaniu Warszawskim.
  • Gdy stoimy tak dziś przy brzozowych krzyżach, a godzina „W” choć odległa się zbliża; To nasze serca znów ogarnia duma, że dzięki Wam ten kraj nie umarł
 • Zipera „Patriota” (prod. Sqra):
  Na koniec utwór, który prawdopodobnie słyszał każdy z nas, i to nie raz. „Patriota” pochodzi z albumu Zipery (Fu, Korasa i Pona) „Druga strona medalu” z 2004 roku. Klip do numeru został zrealizowany m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach ciekawostki należy wspomnieć, że kawałki takie, jak: „63 dni chwały” i właśnie „Patriota” zostały wyróżnione i znalazły się w dziale „Słowo o żołnierzu – zbiór pieśni i wierszy o tematyce wojennej” na stronie www.sww.w.szu.pl.
  • Teraz rap ludzi cuci, rap, polski rap rzuci na kolana fałsz, prowadzi nas do jedności

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ