W wielu wywiadach przeprowadzanych z raperami pada pytanie: „Co doradziłbyś młodym początkującym raperom?” Odpowiedzi są różne. Typowy uliczny raper odpowie: „Wierz w siebie dzieciak i rób swoje, a na pewno Ci się uda”, natomiast newschoolowiec powie, że nie wie, doda z fałszywą skromnością, że sam nie wie jak mu się udało wybić w tak krótkim czasie.

Mało który przyzna, że sporo pomogły mu znajomości w hip-hopowym światku, pozwalające na lepszą i szybszą promocje. Nie ma co ukrywać, że w dobie mediów społecznościowych i szybkiego stylu życia, model rapera żmudnie piszącego teksty i nagrywającego w podziemiu przez kilka lat zanim się wybije, powoli zanika. Teraz coraz częściej kariera muzyczna młodych rapowych artystów nabiera rozpędu za pomocą tzw. „złotego strzału”, czyli jednego czy dwóch klipów wrzuconych do sieci, i zyskujących w krótkim czasie dużą rzeszę słuchaczy. Tak było chociażby w przypadku ReTo, który obecnie rozpoczął promocje swojej pierwszej legalnej płyty.

Na podobnej zasadzie działają wszelkie konkursy i inicjatywy hip-hopowe pokroju Stoprocent Pompuj Rap czy Młodych Wilków Popkillera. Akcje te mają na celu promocje polskiego rapu i wyszukiwanie młodych zdolnych raperów/raperek. To dzięki zwrotkom do „Pompuj Rapka” zrobiło się głośno o takich wykonawcach jak Ad.M.a, Guova czy Sulin. Co jest niezbędne, aby móc wziąć udział w takim konkursie? Według mnie przede wszystkim odwaga by wyciągnąć kartki z zapisanymi 16-tkami z szuflady, następnie rejestrator wideo wszelkiego rodzaju w celu nagrania filmiku i wrzuceniu go do sieci, aby wszyscy mogli zobaczyć jak radzisz sobie na bicie, tyle. To jak zostaniesz odebrany/a i oceniony/a to już wypadkowa wielu czynników nie do końca zależnych od Ciebie. Jeśli natomiast sam czujesz, że masz nieprzeciętne flow, potrafisz bawić się słowem tworząc wyszukane porównania czy metafory i dobrze czujesz się na bicie stojąc za majkiem to nie ma co czekać, trzeba działać! Wyszukuj w sieci podobnych inicjatyw do tych wymienionych powyżej lub zapoczątkuj swoją niczym Solar hot16challenge. Jedyne co może stanąć Ci na przeszkodzie to Twoje własne lenistwo i brak odwagi by się pokazać szerszemu gronu odbiorców.

Boisz się hejtu? Niestety jest on nieodłącznym elementem wszelkiego rodzaju twórczości. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie spodoba się Twoja osoba, muzyka czy to jaką koszulkę masz na sobie. Pamiętaj jednak, że krytyka pozbawiona rzeczowych i konstruktywnych argumentów to tylko bezpodstawne pierdolenie osób, którym nie chce ruszyć tyłka sprzed komputera by spróbować coś osiągnąć. Dlatego nawijaj wers za wersem, nawet jeśli kupiłeś majka w TESCO, rajstopy od matki służą Ci za popkiller, a wygłuszenie masz zrobione z wytłoczek do jajek. To nieistotne, sprzęt to tylko dodatek do skillsów, nigdy odwrotnie.

Dlatego nie czekaj dłużej i weź udział w konkursie organizowanym pod patronatem naszego portalu Rap w Polsce 2017, może to właśnie Ty będziesz miał szansę nagrać utwór z Hinolem. NIECH POLSKA CIĘ USŁYSZY! Bo najważniejszy jest progress.

Tekst: M.A.R.O.

Facebook Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ