Teledysk do utworu “Trzcina” powstał w ramach projektu Opowieści Sybiru zrealizowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Architektury Żywej.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu “Patriotyzm Jutra”.

Partnerzy i Sponsorzy: Muzeum Pamięci Sybiru, Gimnazjum im. Sybiraków w Krasnymborze, TIS Group.

Celem projektu było upamiętnienie indywidualnych historii mieszkańców Podlasia związanych z wywózkami na Syberię. W tworzeniu ciekawego materiału historycznego i edukacyjnego wzięła udział grupa młodzieży z Gimnazjum w Krasnymborze, która uczestniczyła w zapisie wspomnień zesłańców.

Kilka miesięcy temu zostałem zaproszony przez Stowarzyszenie Pracownia Architektury Żywej do wzięcia udziału w projekcie Opowieści Sybiru. Moja rola miała polegać na napisaniu i nagraniu utworu dotyczącego tematu Sybiraków w którym weźmie też udział młodzież z Gimnazjum im Sybiraków w Krasnymborze. Do napisania tekstu zainspirowały mnie relacje młodzieży ze spotkań z Sybirakami ich wspomnienia oraz książka p.t. “Dziewczyny z Syberii”, którą podarowała mi Sara 5tka.

Natchniony nadbiebrzańskimi plenerami postanowiłem opisać historię z perspektywy człowieka oddalonego od domu, tęskniącego za rodzinnym miejscem, szczególnie przywiązanego do rzeki jako symbolu życia i przemijania. Do współpracy zaprosiłem Sarę 5tkę, która w utworze w utworze jest symbolicznie głosem rzeki, a w rzeczywistości odnosi się do utraconej bliskiej osoby, która została wywieziona w głąb Sybiru. W refrenie wspiera nas Marciń Lićwinko, którego zapewne kojarzycie z Ostatniej Melodii Kresów oraz jego uczniowie, z którymi prowadził warsztaty śpiewu tradycyjnego. W ramach tego projektu powstał utwór i obraz zatytułowany “Trzcina” – źródło: opis na kanale Lukasyno Non Koneksja TV

Facebook Comments
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ